Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Janic » 03/05/21, 18:40

Și până astăzi nu am fost diagnosticat cu schizofrenie.
pentru că ai fost deja vaccinat!?
Maniacii noștri piquouse au grămezi de vaccinuri (între 100 și 200) în cutiile lor de tot felul, inclusiv acesta probabil! cu 20% profit și fără nici o responsabilitate pentru efectele secundare, este adevăratul Sfânt Graal!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Obamot » 03/05/21, 20:06

Dar wi, dar wi, nu este suficient să ai doar „travaillé”În clădire (oricât de lăudabil ar putea fi fundalul și virtutea ta) să știi că toate testele începând cu anii cincizeci au arătat că capacitatea portantă a unui perete de beton armat crește, deoarece aderența * armăturilor crește odată cu rezistența și compactitatea proporțional cu vârsta betonului **

Și, din fericire, pentru că altfel clădirile din orașe s-ar transforma în mIkado în timp : Hopa: :P

*) sau „limita de adeziuneMatei 22:21
**) cu excepția rarelor „cancer concretMatei 22:21

agriculture/et-si-le-bio-etait-un-leurre-euuuuuh-t15738-970.html?hilit=b%C3%A9ton#p445048
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Christophe » 02/08/21, 14:55

Am făcut o plimbare cu bicicleta ieri, pe un drum foarte drept pe care mașinile aleargă ... Încerc să o evit în plimbările mele, dar acolo nu am avut de ales!

Ei bine, la câteva secunde după ce trecuse o mașină, simțeam mirosul dacă șoferul (sau un ocupant al mașinii) fuma !! :şoc: :şoc: :şoc:

Majoritatea mașinilor mergeau peste 100 km / h ... mirosul era valabil mai ales pentru mașinile care veneau în față ...

Nu ai timp să vezi dacă ferestrele erau deschise sau nu ... în orice caz, nu erau în stil grozav, în stilul anilor 80 ... (la viteză mare, nu este posibil ...)

Deci chiar și în acest caz Bicicletă VS automată de mare viteză + 4-5m distanță, există riscul de a înghiți particule respiratorii de la ocupanții mașinii ! :şoc: :şoc: :şoc:

Acest lucru nu înseamnă că particulele din aer au fost suficiente pentru a mă contamina, ci că am simțit mirosul, deci să respir, particule care fuseseră în plămânii unui ocupant al mașinii!

ps: am renunțat la fumat la sfârșitul anului 2020 ... Am fumat foarte moderat (5-10 țigări înfășurate pe zi) și cred că nu am avut niciodată un simț al mirosului excelent ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de ABC2019 » 02/08/21, 15:30

Christophe a scris:Am făcut o plimbare cu bicicleta ieri, pe un drum foarte drept pe care mașinile aleargă ... Încerc să o evit în plimbările mele, dar acolo nu am avut de ales!

Ei bine, la câteva secunde după ce trecuse o mașină, simțeam mirosul dacă șoferul (sau un ocupant al mașinii) fuma !! :şoc: :şoc: :şoc:

Majoritatea mașinilor mergeau peste 100 km / h ... mirosul era valabil mai ales pentru mașinile care veneau în față ...

Nu ai timp să vezi dacă ferestrele erau deschise sau nu ... în orice caz, nu erau în stil grozav, în stilul anilor 80 ... (la viteză mare, nu este posibil ...)

Deci chiar și în acest caz Bicicletă VS automată de mare viteză + 4-5m distanță, există riscul de a înghiți particule respiratorii de la ocupanții mașinii ! :şoc: :şoc: :şoc:

Acest lucru nu înseamnă că particulele din aer au fost suficiente pentru a mă contamina, ci că am simțit mirosul, deci să respir, particule care fuseseră în plămânii unui ocupant al mașinii!

ps: am renunțat la fumat la sfârșitul anului 2020 ... Am fumat foarte moderat (5-10 țigări înfășurate pe zi) și cred că nu am avut niciodată un simț al mirosului excelent ...


Nu spun că nu există aerosoli afară, dar concentrația este mult mai mică; și, prin urmare, și riscul de contaminare.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Janic » 02/08/21, 17:51

Nu spun că nu există aerosoli afară, dar concentrația este mult mai mică; și, prin urmare, și riscul de contaminare.
în aparență numai din moment ce nu contează cantitatea ci prezența și în acest domeniu nimeni nu știe și nu controlează modul în care se va comporta virusul. Dar, din fericire, acum avem certitudinea că vaccinurile vor accelera aceste contaminări de îndată ce reduc sau elimină gesturile de barieră.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Christophe » 02/08/21, 20:10

ABC2019 a scris:Nu spun că nu există aerosoli afară, dar concentrația este mult mai mică; și, prin urmare, și riscul de contaminare.


Desigur, este mai slab, dar există, asta e tot ce vreau să spun!

Asta e tot ce vreau să spun! Există în condiții foarte foarte „îndepărtate”! Spun doar că simt mirosul de fum, deci de particulele care circulau în plămânii unui necunoscut, de la mașini care treceau pe lângă mine cu peste 90-100 km / h și cel puțin 5m ...

Încă așteptăm grupurile de evenimente ... : Cheesy: au fost deja zeci în cluburile de noapte ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Christophe » 27/09/21, 10:15

Nu este prea devreme ...

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Obamot » 27/09/21, 14:57

Și mai pot mânca ceva? MacDo, băuturile răcoritoare sunt permise?

Așa că poți încărca mâncare junk, să fumezi 3 pachete pe zi și să fii unt săptămână după săptămână, HIPS! ... dacă ai permisul, ai totul gratuit și totul e bine?

Nu ar trebui să le spunem oamenilor cum să facă fără aceste nenorocite de pseudo-vaccini, nu, dar ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Christophe » 05/10/21, 11:34

De continuat ...

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Covid19 poate fi transportat în aer? Prin particule aeropurtate? Poluare, polen, ceață




de Christophe » 14/12/21, 06:41

2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189