Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 11/05/21, 21:09

Biobombe a scris:
Moindreffor a scris:Am sonda termică și arduino,


ați uitat anemometrul care vă va permite să închideți capacul în caz de vânt puternic, nu?

nu exagerați, vremea furtunilor din Franța le prognozează, deci nu este nevoie să automatizați
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 11/05/21, 21:11

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Moindreffor a scris:Am sonda termică și arduino,


ați uitat anemometrul care vă va permite să închideți capacul în caz de vânt puternic, nu?


Ah, da. Nu m-am gândit la asta.

Dar într-adevăr, cu un Arduino, trebuie să fim capabili să gestionăm toate aceste „dacă asta” „dacă asta” ...

da putem dar este cu adevărat util? cu excepția faptului că trebuie să lipsească câteva zile, dar atunci ar fi, de asemenea, necesar să automatizăm udarea și, prin urmare, împingem capacul din ce în ce mai mult
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 12/05/21, 09:41

Moindreffor a scris:da putem dar este cu adevărat util? cu excepția faptului că trebuie să lipsească câteva zile, dar atunci ar fi, de asemenea, necesar să automatizăm udarea și, prin urmare, împingem capacul din ce în ce mai mult


În ceea ce privește supraîncălzirea, o zi este suficientă! Dimineața, vreme cenușie. Pleci, e închis. La prânz, soare plin. Seara vii acasă, este un pâine prăjită ... Chiar și limitat, anul acesta, m-am apropiat de „catamaran” o dată sau de două ori - doar pentru că am jucat și nu am acordat atenție căldurii soarelui ...
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 12/05/21, 15:48

Cartoful pus în panoul meu de fân, încă mai am loc, m-am gândit să pun fasole verde, fac același proces ca și cartoful? Am întins fânul, mi-am pus bobul și am pus cei 20 cm de fân deasupra?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 12/05/21, 18:00

Poți pune puțin fân, dar mai puțin ... Și trebuie să fie cu adevărat „ventilat”.

Le-am pus puțin în pământ, făcând o gaură cu un dibble (doar vârful).

Treci de la o plantă (tubercul) la o sămânță. Fasolea este cu siguranță mare, dar nu are aceeași capacitate de a „străpunge”, nu la fel de multe rezerve ... Fasolea și mazărea, sau fasolea, sunt puținele excepții de semințe care pot acoperi UN MIC.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 12/05/21, 20:22

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:da putem dar este cu adevărat util? cu excepția faptului că trebuie să lipsească câteva zile, dar atunci ar fi, de asemenea, necesar să automatizăm udarea și, prin urmare, împingem capacul din ce în ce mai mult


În ceea ce privește supraîncălzirea, o zi este suficientă! Dimineața, vreme cenușie. Pleci, e închis. La prânz, soare plin. Seara vii acasă, este un pâine prăjită ... Chiar și limitat, anul acesta, m-am apropiat de „catamaran” o dată sau de două ori - doar pentru că am jucat și nu am acordat atenție căldurii soarelui ...

într-adevăr acolo merge foarte repede, prin urmare o automatizare a deschiderii sau umbrire, fiul meu tocmai a cumpărat un mic motor controlat de la distanță prin telefon pentru a deschide sau închide un jaluzel, este și o soluție
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 12/05/21, 20:46

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:
Moindreffor a scris:da putem dar este cu adevărat util? cu excepția faptului că trebuie să lipsească câteva zile, dar atunci ar fi, de asemenea, necesar să automatizăm udarea și, prin urmare, împingem capacul din ce în ce mai mult


În ceea ce privește supraîncălzirea, o zi este suficientă! Dimineața, vreme cenușie. Pleci, e închis. La prânz, soare plin. Seara vii acasă, este un pâine prăjită ... Chiar și limitat, anul acesta, m-am apropiat de „catamaran” o dată sau de două ori - doar pentru că am jucat și nu am acordat atenție căldurii soarelui ...

într-adevăr acolo merge foarte repede, prin urmare o automatizare a deschiderii sau umbrire, fiul meu tocmai a cumpărat un mic motor controlat de la distanță prin telefon pentru a deschide sau închide un jaluzel, este și o soluție



Este vorba despre grădina de legume a leneșului 3.0 : Wink: îmi amintește de un raport despre o casă de seră cu ferestre uriașe care se deschideau în funcție de temperatura care mă visa : Cheesy:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Moindreffor » 13/05/21, 12:08

Jardinierdu54 a scris:
Moindreffor a scris:
Did67 a scris:
În ceea ce privește supraîncălzirea, o zi este suficientă! Dimineața, vreme cenușie. Pleci, e închis. La prânz, soare plin. Seara vii acasă, este un pâine prăjită ... Chiar și limitat, anul acesta, m-am apropiat de „catamaran” o dată sau de două ori - doar pentru că am jucat și nu am acordat atenție căldurii soarelui ...

într-adevăr acolo merge foarte repede, prin urmare o automatizare a deschiderii sau umbrire, fiul meu tocmai a cumpărat un mic motor controlat de la distanță prin telefon pentru a deschide sau închide un jaluzel, este și o soluție



Este vorba despre grădina de legume a leneșului 3.0 : Wink: îmi amintește de un raport despre o casă de seră cu ferestre uriașe care se deschideau în funcție de temperatura care mă visa : Cheesy:

ceea ce oferă tehnologia astăzi deschide posibilități încă necunoscute, înainte ca să vă protejați de frig (sau căldură) singura soluție a fost grosimea pereților
acum cu geamul dublu, dar mai ales triplul, putem lăsa să intre lumina vara fără să supraîncălzim încăperile (sau invers făcând strecurătoare termice iarna) care schimbă o mulțime de lucruri, izolatoarele au mai multe scopuri, puteți regândi complet modul tău de a trăi și de a trăi într-o casă de seră sau într-o casă de seră nu mai este la fel de utopic ca acesta : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 13/05/21, 14:44

Moindreffor a scris:
Jardinierdu54 a scris:
Moindreffor a scris:într-adevăr acolo merge foarte repede, prin urmare o automatizare a deschiderii sau umbrire, fiul meu tocmai a cumpărat un mic motor controlat de la distanță prin telefon pentru a deschide sau închide un jaluzel, este și o soluție



Este vorba despre grădina de legume a leneșului 3.0 : Wink: îmi amintește de un raport despre o casă de seră cu ferestre uriașe care se deschideau în funcție de temperatura care mă visa : Cheesy:

ceea ce oferă tehnologia astăzi deschide posibilități încă necunoscute, înainte ca să vă protejați de frig (sau căldură) singura soluție a fost grosimea pereților
acum cu geamul dublu, dar mai ales triplul, putem lăsa să intre lumina vara fără să supraîncălzim încăperile (sau invers făcând strecurătoare termice iarna) care schimbă o mulțime de lucruri, izolatoarele au mai multe scopuri, puteți regândi complet modul tău de a trăi și de a trăi într-o casă de seră sau într-o casă de seră nu mai este la fel de utopic ca acesta : Mrgreen:


Ei bine, atunci este întotdeauna prețul care mă face să tresar să fiu leneș și cu pumnul strâns este compatibil? : Cheesy: dar este adevărat că tehnologia ne dă speranță pentru lucruri mărețe.
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 12:41

Bună ziua tuturor, o mică întrebare, o mare parte din plantele mele au avut primele frunze care s-au uscat (roșii dovlecei în special) ați avea o soluție? Bănuiesc o lipsă de azot. Pentru viitoarea mea însămânțare, va trebui să schimb solul? vă mulțumesc anticipat : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 295