Grădina mea de legume la 54 de ani

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 17/05/21, 13:32

Dacă acestea sunt primele două frunze, cele care „ies” din sămânță și se numesc frunze cotiledonare și se caracterizează printr-o formă diferită, mai simplă, atunci acest lucru este normal. Odată ce misiunea lor este îndeplinită (aruncând răsadul astfel încât să se dezvolte), ei mor și cad ...
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 15:18

Did67 a scris:Dacă acestea sunt primele două frunze, cele care „ies” din sămânță și se numesc frunze cotiledonare și se caracterizează printr-o formă diferită, mai simplă, atunci acest lucru este normal. Odată ce misiunea lor este îndeplinită (aruncând răsadul astfel încât să se dezvolte), ei mor și cad ...


:| Îmi vei spune dacă vrei ce crezi?
jointes pièces
DA49EDDD-F193-4191-B287-092A8E8A0AA8.jpeg
7DD4B4E3-E75A-47EB-9035-1ED77E8393ED.jpeg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 17/05/21, 16:47

Da. Frunzele cotiledonare ...

[Nu prea ude, „gălețile” tale? Nu confundați legumele și orezul!]
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 17:01

Did67 a scris:Da. Frunzele cotiledonare ...

[Nu prea ude, „gălețile” tale? Nu confundați legumele și orezul!]

: Cheesy:

Să spunem că nu sunt străpunse, sunt doar sticle în fundul bilelor de lut și sol din ghiveci de deasupra, risc de putrezire?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Did67 » 17/05/21, 17:17

Mai degrabă complicat de gestionat corect.

Este atât de ușor să aveți containere străpunse. Când se usucă la suprafață, vă înmuiați timp de o oră (astfel încât să puteți fi siguri că tot „mediul de creștere” este îmbibat; când pur și simplu apă, apa se învârte).

Cu un recipient închis, există riscul de stagnare a apei, cu excepția gestionării „milimetrului” - nu turnați suficient și se usucă rapid; turnați prea mult, iar excesul nu se scurge. Este doar o mare afacere.

Asta e doar părerea mea. Nu am facut niciodata. Am străpuns recipiente reciclate când le-am folosit (un pirograver funcționează bine; în caz contrar, o priză de menghină care „ține” un cui pe care îl încălzești pe gaz).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de pi-r » 17/05/21, 17:44

Did67 a scris: în caz contrar, o priză a menghinei care „ține” un cui pe care îl încălzești pe gaz).

Personal: aceeași metodă cu o șurubelniță veche cu mâner din lemn .... Nu am prindere cu menghină : Lol: !
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 17:56

Did67 a scris:Mai degrabă complicat de gestionat corect.

Este atât de ușor să aveți containere străpunse. Când se usucă la suprafață, vă înmuiați timp de o oră (astfel încât să puteți fi siguri că tot „mediul de creștere” este îmbibat; când pur și simplu apă, apa se învârte).

Cu un recipient închis, există riscul de stagnare a apei, cu excepția gestionării „milimetrului” - nu turnați suficient și se usucă rapid; turnați prea mult, iar excesul nu se scurge. Este doar o mare afacere.

Asta e doar părerea mea. Nu am facut niciodata. Am străpuns recipiente reciclate când le-am folosit (un pirograver funcționează bine; în caz contrar, o priză de menghină care „ține” un cui pe care îl încălzești pe gaz).


Mulțumesc Didier, de acum înainte îmi voi străpunge sticlele și voi face ca tine, acolo mi-am folosit cutiile de ouă pentru a-mi germina fasolea și apoi aș pune în sticle (brusc străpuns : Wink: ) pe de altă parte, cu această vreme, sper că cartofii mei nu vor putrezi în fân :|
0 x
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 17:57

pi-r a scris:
Did67 a scris: în caz contrar, o priză a menghinei care „ține” un cui pe care îl încălzești pe gaz).

Personal: aceeași metodă cu o șurubelniță veche cu mâner din lemn .... Nu am prindere cu menghină : Lol: !


Bună idee
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Doris » 17/05/21, 18:54

Jardinierdu54 a scris: pe de altă parte, cu vremea asta, sper că cartofii mei nu vor putrezi în fân :|

Aici am avut și multă apă, de când am pus primii cartofi la sfârșitul lunii ianuarie, iar stratul de fân este bun, bine mineralizant, este slushy. Astăzi am recoltat primii cartofi timpurii, fără griji cu putrezirea.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Grădinarul54
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 02/05/21, 20:53
x 5

Re: Grădina mea de legume la 54 de ani




de Grădinarul54 » 17/05/21, 19:53

Doris a scris:
Jardinierdu54 a scris: pe de altă parte, cu vremea asta, sper că cartofii mei nu vor putrezi în fân :|

Aici am avut și multă apă, de când am pus primii cartofi la sfârșitul lunii ianuarie, iar stratul de fân este bun, bine mineralizant, este slushy. Astăzi am recoltat primii cartofi timpurii, fără griji cu putrezirea.


Ah, mișto, la sfârșitul lunii ianuarie :şoc: in ce regiune locuiesti?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 326