Ciuperci spontane în fân

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Newman
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/05/21, 08:58

Ciuperci spontane în fân




de Newman » 18/05/21, 09:24

salut, tocmai m-am înregistrat. Mi-a plăcut foarte mult cartea lui Didier (am citit-o pe a doua).
Sunt în nord-estul nièvrei și încerc pentru prima dată sistemul „PP”. Am pus un strat mare de fân în februarie pe un pustiu vechi. apoi la sfârșitul lunii aprilie am făcut găuri pentru transplantul plantelor mele. A plouat mult aici în ultimele săptămâni și acum am ciuperci care apar în fân. Au avut alții același fenomen? Ai vreun comentariu sau sfat?
merci
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: ciuperci spontane în fân




de Rajqawee » 18/05/21, 10:12

Da, se întâmplă destul de ușor. Cu fân, frunze moarte, BRF, ciuperca are un mediu frumos.

Personal, dacă nu mă deranjează cu plantarea sau recoltarea, îi las în pace.

Posibil dacă arată ca un comestibil pe care îl știu bine (mi s-a întâmplat să am galbenele ...), îl ridic (atenție, cu ciuperci trebuie să fii întotdeauna 100% sigur de ceea ce ridici)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: ciuperci spontane în fân




de Ahmed » 18/05/21, 10:43

Bine ai venit aici, Paul! : Wink:
Acestea sunt corpurile fructifere (carpofori) ale ciupercilor saprofite, efectiv obișnuite atunci când există materiale vegetale moarte de digerat ... Fotografii ale acestor exemplare?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Newman
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/05/21, 08:58

Re: Ciuperci spontane în fân




de Newman » 18/05/21, 12:44

Mulțumesc pentru răspunsurile liniștitoare. Le-am îndepărtat, dar nu mai mult. este mult mai puțin enervant decât melcii :se încrunta: Voi trăi cu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ciuperci spontane în fân




de Exnihiloest » 18/05/21, 18:46

Newman a scris:Mulțumesc pentru răspunsurile liniștitoare. Le-am îndepărtat, dar nu mai mult. este mult mai puțin enervant decât melcii :se încrunta: Voi trăi cu

Ele pot fi comestibile bune. Ai o poza?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321