Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Cutremur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 78
Înregistrare: 17/10/16, 14:53
x 15

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Cutremur » 03/11/16, 17:25

Christophe a scris:Și în engleză ce înseamnă asta? Ați putea face unele teste, vă rog? Așa cum vă aflați într-un „google care poate vorbi în limba engleză” ...


Am făcut câteva teste, dar există câteva obstacole înainte să pot face observații și să trag concluzii semnificative:

- De obicei nu îmi fac cercetările cu privire la un motor în limba engleză, deci nu am nicio referință pentru a compara rezultatele actuale cu cele mai vechi
- Nu am suficientă limbă în limba engleză pentru a pune capcane precum „aripa” și „insulă” ...

Pe de altă parte, rezultatul căutării „cz aile k8” scapă de sugestia „cz ile k8” și de anunțurile pe care le-ați găsit în minte. https://www.google.com/search?site=&source=hp&q=cz+aile+k8&oq=cz+aile+k8&gs_l=hp.3...7588.11186.0.12315.10.10.0.0.0.0.312.1986.2-7j1.8.0....0...1c.1.64.hp..2.6.1443...0j0i131k1j0i10k1j0i22i30k1.ond1lv93CSc

În ceea ce privește personalizarea, o experiență ușoară este să faci o căutare în timp ce ești deconectat de la orice cont personal și să faci același lucru în timp ce ești conectat, compararea primelor două pagini de rezultate nu lasă nici o îndoială!

Setările contului sunt uneori capcane, intrăm, dar nu mai ieșim; de exemplu, setările pentru limba care urmează să fie folosită în produsele Gogol și afișarea rezultatelor căutării, odată alese, nu vă permit să vă întoarceți, nu există opțiunea „fără limbă”. ..
0 x
Cuvântul cheie pentru supraviețuirea noastră este viața pentru că nu mâncăm pietricele, așa că să ucidem cu respect și discernământ!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 03/11/16, 20:11

Gaston scria:O indică clar la începutul paginii cu rezultate și trebuie doar să faceți clic pe linkul „Căutați numai Cz Wing K8„pentru a primi mai întâi răspunsurile pe care le căutați.


Chiar așa? Nu am această caracteristică ... captura pe care am postat-o ​​este ecranul pe care l-am primit ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 03/11/16, 21:18

grelinette a scris:Nu este exact cum spui tu Christophe, L 'Utilizator de internet care devine din ce în ce mai „pasiv”, ci mai degrabă că Google încearcă să-l facă PASIV și permeabil la publicitate; în cele din urmă rezultatul este același, dar există o nuanță!


Vorbeam despre surfing în general și nu doar de publicitate ...

Utilizatorii de internet merg mult mai mult pe Facebook, Twitter, YouTube decât făceau înainte și făcând cu greu cereri de căutare: informațiile le vin ... prin sugestii YouTube, de exemplu ...

Aș fi uimit să văd evoluția interogărilor Google în ultimii 15 ani / numărul de utilizatori de internet conectați!

grelinette a scris:Editare: Exemplu de analiză a cererii Google și a răspunsului acesteia adaptat profilului meu: am tastat în fereastra de intrare "Pescuitul", iar primele rezultate ale motorului de căutare sunt jocuri de pescuit pentru copii ! ... Într-adevăr, am copii mici și cercetările mele specifice pe subiecte legate de copii trebuie să fi ajutat la clarificarea profilului meu în fișierele Google vizate!


Aveți grijă să nu confundați rezultatele PUBLICITĂȚII (dez sponsorizate care apar prima sau alături) cu rezultatele NATURALE ...

Toate întrebările mele au fost despre rezultatele NATURALE.

Un link sponsorizat poate fi foarte depășit în ceea ce privește cuvântul cheie introdus, deoarece agentul de publicitate este cel care definește cuvintele cheie care urmează a fi vizate ... !

Exemplu: o agenție de turism care vizează cuvântul cheie „deprimat” ...

Direcționarea către publicitate nu mă deranjează prea mult ... cu excepția faptului că puteți face aceeași remarcă ca VOD: închide mentalitatea deschisă și descoperirea de lucruri noi... Hei, da, uneori publicitatea vă permite să descoperiți lucruri interesante pe care nu le-ați fi găsit niciodată, altfel decât întâmplător ... și această șansă este cea care țintește ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 03/11/16, 21:27

Terremoto a scris:În ceea ce privește personalizarea, o experiență ușoară este să faci o căutare în timp ce ești deconectat de la orice cont personal și să faci același lucru în timp ce ești conectat, compararea primelor două pagini de rezultate nu lasă nici o îndoială!


Nu este nevoie să aveți un cont google: publicitatea direcționată trece prin cookie-uri și / sau istoricul de navigare / căutare ... poate (probabil) chiar și adresa IP

Testați pe IP: efectuați o căutare pe un browser X și vedeți dacă anunțul corespunzător este afișat pe un alt browser Y

Pe de altă parte, având un cont google stochează TOTUL sau aproape!

Chiar și istoricul (adânc = ani) al instalațiilor pe care le-ați făcut pe Android: schimbați-vă telefonul mobil cu același cont pentru a-l vedea. Cu siguranță putem găsi arhivele „lui” undeva ...

Și dreptul de a fi uitat în toate acestea? Uh ... DTC?!? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Gaston » 04/11/16, 09:53

Christophe a scris:Chiar așa? Nu am această caracteristică ... captura pe care am postat-o ​​este ecranul pe care l-am primit ...
Am asta:
czaile.jpg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 04/11/16, 17:50

Da, am înțeles ce sugerați, dar nu, nu am nimic ... vezi captura de mai sus ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 25/05/21, 15:19

Un articol foarte lung (dar rapid de parcurs) care indică TOATE posibilitățile de căutare de către Google: https://www.webrankinfo.com/dossiers/google-search/serp

Am învățat câteva lucruri ... de exemplu, că putem trasa grafice matematice (grafic) și funcția timer (dar numai în engleză pentru moment)

Și un alt articol mai sintetic (marea majoritate a căutărilor nu sunt optimizate de utilizator): https://www.blogdumoderateur.com/astuce ... he-google/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 20/01/23, 18:37

Am pus-o acolo: informațiile nete ale zilei Google va concedia 12 de oameni...

Nu miroase bine...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de Christophe » 23/01/24, 15:05

Încă o dată Ecologie cu mult înainte... : Mrgreen:

Un studiu științific tocmai a arătat că calitatea rezultatelor Google se deteriorează din ce în ce mai mult: https://www.courrierinternational.com/a ... re-en-pire

Cercetătorii confirmă: rezultatele Google sunt din ce în ce mai rele

Un studiu sugerează că motoarele de căutare – și în special cel al Google – evidențiază tot mai mult conținut de proastă calitate.

Credeți că motorul de căutare Google este mai puțin relevant decât înainte? Probabil că nu ești singurul, notează site-ul Mashable.

„Asistăm cu adevărat la o deteriorare a calității motoarelor de căutare, care pierd de fapt lupta împotriva conținutului optimizat pentru ele”, putem citi într-un studiu realizat de cercetători din universitățile germane și publicat public înaintea celei de-a 46-a conferințe europene. privind regăsirea informațiilor, care va avea loc în primăvară, în cadrul căreia va fi prezentată.

Cercetătorii au fost interesați de modul în care așa-numitul conținut „afiliat” afectează rezultatele motoarele de căutare Google, Bing și DuckDuckGo. Marketingul afiliat este un instrument de marketing care are ca scop promovarea, de exemplu, a unui produs sau a unei companii în schimbul unei remunerații. „Chiar dacă nu cunoașteți acest termen, i-ați văzut efectele”, asigură Gizmodo.

(...)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Google (motorul de căutare) înnebunește? Scăderea relevanței!




de GuyGadeboisTheBack » 23/01/24, 16:00

(...) Acesta este cazul când consulți un articol care conține link-uri speciale care îți permit să achiziționezi produse de la comercianți precum Amazon. Dacă cumperi ceva după ce faci clic pe unul dintre aceste link-uri afiliate, site-ul care te-a condus acolo va câștiga un comision.

Războiul SEO

Obiectivul site-urilor este să apară pe primul loc în răspunsurile oferite de motoarele de căutare. Rezultatul este un război permanent al strategiilor de optimizare, numit SEO (optimizare pentru motoarele de căutare) sau „referencing natural”, în franceză.

Pe parcursul unui an, cercetătorii au analizat 7 de interogări legate de căutările de produse, cum ar fi „care sunt cele mai bune căști”. Rezultatul este clar, descifrează Gizmodo:

„Paginile cu clasare mai înaltă sunt mai „optimizate”, au mai multe link-uri afiliate și, în general, au copii de calitate inferioară.”

„SEO este o sabie cu două tăișuri: pe de o parte, face mai ușoară găsirea de pagini extrem de relevante, pe de altă parte, este un instrument eficient pentru a împinge rezultatele de calitate scăzută în topul căutării”, scriu autorii.

Google și concurenții săi își ajustează în mod constant algoritmii pentru a contracara acest fenomen și pentru a preveni afișarea întâi a conținutului de calitate scăzută. Dar, potrivit studiului, eforturile lor nu dau roade.

Intervievat de The Register, Janek Bevendorff, cercetător la Universitatea din Leipzig și primul autor al studiului, indică faptul că motoarele de căutare ar trebui să fie mai atente în selectarea paginilor pe care să le promoveze, mai ales dacă provin de pe site-uri care produc mult conținut. „Marketingul afiliat are partea sa de responsabilitate pentru aspectul actual a ceea ce găsim online”, insistă el. El precizează totuși că „interzicerea lui complet nu ar fi probabil soluția potrivită”, deoarece această tactică și referire naturală constituie o sursă importantă de venit pentru multe site-uri autentice.

Google se apără

Contactat de mai multe mass-media, Google a comentat: „Acest studiu, care și-a restrâns domeniul de aplicare la conținutul referitor la recenzii de produse, nu reflectă calitatea sau utilitatea generală a instrumentului nostru de căutare în raport cu miliardele de interogări pe care le primim în fiecare zi”. Purtătorul de cuvânt al gigantului Internet adaugă: „Am făcut îmbunătățiri specifice pentru a aborda aceste probleme; Studiul subliniază, de asemenea, că Google s-a îmbunătățit în ultimul an și că are performanțe mai bune decât alte motoare de căutare.”

Previne. „Google poate să se fi îmbunătățit în timpul studiului, dar experții sunt de acord că, în general, situația sa s-a deteriorat considerabil în ultimii ani”, insistă Gizmodo, pentru care motoarele de căutare din sector în general au „o problemă serioasă”.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 238