[Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Android 9.0: memorie internă plină (saturată) pe Samsung S8 și este de neînțeles!?!




de izentrop » 29/05/21, 15:48

Ați încercat să faceți o copie de rezervă a fișierelor, apoi o resetare completă? https://eu.community.samsung.com/t5/aut ... d-p/944266
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Android 9.0: memorie internă plină (saturată) pe Samsung S8 și este de neînțeles!?!




de Christophe » 29/05/21, 15:51

Da, dar bla, aș vrea să evit să trec prin asta ... Nu am prea multe de salvat, dar refuz această metodă, depinde de Samsung să își facă treaba corect sau cel puțin să sugereze ceva de rezolvat!

Nu este posibil ! Nu este primul producător mondial?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Android 9.0: memorie internă plină (saturată) pe Samsung S8 și este de neînțeles!?!




de Christophe » 29/05/21, 16:35

La naiba asta e că l-am găsit !!!

A fost vina lui Vision Provider: o aplicație de sistem ascunsă pe care nu am instalat-o niciodată!

Este legat de acest aparent Bixby (pe care nu l-am configurat sau folosit niciodată) instalat implicit pe unele Samsung:


Face parte din Bixby Vision, deci probabil nu poate fi dezinstalat. Ștergeți memoria cache / datele aplicației și ar trebui să fie bine.

Iată unde și cum să găsiți această porcărie ascunsă instalată implicit pe majoritatea Samsung S!

Accesați spațiul de stocare

visionprovider5.jpg
visionprovider5.jpg (49.25 KiB) Vizualizat de 7619 ori


Faceți clic pe alte aplicații

visionprovider4.jpg
visionprovider4.jpg (70.68 KiB) Vizualizat de 7619 ori


Faceți clic pe Setări: Afișați aplicațiile de sistem (și aici înțeleg că nu se afișa în Android Assistant!)

visionprovider3.jpg
visionprovider3.jpg (73.02 KiB) Vizualizat de 7619 ori


Goleste porcarea aia!

visionprovider.jpg
visionprovider.jpg (70.81 KiB) Vizualizat de 7619 ori


visionprovider2.jpg
visionprovider2.jpg (45.81 KiB) Vizualizat de 7619 ori




Aleluia! Telefonul meu respiră din nou! : Cheesy:

visionprovider6.jpg
visionprovider6.jpg (79.77 KiB) Vizualizat de 7619 ori


Există și alte rahaturi de genul care trebuie eliminate (dezactivați dacă dezinstalarea nu este permisă) sau pentru a evita:

1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de Christophe » 29/05/21, 16:41

Macro încearcă să facă același lucru ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de izentrop » 29/05/21, 16:59

De fapt, nu l-ați putut vedea, deoarece aplicația sa integrat în buchetul dvs.
Viziunea Bixby https://commentouvrir.com/blog/quest-ce ... e-fait-il/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de Christophe » 29/05/21, 18:04

Știu izy (am spus-o mai sus) și Bixby este o porcărie ... niciodată folosit nici măcar nu știu la ce servește! Și nu vreau să știu!

Bixby a fost, de asemenea, unul dintre punctele negative ale testelor la acea vreme: https://www.lesnumeriques.com/telephone ... /test.html

Dar o aplicație la fel de faimoasă precum Android Assistant ar fi trebuit să repereze acest subrutin ascuns!

Puncte slabe

Bixby, o aterizare fără voce și limitată.


Aș adăuga și un punct slab: duritatea ecranului original (zgâriat după câteva zile în buzunarul sacoului meu ... nimic de-a face cu xperia ... dacă ecranul s-a rupt de două ori este pentru că „a scăpat din mâinile mele !)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de Macro » 30/05/21, 14:19

Christophe a scris:Macro încearcă să facă același lucru ...


Nu am nicio viziune ... Am făcut ceva curățenie vineri ... Am șters toate fotografiile și videoclipurile stocate în duplicat și am niște spațiu liber .. Pentru informații, nu am un Samsung, dar huawei p smart ... astfel încât să aflu cum să fac fotografiile să meargă direct pe cardul de memorie, mai degrabă decât pe stocarea telefonului ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de Christophe » 30/05/21, 14:29

Ah ok văzând cum ai spus-o, am crezut că ești și pe un Samsoule!

Pentru stocarea media pe SD direct este ușor: îl gestionați în setările camerei (sau în orice altă aplicație de fotografiere dacă aveți una instalată)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: [Rezolvat] Android 9.0: Memorie internă plină pe Samsung S8. Aplicația de sistem ascunsă VisionProvider este golită




de izentrop » 30/05/21, 15:49

Am și un uaoué III
Atingeți cele 3 linii mici din partea dreaptă sus în aplicația foto
Apoi parametru,
Locația de înregistrare ...
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173