Trebuie să-mi renovez acoperișul?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Julien1130
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/05/21, 14:05

Trebuie să-mi renovez acoperișul?




de Julien1130 » 25/05/21, 14:17

Salut;
Observ că sunt tot mai mulți mușchi și crăpături verzi pe acoperișul meu, casa mea este puțin trează

Ar trebui să chem un profesionist pentru o renovare sau trebuie doar să-mi curăț acoperișul?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Christophe » 25/05/21, 14:33

Bună și bine ai venit,

Ai poze?

Pe un acoperiș sintetic sau mineral *, spuma nu este cu adevărat o problemă, cu excepția esteticii (uneori este mai bine cu!) ... fisurile pe de altă parte ??? Ce vrei sa spui ?

* = imputrécible
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Forhorse » 25/05/21, 18:22

Pun pariu că, în răspunsul său, ne oferă o legătură către un antiespumant de pe acoperiș sau altă înșelătorie de acest gen (cu aceeași poreclă sau parcă întâmplător, cu alta ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Christophe » 25/05/21, 18:29

Mă gândeam și eu la asta ... dar să așteptăm să-i vedem răspunsul ... dacă există un răspuns (din moment ce l-ați demascat) ...
0 x
Julien1130
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/05/21, 14:05

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Julien1130 » 03/06/21, 11:40

Christophe a scris:Bună și bine ai venit,

Ai poze?

Pe un acoperiș sintetic sau mineral *, spuma nu este cu adevărat o problemă, cu excepția esteticii (uneori este mai bine cu!) ... fisurile pe de altă parte ??? Ce vrei sa spui ?

* = imputrécible

Nu am încă nicio fotografie, dar vă mulțumesc pentru răspuns, mă liniștește pentru spumă.
În caz contrar, pentru fisuri sunt mici fisuri pe tavanul dormitorului de la ultimul etaj. Știu dacă există o legătură cu acoperișul.
0 x
Julien1130
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/05/21, 14:05

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Julien1130 » 03/06/21, 11:42

Forhorse a scris:Pun pariu că, în răspunsul său, ne oferă o legătură către un antiespumant de pe acoperiș sau altă înșelătorie de acest gen (cu aceeași poreclă sau parcă întâmplător, cu alta ...)

Pariați pierdut, m-am înscris pentru informații destul de simplu
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Christophe » 03/06/21, 12:51

Julien1130 a scris:În caz contrar, pentru fisuri sunt mici fisuri pe tavanul dormitorului de la ultimul etaj. Știu dacă există o legătură cu acoperișul.


Deci pe gips-carton? Nu e mare lucru! Hidroizolarea se face de acoperiș nu de tavan!
0 x
Julien1130
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 25/05/21, 14:05

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Julien1130 » 07/06/21, 10:14

Christophe a scris:
Julien1130 a scris:În caz contrar, pentru fisuri sunt mici fisuri pe tavanul dormitorului de la ultimul etaj. Știu dacă există o legătură cu acoperișul.


Deci pe gips-carton? Nu e mare lucru! Hidroizolarea se face de acoperiș nu de tavan!


Da pe tavan, care ar putea fi fisurile de pe tavan?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Macro » 07/06/21, 10:40

Dacă este fals tavanul din gips-carton:

- Cadru metalic slab realizat (șinele prea depărtate sau înșurubate direct la cadru fără umeraș pentru a câștiga înălțime) atunci când cadrul funcționează forța plăcilor și articulațiile se fisurează
- Îmbinarea plăcilor prost făcute (cu un produs greșit sau cu lacrimi)
- sistem fără bandă (o adevărată rahat) cu un renumit material de umplutură solidă .... Dacă este aplicat bine .... Dar este foarte complicat să instalați corect atât de mulți handymen amatori le fac cu lipici .. .. alegere care se întoarce să fie catastrofale pe termen mediu

Am văzut și oameni deștepți care se distrează fixând complexe izolatoare (gips-carton + styrodur sau gips-carton + lână comprimată) direct sub căpriori cu șuruburi lungi + șaibă .... În opinia mea o aberație totală ... Vânzătorii de materiale sunt gata pentru orice să-și reambaleze porcarea ...

Dacă falsul tavan din cărămidă din gips-carton ....

Puteți avea, de asemenea, un tavan acoperit cu tencuială pe lamelă .... Se crapă, de asemenea ... Dar acest lucru este mai grav: lamele putrede (pufuri de viermi) grinda deasupra tavanului este, fără îndoială, devorată și ...

Pentru că am lucrat în cele două case succesive ale mele și în alte 3 sau 4 persoane din familia mea .... aș putea să vă sfătuiesc doar să vă inspectați acoperișul și rama dvs. de către un profesionist adevărat înainte de a ataca orice. acoperișul este viața clădirii ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ar trebui să-mi renovez acoperișul?




de Obamot » 07/06/21, 11:18

Julien1130 a scris:Salut;
Observ că sunt tot mai mulți mușchi și crăpături verzi pe acoperișul meu, casa mea este puțin trează

Ar trebui să chem un profesionist pentru o renovare sau trebuie doar să-mi curăț acoperișul?


Mușchiul sugerează semne ale unei zone umede favorabile lichenilor (ciuperci care se hrănesc cu apă și humus transportate de vânt și ploaie.

Fisurile sugerează contrariul: o retragere, deci un mediu mai uscat (un tavan umed în mod regulat, ar avea un halou în zona umedă). Poate fi, de asemenea, semne de extindere sau mișcare a solului care modifică fundația clădirii, de exemplu, aceste 2 cauze combinate pot fi exprimate prin faptul că și lemnul „funcționează”.

Indiferent de indicații, toate elementele unei construcții trebuie examinate în mod regulat (cel puțin o dată pe an) pentru a corecta eventualele defecte, pentru a evita costurile extrem de mari ulterior (și / sau pentru a elimina cauzele răului)
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 71