Prezidențial: Melenchon va fi surpriza?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/04/12, 10:17

Christophe a scris:
Obamot a scris:Interesant, îmi place această dezbatere!

Mai 68 este întâlnirea multor paradoxuri. Într-un fel, se bazează și pe o nedreptate. De Gaulle nu a fost cel mai rău președinte de dreapta pe care Franța l-a cunoscut vreodată! Departe de aceasta, este chiar opusul. A fost într-adevăr pe dreapta, apropo ...? Ar putea fi o dezbatere!

Această revoltă a constituit stigmatizarea unei respingeri rezultate din generații tinere, care s-a trezit coordonându-se cu nevoia unei pauze culturale și sociale ... mult mai mult decât una politică și care a fost doar nevoia de a întruchipa această revoltă într-un personaj pentru ca tot acest stigmat să se materializeze. În plus, dacă De Gaulle nu ar fi făcut referendumul un plebiscit VS o respingere. S-ar putea să nu fi existat acel „declanșator”. În sfârșit, aș fi aproape tentat să spun că Mais 68 a avut loc datorită lui .. și în ciuda lui!
Dacă ne uităm la cronologia făcută de istorici, aceștia clasifică partea „politică” doar la sfârșitul revoltei.
De Gaulle a fost depășit de evenimente și a făcut două greșeli:
- dizolvarea Adunării Naționale;
- confruntarea cu opinia în jurul unei alegeri binare (respingerea plebiscitului VS ...)

Dovadă este valul gaullist de la alegerile anticipate din 30 iunie 68!

Acesta este adesea cazul societăților, care, în unele cazuri, paradoxal își arde muza din nevoia de a se elibera (cred ei) ... Muza nu era generalul, vorbesc la nivel mitologic și metaforic, dar posibil libertatea în sine? De când De Gaulle a întruchipat „eliberarea” mai bine decât oricine?

Ca atare, veți fi de acord că vorbind despre De Gaulle într-un fir dedicat lui Mélanchon, liderul Frontului de Stânga, nu îi lipsește condimentele! Și felul ei de a rula „R-urile” în aceste discursuri, nu îți amintește de cineva? : Cheesy:

Această situație paradoxală îmi amintește și de cântecul picoulet, „Caiete în foc și profesori în mijloc” și toate astea ...

La naiba, asta nu ne face mai tineri!

Dacă o marionetă ca Sarkozy ar fi fost la putere în locul lui De Gaulle, vă puteți imagina ce ar fi fost 68 mai? : Mrgreen:

În cele din urmă, cred că însăși îndrăzneala lui De Gaulle în modul său de guvernare va fi condus la apariția acestor mișcări de protest. El este precursorul Amha. Cu siguranță a întruchipat imaginea tatălui care trebuia dus deoparte, mai degrabă decât un dictator infam care ar fi trebuit să fie supus (și niciodată nu a fost).


Doar un mic dezavantaj.

Istoria și conștiința colectivă au reținut baricadele pariziene, dar ceea ce a speriat cu adevărat țara și a deblocat în cele din urmă situația a fost greva generală (care a durat mi se pare câteva săptămâni) ... nu a fost nu realizate de studenți ...

Ah, dar complet (și dezavantajele trebuie să fie mai multe, am făcut un "periaj" cu un topor). : Lol: Acolo terminați tăietura de ras ... : Mrgreen:

Clasa muncitoare se alăturase comunității studențești, cu siguranță. Și până la urmă nu poate duce decât la ceea ce s-a întâmplat sau totul merge prost! Poate duce chiar la un război civil ca acesta.

Putem chiar să adăugăm că oricine este la putere nu este în nici un fel responsabil - individual - pentru ceea ce se întâmplă la nivelul politicii companiei sau în săli de clasă: el este doar prin procură (... Iar dacă oamenii intră în grevă, este deci împotriva șefii lor și întregul sistem în locul căruia jură credință cât de bine pot prin forța circumstanțelor - sau prin voință personală bine conștientă - în timpuri normale și de-a lungul vieții lor .. ..).

Deci asta e. Se învârte în jurul stigmatizării. Și dacă este acolo, în mod concret, acest lucru ar trebui să ducă la o respingere a „plecării” pe 6 mai ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Exnihiloest » 08/06/21, 16:40

 
Am avut o evadare îngustă! Din fericire, el nu a creat „surpriza” în 2017 mai mult decât în ​​2012!
Mélenchon pare să fi devenit senil.

Într-un videoclip de pe YouTube, Mélenchon declară că defalcarea numerelor de urgență 15, 17, 18 și 112 ar putea fi o cascadorie a autorităților de a discredita serviciul public și de a justifica ulterior o privatizare a Orange.
Pe lângă o ipoteză complet excentrică, a uitat că Orange, fosta France Telecom, a fost deja privatizată în 2004!
https://www.huffingtonpost.fr/entry/mel ... eb61bb061e

Alte observații absurde ale lui Mélenchon, atacurile după el organizate de „sistemul oligarhic” pentru a arăta degetul musulmanilor chiar înainte de alegeri.

Am un gând emoționant pentru militanții extremei stângi, mulți. Sperăm că vor găsi o altă molie veche pentru a-și satisface înclinația de a distruge societatea.
0 x
Grădinar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 24/05/21, 20:11
x 21

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Grădinar » 08/06/21, 17:55

Mélencoin va face totul pentru a nu fi prezidențial, va sabota meticulos șinele care duc la Palatul Eliseului.
Nu nebun tipul, îl văd țipând „Dar tu nu ești nebun ?! Adversarul este moooooiiiiii !!!!!!!!”
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Christophe » 08/06/21, 18:16

Hei băieți, dacă vreți să-l rupeți pe Mélenchon, faceți-o bine:

melenchon_FN.jpg
melenchon_FN.jpg (65.14 KiB) Vizualizat de 2239 de ori


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Vaca a fost senator sub 30 de ani? Mă surprinzi că poate fi de stânga la 65 de ani! : Lol:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14970
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4366

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de GuyGadeboisTheBack » 08/06/21, 18:35

Ar fi interesant să poți citi textul, deoarece titlul este (neapărat) ticălos.
1 x
Grădinar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 24/05/21, 20:11
x 21

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Grădinar » 08/06/21, 19:00

Moderatorul a frecat umerii cu zona 51?

Nu mai sus decât marginea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14970
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4366

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de GuyGadeboisTheBack » 08/06/21, 19:31

Imagine
0 x
Grădinar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 24/05/21, 20:11
x 21

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Grădinar » 08/06/21, 21:29

O emisferă lipsește deoarece busola
1 x
Grădinar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 24/05/21, 20:11
x 21

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Grădinar » 09/06/21, 00:09

În cele din urmă este Francois, dar el este din Roubaix, nu-i vorbi despre Grenoble
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Prezidențial: Va fi Mélenchon surpriza?




de Obamot » 10/04/22, 01:46

L-am pus acolo pentru a nu polua firul „MacRond”.

Scud de la Mélenchon la Pécresse



: Mrgreen:
1 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134