Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Christophe » 09/10/16, 23:35

Ahmed a scris:Christophe, nu ați specificat tipul de „brad” ... (se pare că, dată fiind fotografia, molid ...).


Da, și eu mă aplec pentru molid!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 08/03/18, 19:21

Este posibilă utilizarea pulpei de conifere ca material celulozic în toaletele uscate. Materialul măcinat trebuie mai întâi uscat pentru a absorbi corect fracția lichidă. Puterea de reținere a urinei de către ace nu ar trebui, desigur, să fie transcendentă, dar așchii tulpinii sunt eficienți și mirosul de rășină este plăcut ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de SixK » 13/03/18, 10:39

Ramurile tuyat funcționează destul de bine cu mine pe camelie, magnoliat și căpșuni. Și cred că este necesar să evităm pe franboiserii, am avut impresia că asta i-a slăbit. Depozitat în grămezi, ajunge să facă un sol bun, probabil acid, dar descompunerea este lentă. Ultimul punct, poate face o ciupercă bună, dar trebuie să știți despre ciuperci.

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
mirr75
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/06/21, 08:05

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de mirr75 » 09/06/21, 08:14

Bună ziua tuturor,

Așchii de rasinoase sau brf sunt un mulci excelent pentru arbuști ornamentali cum ar fi camelii, magnolie, rododendroni ...

A+ :D
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 09/06/21, 12:46

Precizie semantică mică, când vine vorba de conifere zdrobite, nu vorbim despre BRF strict vorbind, o putem face doar printr-o comandă rapidă oarecum aproximativă. Acest lucru nu scade interesul său pentru anumite aplicații sau în amestec (în proporție mică) cu BRF „real”.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de GuyGadeboisTheBack » 09/06/21, 12:51

Rășinoasele trebuie evitate din cauza ligninei lor specifice (10-20% sunt totuși tolerate ca amestec). Rășina nu are un caracter agresiv, deoarece este alcătuită din derivați de diterpene (partea colofoniului) și monoterpene (partea terebentină). Trebuie remarcat faptul că numai genurile Pinus, Picea, Larix și Pseudotsuga au canale de rășină. Cedrii sunt caracterizați prin constituenți din lemn de inimă toxici pentru microorganisme, derivați din tropolone (tujaplicine) cu caracter fenolic și, prin urmare, sunt interzise în BRF.

Acidificarea solurilor de către BRF este uneori temută de unii, dar este un efect care nu a fost niciodată observat. Dimpotrivă, în solurile acide, BRF-urile din lemn de esență tare au mai mult sau mai puțină tendință de creștere a pH-ului.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Bois_ram% ... ment%C3%A9
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Ahmed » 09/06/21, 13:00

Când trebuie să mănânc tuia *, o folosesc pentru a face o alee sub pini, în spatele casei mele: miroase bine și este foarte plăcut să merg pe ea.

* Ce se întâmplă cu mine când elimin una dintre aceste garduri vii, foarte populară acum câteva decenii și făcută din această plantă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de humus » 10/08/21, 09:35

A încercat cineva să facă compost acolo unde crește ceva în el, cu BRF de cedru sau chiparos + tundere, în lasagna așa cum este recomandat în acest videoclip?
Lasagna în care trebuie adăugată cenușă pentru a dezacidifica.

Personal am folosit chiparos BRF pur, aproape compostat + compost comercial, pentru un petec de legume.
Ridichile mele de 18 zile au vreo 18 săptămâni și încă nu se măresc. Nu putem spune că este o lipsă de apă anul acesta.
Acest chiparos semicompostat BRF mi se pare mai mult erbicid decât bun pentru a face compost, dar nu am adăugat cosit sau cenușă în acel moment.

După părerea și feedback-ul dvs.

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de Did67 » 11/08/21, 12:30

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Rășinoasele trebuie evitate din cauza ligninei lor specifice (10-20% sunt totuși tolerate ca amestec). Rășina nu are un caracter agresiv, deoarece este alcătuită din derivați de diterpene (partea colofoniului) și monoterpene (partea terebentină). Trebuie remarcat faptul că numai genurile Pinus, Picea, Larix și Pseudotsuga au canale de rășină. Cedrii sunt caracterizați prin constituenți din lemn de inimă toxici pentru microorganisme, derivați din tropolone (tujaplicine) cu caracter fenolic și, prin urmare, sunt interzise în BRF.

Acidificarea solurilor de către BRF este uneori temută de unii, dar este un efect care nu a fost niciodată observat. Dimpotrivă, în solurile acide, BRF-urile din lemn de esență tare au mai mult sau mai puțină tendință de creștere a pH-ului.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Bois_ram% ... ment%C3%A9


Da, cred că asta rezumă bine.

Anumiți derivați terpenici reprezintă o problemă (cu excepția, așa cum scrie Ahmed, dacă este vorba de a face un culoar confortabil). Amintiți-vă că aceste terpene, terebentine etc. stau la baza unor dulciuri „tuse” (sau iritante anti-gât).

Dar pe termen lung, anumite organisme specifice sunt mai bune decât toate: scoarță, cedru, chiparos etc.

Rămâne, de asemenea, că numim „BRF” un pic din orice și între cel care zdrobește ramurile cu o mulțime de ace și cel care zdrobește ramurile „goale”, rezultatul nu va fi același.
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Ce să fac cu BRF de brad sau conifere?




de humus » 12/08/21, 11:55

Did67 a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
Rășinoasele trebuie evitate din cauza ligninei lor specifice (10-20% sunt totuși tolerate ca amestec). Rășina nu are un caracter agresiv, deoarece este alcătuită din derivați de diterpene (partea colofoniului) și monoterpene (partea terebentină). Trebuie remarcat faptul că numai genurile Pinus, Picea, Larix și Pseudotsuga au canale de rășină. Cedrii sunt caracterizați prin constituenți din lemn de inimă toxici pentru microorganisme, derivați din tropolone (tujaplicine) cu caracter fenolic și, prin urmare, sunt interzise în BRF.

Acidificarea solurilor de către BRF este uneori temută de unii, dar este un efect care nu a fost niciodată observat. Dimpotrivă, în solurile acide, BRF-urile din lemn de esență tare au mai mult sau mai puțină tendință de creștere a pH-ului.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Bois_ram% ... ment%C3%A9


Da, cred că asta rezumă bine.

Anumiți derivați terpenici reprezintă o problemă (cu excepția, așa cum scrie Ahmed, dacă este vorba de a face un culoar confortabil). Amintiți-vă că aceste terpene, terebentine etc. stau la baza unor dulciuri „tuse” (sau iritante anti-gât).

Dar pe termen lung, anumite organisme specifice sunt mai bune decât toate: scoarță, cedru, chiparos etc.

Rămâne, de asemenea, că numim „BRF” un pic din orice și între cel care zdrobește ramurile cu o mulțime de ace și cel care zdrobește ramurile „goale”, rezultatul nu va fi același.


În videoclip tipul spune că un strat de mulci de chiparos / tjuya, apoi un strat de cosit + cenușă (pe care nu-l am) și așa mai departe pot face compost.
Cositul poate activa degradarea cochoncetelor de chiparos / tjuyas și poate oferi un sol magnific care poate fi folosit pentru însămânțare sau chiar pur și simplu pentru agregarea solului?

Oricum vreau să încerc experimentul pentru a face ceva din acest chiparos zdrobit (în afară de alei), dar dacă acest sol este în prealabil sortit eșecului, sunt deja mai puțin înclinat să investesc în el.
Sunt gata să aștept câțiva ani -1,2 sau 3, dar nu mai mulți, pentru ca acest sol / compost să fie utilizabil.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130