Frédéric Lenoir: spiritualitatea în lume

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Frédéric Lenoir: spiritualitatea în lume




de eclectron » 09/06/21, 19:31

Exnihiloest a scris:
eclectron a scris:...
Da, moartea este grozavă, din punct de vedere intelectual, permite reînnoirea și evoluția.

Nu asta am spus.
Moartea este cel mai rău lucru

Ah OK, ceva mi-a scăpat atunci și având în vedere percepția pe care o am despre tine prin cuvintele tale, clarificarea ta mă liniștește. De asemenea, m-a surprins ... dar hei, avem dreptul să fim surprinși. : Wink:

Susțin că nemurirea nu este absolut de dorit și, în plus, nu o doresc nimănui, mai ales mie, nici rudelor mele, nici celui mai rău dușman al meu. Viața lui va deveni iad.

Trebuie doar să vedeți ego-ul înghețat la sfârșitul vieții lor, ermetic pentru orice evoluție, ermetic pentru orice progresie.
(Acest lucru se întâmplă și la tineri, dar tinerii, care sunt mai plastici, pot avea oportunități de a evolua spiritual)
Oricât susțin durabilul pentru material, durabil pentru condițiile de viață, la fel de mult laud impermanența vieții umane, chiar dacă suferința pierderii este dureroasă chiar dacă propria mea moarte mă înspăimântă.

Te-ai fi interesat de o bună spiritualitate (trebuie să o cauți) și să fim nebuni, ai fi ceea ce noi numim trezit, moartea nu ar fi nici frică, nici suferință, cu adevărat. Nu că o fac prin cuvinte ca mine.
Moartea ar fi șansa de reînnoire, deoarece primăvara are succes în frunzele moarte.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Frédéric Lenoir: spiritualitatea în lume




de Janic » 09/06/21, 19:53

Moartea este cel mai rău lucru (cu boala), mai puțin pentru sine decât pentru cei apropiați, motiv pentru care cei slabi, care nu susțin ideea, au creat religii. Se pot refugia în paradisul lor artificial, ideea unui paradis etern la picioarele unui tată atotputernic și binevoitor.
deja zero în rest, acolo câștigă pompa!
Pentru el, imaginile lui Epinal, aproximările obișnuite, erorile și minciunile. Faceți un minim de studii teologice în loc să scoateți toate aceste prostii.
Tot ceea ce cineva consideră util în moarte este doar acceptarea modului deplorabil de funcționare a naturii (a se naște, a mânca, a reproduce și a perpetua specia, a muri), în mod obișnuit prin „inversarea cauzelor și efectelor, precum credința în utilitatea morții pentru a face loc tinerilor. Natura funcționează astfel nu pentru un scop, ci prin contingență.
din același butoi! nicio imbunatatire!
Nemurirea va fi cu siguranță la îndemâna noastră, adică moartea va fi „dacă vreau”, desigur că interesul va fi doar în controlul calității vieții și a capacităților cognitive.
ouarf, ouarf! aceleași debilități fantasmale!
Nu înseamnă că vom fi mai fericiți, nu înseamnă că nu va crea noi probleme existențiale, înseamnă doar că ceea ce tânjim noi, bărbații, ajungem să avem.
și re whew! Un copil care își ia visele pentru realitate.
Cine nu ar vrea să evite boala și moartea pentru ei sau pentru cei dragi? Restul este masturbarea intelectuală
da, da! ai dreptate in mana! : Evil:
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 367