Sterilizator solar.

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Sterilizator solar.




de phil53 » 15/11/20, 09:33

Poate că m-am uitat greșit, nu găsesc experiența utilizatorului sterilizatorului solar în firele de feedback.
Foloseste cineva unul?
Există a priori 2 principii, unul cu tub de vid și unul cu parabolă îndreptată pe o cutie mică.
Am crezut că vasele trebuie să fie scăldate în apă pentru a preveni creșterea prea mare a temperaturii.
În videoclipuri utilizatorii pun afară oalele fără apă.
Nu am găsit o explicație cu privire la problema sterilizării când apa se rarește în borcan.
In lipsa de experienta, ce parere aveti?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterilizator solar.




de phil53 » 12/06/21, 16:40

Am făcut prima mea serie de borcane sterilizate.
Încă nu l-am stăpânit complet.
Am făcut bambus și fasole.
Am adaugat foarte putina apa dar probabil nu suficienta pentru ca legumele aproape s-au ars desi a mai ramas putina apa.
Bambusul trebuie ținut la peste 100 de grade timp de o oră pentru a distruge arsenicul, dar se încălzește mult în jurul valorii de 170.
Data viitoare voi folosi umbra pentru a limita temperatura.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Sterilizator solar.




de izentrop » 13/06/21, 00:20

bonjour,
philxNUMX a scris: se incalzeste mult in jur de 170.
Data viitoare voi folosi umbra pentru a limita temperatura.
bonjour,
Ideal este să-l automatizezi cu un termostat, un microcontroler, un pod H, un mic motor și o perdea.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Sterilizator solar.




de GuyGadeboisTheBack » 13/06/21, 13:11

izentrop a scris:bonjour,
philxNUMX a scris: se incalzeste mult in jur de 170.
Data viitoare voi folosi umbra pentru a limita temperatura.
bonjour,
Ideal este să-l automatizezi cu un termostat, un microcontroler, un pod H, un mic motor și o perdea.

Simplu ca o plăcintă, într-adevăr*. Cu excepția faptului că, pentru a ține perdeaua, are nevoie de o tijă... : Mrgreen:
„Și un alt soldat câștigă o tijă de cortină” (Coluche).

* Cu excepția faptului că, dacă toată lumea (cu excepția pinguinilor, bineînțeles) este capabilă să se joace cu acest tip de „cuptor”, mica ta propoziție gata făcută este doar ermetism pentru majoritatea oamenilor. E bine să te arăți puțin, ai atât de multă nevoie zilele astea...
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110