Stephane Alix psihonautul

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stephane Alix psihonautul




de eclectron » 15/06/21, 09:05

Janic a scris:
fără a dori să fie ofensator, inteligența nu este distribuită în mod egal.
și crezi că ai primit o doză uriașă de toate pentru tine! Deșertăciune, știi ce înseamnă asta?

Tu ești cel care a spus asta, eu nu am spus așa ceva.

Janic a scris:
Inteligența în sensul citirii între rânduri în timp ce sunteți adesea într-o reacție pur mecanică.
și acolo te duci la etapa de ghicitori, balèze le zozo!
Nu vorbesc cu roboții!
uf, mai mult! Vrei să concurezi cu ABCon? (acolo am citit între rânduri evident! : Cheesy: )

Cu toții avem acest mod de răspuns pe care îl numesc „robotic”, atunci când ego-ul este atins, în general, nu este inteligent deoarece scopul răspunsului este atunci acela de a proteja ego-ul și nu de a descoperi adevărul.

Janic a scris:NOTĂ:J.Krishnamurti
Comentarii la Viața Volumul 1, Capitolul 39
Auto-aparare

Nu ar fi asta o carte moartă? Și autorul său face autoanaliza acolo într-un mod evident (citiți între rânduri, desigur!)

Este un extras dintr-o discuție vie, nemodificată de o terță parte, cu excepția, poate, prin traducere și scrisă pe hârtie. Trebuie să existe în audio, chiar și în video, unde va fi și mai viu.
Cu siguranță nu mai este în viață, dar este mai mult decât o poveste repetată de o mie de ego-uri care înțeleg și repetă după bunul plac, ca și pentru textele sacre.
Fără a vrea să jignească credincioșii, aceste texte sunt prea adulterate, dar există încă învățături interesante.
Devine mai dificil să scoți la iveală adevărata învățătură, este înecat...

Aceasta este cea mai pură și mai directă învățătură posibilă.
Încă rămâne ego-ul nostru care se va deforma sau nu (dacă adevărul îl străpunge)...
Este o învățătură a secolului XX, deci adaptată pe formă și pe conținut, la cei 2000 de ani de evoluție.
Scuze pentru vechile grimoare. Știu că nu mă pot abține să gâdil convențiile. : Wink:

Nu putea fi mai direct când a murit profesorul.
Mai mult, nu dorea ucenici care ar fi distorsionat


A face fără predare ar presupune că nu ai nevoie de ea. Da din nou La Palice... : Lol:
este deci o étape necesar, cu unele excepții.
Excepție că nu sunt, anticipez din moment ce îmi împrumuți proiectele tale despre mine pentru a-ți păstra ego-ul, nu-i așa?
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Stephane Alix psihonautul




de Janic » 15/06/21, 11:12

de eclectron »15/06/21, 09:05
fără a dori să fie ofensator, inteligența nu este distribuită în mod egal.
Janic a scris:
și crezi că ai primit o doză uriașă de toate pentru tine! Deșertăciune, știi ce înseamnă asta?
Tu ești cel care a spus asta, eu nu am spus așa ceva.
Tocmai am citit printre rânduri! : Cheesy: : Arrowd:
Inteligența în sensul citirii între rânduri în timp ce sunteți adesea într-o reacție pur mecanică.
Janic a scris:
și acolo te duci la etapa de ghicitori, balèze le zozo!
Nu vorbesc cu roboții!
janic a scris
uf, mai mult! Vrei să concurezi cu ABCon? (acolo am citit între rânduri evident!
Noi toți avem acest mod de răspuns pe care îl numesc „robotic”, atunci când ego-ul este atins, în general, nu este inteligent întrucât scopul răspunsului este atunci acela de a proteja ego-ul și nu de a descoperi adevărul.
asa ca si tu in ceea ce scrii aici!
Doar atât: adevărul! stii macar ce este? În ceea ce privește ego-ul, este ceea ce caracterizează umanul, noțiunea de sine: Dacă într-o zi vei deveni un spirit pur, atunci nu vei mai avea nevoie de el, dar între timp eu, noi, observ că ceea ce se manifestă cel mai mult la tine este tocmai – un ego disproporţionat
NOTĂ: J. Krishnamurti
Comentarii la Viața Volumul 1, Capitolul 39
Auto-aparare

Janic a scris:
Nu ar fi asta o carte moartă? Și autorul său face autoanaliza acolo într-un mod evident (citiți între rânduri, desigur!)
Este un extras dintr-o discuție vie, nemodificată de o terță parte, cu excepția, poate, prin traducere și scrisă pe hârtie.
Și dragă, asta se numește carte!
O carte (cel mai comun sens) este un set de pagini legate între ele și care conțin semne destinate a fi citite.
provine din latinescul līber, lībris („carte, scriere”)

Trebuie să existe în audio, chiar și în video, unde va fi și mai viu.
nu schimba nimic, difera suportul, nu fundalul!
Cu siguranță nu mai este în viață, dar este mai mult decât o poveste repetată de o mie de ego-uri care înțeleg și repetă după bunul plac, ca și pentru textele sacre.
Confundați o mantra care este o repetare în buclă și studiul unui text în căutarea diferitelor sale semnificații
Fără a vrea să jignească credincioșii, aceste texte sunt prea adulterate, dar există încă învățături interesante.
Devine mai dificil să scoți la iveală adevărata învățătură, este înecat...
Și de unde iei asta: o geantă norocoasă sau marele tău guru Krisnamachin. Totuși, cu excepția erorii, nici măcar nu par să fi citit (nici măcar nu vorbesc despre studiat) aceste texte misterioase la care te gândești să faci aluzie. Dar continuă și învață-ne cu marea ta înțelepciune iluminată (în sensul peiorativ desigur!)
Aceasta este cea mai pură și mai directă învățătură posibilă.
dar efemer pentru ca toata lumea moare precis si mai raman doar scrieri precis sau nimic mai mult!
Încă rămâne ego-ul nostru care se va deforma sau nu (dacă adevărul îl străpunge)...
Este o învățătură a secolului XX, deci adaptată pe formă și pe conținut, la cei 2000 de ani de evoluție.
Scuze pentru vechile grimoare. Știu că nu mă pot abține să gâdil convențiile.
Mai presus de toate, îți gâdili ignoranța flagrantă! ABCon iese și din acest corp! : Evil:
Mai mult, nu dorea ucenici care ar fi distorsionat
Când și dacă nu ar fi vrut să facă ucenici, ar fi tăcut, acesta este începutul înțelepciunii!
A face fără predare ar presupune că nu ai nevoie de ea. Da din nou La Palice...
deci este un pas necesar, fără excepție .
Excepție că nu sunt, anticipez din moment ce îmi împrumuți proiectele tale despre mine pentru a-ți păstra ego-ul, nu-i așa?
ca tine!Desigur fiecare isi pastreaza ego-ul, altfel individul nu mai exista.
Când să nu fie, toată lumea și-a dat deja seama! Cu excepția faptului că fiind un elev prost te comporți ca un maestru; cu un ego super-dezvoltat. fără să ai nici cunoștințele, nici statura. Dar tu ești bărbat, nu zeu, așa că trebuie să te descurci cu asta!
Amin!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stephane Alix psihonautul




de eclectron » 15/06/21, 12:10

Janic a scris: asa ca si tu in ceea ce scrii aici!

Am susținut altfel? totul depinde de circumstanțe.
Îți dai seama de suprainterpretările tale, asta e bine.

dovada ca citesti superficial ce scriu sau nu intelegi???:
Janic a scris:Și dragă, asta se numește carte!


Prea multe semne de exclamare = robotul care se apără atacând prost. Luptă inutilă, trec.

sărutări.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Stephane Alix psihonautul




de Janic » 15/06/21, 13:48

eclectron »15, 06:21
Janic a scris:
asa ca si tu in ceea ce scrii aici!
Am susținut altfel? totul depinde de circumstanțe.
unde m-am prefăcut că nu te-ai prefăcut? Lipsa memoriei? Varsta, boala?
Îți dai seama de suprainterpretările tale, asta e bine.
tu suprainterpretezi ceea ce crezi ca eu suprainterpretesc!
dovada ca citesti superficial ce scriu sau nu intelegi???:
nici măcar! Văd doar dezordinea ta mentală!
janic a scris: Și coco-ul meu se numește carte!
Prea multe semne de exclamare = robotul care se apără atacând prost. Luptă inutilă, trec.
și din nou, le limitez pe acestea. Din cand in cand pun semne de intrebare, puncte de suspensie, ar trebui sa dea viata scrierilor moarte altfel!!!!!! deci tot e o carte!
Când să treci, ești ca ABCon, este drogul tău și te întorci imediat la el! Parim?
PS: faci ABCon fără să observi erorile tale semantice.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14925
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4341

Re: Stephane Alix psihonautul




de GuyGadeboisTheBack » 15/06/21, 14:17

Taci pe Janic. Prea multe semne de exclamare pot fi un detaliu pentru tine, dar pentru El înseamnă mult. : Mrgreen:
1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stephane Alix psihonautul




de eclectron » 15/06/21, 16:15

Janic a scris:eclectron »15, 06:21
Janic a scris:
asa ca si tu in ceea ce scrii aici!
Am susținut altfel? totul depinde de circumstanțe.
unde m-am prefăcut că nu te-ai prefăcut? Lipsa memoriei? Varsta, boala?
Îți dai seama de suprainterpretările tale, asta e bine.
tu suprainterpretezi ceea ce crezi ca eu suprainterpretesc!
dovada ca citesti superficial ce scriu sau nu intelegi???:
nici măcar! Văd doar dezordinea ta mentală!
janic a scris: Și coco-ul meu se numește carte!
Prea multe semne de exclamare = robotul care se apără atacând prost. Luptă inutilă, trec.
și din nou, le limitez pe acestea. Din cand in cand pun semne de intrebare, puncte de suspensie, ar trebui sa dea viata scrierilor moarte altfel!!!!!! deci tot e o carte!
Când să treci, ești ca ABCon, este drogul tău și te întorci imediat la el! Parim?
PS: faci ABCon fără să observi erorile tale semantice.

+1000 pentru această capodopera.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Stephane Alix psihonautul




de eclectron » 15/06/21, 16:17

GuyGadeboisLeRetour a scris:Taci pe Janic. Prea multe semne de exclamare pot fi un detaliu pentru tine, dar pentru El înseamnă mult. : Mrgreen:

După Guyoda, iată TiJanic care se scufundă în meandrele mele de gândire reflexivă.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Stephane Alix psihonautul




de Janic » 15/06/21, 17:44

este drogul tău și te întorci imediat la el! Parim?
+1000 pentru această capodopera.
castigat!
După Guyoda, iată-l pe TiJanic care se scufundă în meandrele mele de gândire reflexivă.
Noi adevărații gânditori care reflectăm, așa suntem: mândri și modesti în același timp!!!!! Se schimbă de la cei care nu gândesc suficient! : Evil:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205