Produs fito neplăcut?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Produs phytos neplăcut?




de GuyGadeboisTheBack » 19/06/21, 17:28

humus a scris:
Ahmed a scris:Cauzele naturale nu pot fi excluse, deoarece infecțiile virale pot duce la deformarea organelor plantelor.

Nu știu nimic despre asta, dar o să sap această potecă.

Exemplu:
Mazăre: mozaicul obișnuit de mazăre, cauzat de virusul mozaicului de adaos de mazăre (PEMV); deformarea tulpinilor, frunzelor și păstăilor
http://www.unilet.fr/cultures/pois/Virose.php

Mai general:
Deteriorări cauzate de virusurile plantelor

Într-o plantă, fito-virușii infectează țesuturile rădăcinilor sau tulpinilor, precum și pe cele ale frunzelor. Acestea provoacă o boală generalizată a plantei, care apoi tinde să se ofilească.

Notă: numai țesuturile meristematice sunt libere de acesta. Acestea sunt țesuturi formate din celule de divizare / multiplicare care asigură creșterea plantelor în lungime și grosime.

Deteriorarea frunzelor: cel mai adesea, frunzele capătă un aspect „mozaic”, adică frunzele (în special cele mai tinere) capătă o culoare neregulată. Pe de altă parte, frunzele se pot deforma: dimensiuni reduse, aspect în relief sau alungit, aspect de vezicule ... În cele din urmă, se pot necroda mai mult sau mai puțin complet, îngălbenind și apoi uscându-se.
Deteriorarea înfloririi și fructificării: multe flori mor și se întrerup. Fructele sau legumele sunt absente sau mai puțin numeroase. Cele care persistă sunt mai mici și necrotice, se coc mai încet și par neapetizante.
Deteriorarea tulpinilor: creșterea tulpinilor încetinește și apare și necroza. Plantele se ofilesc.

1 Recunoașteți virusurile plantelor

Semnele virozei plantelor variază foarte mult în funcție de speciile infectate, de starea de cultivare și de climă, o veți diagnostica în principal prin observarea mozaicului frunzelor: colorare neregulată sau chiar decolorarea frunzelor tinere în special. Acest semn caracteristic este mai mult sau mai puțin asociat cu deformări, necroză, precum și îngălbenirea frunzelor mai vechi și apoi uscarea.

https://jardinage.ooreka.fr/fiche/voir/ ... -vegetales
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Produs phytos neplăcut?




de humus » 19/06/21, 17:47

Mulțumesc, încă nu știu nimic despre asta, dar să citesc, nu trebuie să fie o boală de virus.
În afară de deformarea tulpinii și înflorire, frunzele sunt la fel de sănătoase ca pe tulpinile sănătoase.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Produs phytos neplăcut?




de Ahmed » 19/06/21, 19:00

Avertizare! Nu toți virușii atacă frunzele în mod sistematic.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Produs phytos neplăcut?




de humus » 20/06/21, 07:50

Ahmed a scris:Avertizare! Nu toți virușii atacă frunzele în mod sistematic.

Poate același virus (producând același efect în orice caz) să atace copaci și plante perene?
Pentru perene, pe același picior, există tulpini sănătoase și alte afectate.
La fel ca pe copac, s-a ajuns la o singură lovitură și nu a mai făcut-o niciodată.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Produs phytos neplăcut?




de Ahmed » 20/06/21, 09:38

Virozele sunt complicate! Avem o mică previzualizare acum ... : Hopa:
Aveți, de exemplu, Agrobacterium tumefasciens (sau bilă de coroană), care produce vezicule impresionante pe coroane și / sau pe rădăcinile plantelor de copaci ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Produs phytos neplăcut?




de izentrop » 20/06/21, 09:51

0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Produs phytos neplăcut?




de humus » 20/06/21, 10:12

Am constatat că am o mulțime de mutații în grădina mea, o altă întorsătură a soartei, o boală virală sau un stimul de la produsele fito?
Aveam prădător alb pestriț (îmi pare rău, cositoare), prunj purpuriu pe care l-am păstrat și, ca toți ceilalți, prunj verde.
oricum sunt o mulțime de ciudățenii pentru o singură grădină, nu?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Produs phytos neplăcut?




de izentrop » 20/06/21, 11:07

Trebuie doar să consultați un geobiolog : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Produs phytos neplăcut?




de Moindreffor » 20/06/21, 20:53

humus a scris:Am constatat că am o mulțime de mutații în grădina mea, o altă întorsătură a soartei, o boală virală sau un stimul de la produsele fito?
Aveam prădător alb pestriț (îmi pare rău, cositoare), prunj purpuriu pe care l-am păstrat și, ca toți ceilalți, prunj verde.
oricum sunt o mulțime de ciudățenii pentru o singură grădină, nu?

o mică investigație asupra trecutului complotului tău, o mică călătorie la primărie
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Produs phytos neplăcut?




de humus » 20/06/21, 20:59

Moindreffor a scris:
humus a scris:Am constatat că am o mulțime de mutații în grădina mea, o altă întorsătură a soartei, o boală virală sau un stimul de la produsele fito?
Aveam prădător alb pestriț (îmi pare rău, cositoare), prunj purpuriu pe care l-am păstrat și, ca toți ceilalți, prunj verde.
oricum sunt o mulțime de ciudățenii pentru o singură grădină, nu?

o mică investigație asupra trecutului complotului tău, o mică călătorie la primărie

Jumătate „curte de vaci” și jumătate parcelă cultivată.
Este pentru uz rezidențial de 38 de ani.
Malformații și mutații au avut loc pe ambele părți.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320