Produs fito neplăcut?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Produs phytos neplăcut?




de Moindreffor » 20/06/21, 21:02

Ahmed a scris:Cauzele naturale nu pot fi excluse, deoarece infecțiile virale pot duce la deformarea organelor plantelor.
În ceea ce privește „precizia” pulverizatoarelor, depinde puternic de practicile celui care îl conduce și am văzut unele (am nume! : Mrgreen: ) că un vânt puternic nu s-a descurajat ... : Roll:

într-adevăr avem întotdeauna excepția care dovedește regula : Mrgreen:
în caz contrar, pentru precizia pulverizării, este suficient să ne uităm la limita dintre câmpuri și terasamente, iarba de pe terasamente este destul de verde, în ciuda buruienilor folosite în câmpuri
dar într-adevăr, atunci când un muncitor agricol pulverizează, nu poate împiedica vaporizarea unei părți a produsului în aer și este adevărat că putem respira unele, este întotdeauna păcat că lucrătorii agricoli nu fac mai multă grijă în mod sistematic atunci când lucrează foarte aproape de case
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Produs phytos neplăcut?




de Moindreffor » 20/06/21, 21:03

humus a scris:
Moindreffor a scris:
humus a scris:Am constatat că am o mulțime de mutații în grădina mea, o altă întorsătură a soartei, o boală virală sau un stimul de la produsele fito?
Aveam prădător alb pestriț (îmi pare rău, cositoare), prunj purpuriu pe care l-am păstrat și, ca toți ceilalți, prunj verde.
oricum sunt o mulțime de ciudățenii pentru o singură grădină, nu?

o mică investigație asupra trecutului complotului tău, o mică călătorie la primărie

Jumătate „curte de vaci” și jumătate parcelă cultivată.
Este pentru uz rezidențial de 38 de ani.
Malformații și mutații au avut loc pe ambele părți.

și de partea ta, nicio contribuție specială?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Produs phytos neplăcut?




de izentrop » 21/06/21, 02:04

Moindreffor a scris: este întotdeauna păcat că agri nu sunt sistematic mai atenți atunci când lucrează foarte aproape de case
Au fost obligați să respecte o distanță de siguranță din ianuarie 2020 https://agriculture.gouv.fr/distances-d ... dispositif

Un văr, a cărui majoritate a pământului este aproape de reședințe, nu știe ce va putea cultiva în aceste zone care i se pierd.
În plus, niciunul dintre copiii săi nu vrea să reia și să-și aștepte cu nerăbdare pensionarea, atât de mult slujba lui este complet devalorizată astăzi și, de asemenea, reținerea de a fi atacat, de îndată ce scoate tonul pentru a fi tratat ...
Rețelele sociale i-au făcut pe oameni complet iraționali. :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14824
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Produs phytos neplăcut?




de GuyGadeboisTheBack » 21/06/21, 02:16

Ah bah înțeleg mai bine „ortodoxia” ta, acum ... 8)
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Produs phytos neplăcut?




de humus » 21/06/21, 07:22

Moindreffor a scris:
humus a scris:
Moindreffor a scris:o mică investigație asupra trecutului complotului tău, o mică călătorie la primărie

Jumătate „curte de vaci” și jumătate parcelă cultivată.
Este pentru uz rezidențial de 38 de ani.
Malformații și mutații au avut loc pe ambele părți.

și de partea ta, nicio contribuție specială?

Ei bine, nu, nu văd, în afară de BRF și apa din pârâu.
În afară de agricultură, nu există nicio industrie lângă râu.

Arțarul care a suferit o deformare identică într-o singură împușcare, nu avea BRF, nu am făcut niciunul în acel moment și nu ud copacii ornamentali, care nu au niciodată nevoie de el.
Am văzut aceste malformații doar de 3 ori, pe o perioadă de aproximativ 20 de ani.
Pentru primele 2 ori, mă gândeam la adunarea homeopatică a dozei.

Întrucât anul acesta am fost gazat de două ori în primăvară, am făcut acest link.
Asta, plus căpșunile din apropierea lizimelor ale căror frunze erau mototolite în centrul celor 3 lobi.
Nu am văzut o insectă, chiar și cu o lupă binoculară.
Am luat acele frunze și căpșunile fac acum ca niște farmece.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Produs phytos neplăcut?




de Ahmed » 21/06/21, 10:21

„Mișcarea” frunzelor a fost un simptom binecunoscut atunci când au fost permise buruienile de tip 2-4-D (sau 2-4-5-T) ... Nu știu prea multe despre efectele buruienilor actuale.
Cu toate acestea, aceasta nu este singura cauză posibilă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Produs phytos neplăcut?




de Janic » 22/06/21, 09:59

Un văr al cărui teren este cel mai aproape de reședințe, nu știe ce va putea cultiva în aceste zone care pentru el sunt pierdute. În plus, niciunul dintre copiii săi nu vrea să se întoarcă și așteaptă cu nerăbdare pensionarea,
Aici vor începe să-și dea seama că părinții lor au fost fututi de negustorii morții, că ei sunt moștenitorii, dar că și copiii lor nu vor să se lase futu și ei. Mai ales că țăranul de altădată nu mergea la școală pentru a-și învăța meseria, în timp ce astăzi școlile agricole îi învață să gândească, să pună întrebări și, de asemenea, să facă contabilitate și, prin urmare, să se întoarcă spre BIO, luptat de acești negustori ai morții.
Iluzia unei lumi mai bune, lăudată de negustorii de otrăvuri, este dezvăluită în plină zi și țăranii (dacă mai există) sunt curcanii farsei.
atât de mult slujba lui este complet devalorizată astăzi și, de asemenea, temerea de a fi atacat, de îndată ce scoate tonul pentru a fi tratat ...
tocmai, se află între ciocan (negustorii de otrăvuri) și nicovală (a GS) și ei sunt cei care beau în timp ce sunt doar victimele, mai mult sau mai puțin consimțind din păcate, prin obligație.
Rețelele sociale i-au făcut pe oameni complet iraționali
Dimpotriva! Consumatorii nu mai vor să fie idioți ai consumatorilor și sunt sătui de toate substanțele chimice de pretutindeni, trebuie să se oprească (de aici, acum aclamatul ORGANIC) și acești fermieri vor trebui să abandoneze treptat aceste produse toxice sau altfel să-și abandoneze profesia.
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14824
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Produs phytos neplăcut?




de GuyGadeboisTheBack » 22/06/21, 12:35

M-am săturat să plătesc mai mult de 100 de euro pe an pentru PAC, care aplică o politică cu care nu sunt absolut de acord și care îi favorizează pe cei mai mari emitenți de Co2 / poluatori / otrăvitori în detrimentul micilor și ai Bio.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Produs phytos neplăcut?




de Exnihiloest » 22/06/21, 22:17

Janic a scris:... acești fermieri vor trebui să abandoneze treptat aceste produse toxice sau să renunțe la profesia lor.

Bine făcut ! Nu ne vom lăsa păcăliți de acești oameni a căror meserie este și pe care îi cunosc mai bine decât noi! Cu dictatura noastră verde, ei vor face ceea ce li se spune!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Produs phytos neplăcut?




de Janic » 23/06/21, 11:02

Exnullissime» 22/06/21, 22:17
Janic a scris:
... acești fermieri vor trebui să abandoneze treptat aceste produse toxice sau să renunțe la profesia lor.
Bine făcut ! Nu ne vom lăsa păcăliți de acești oameni a căror meserie este și pe care îi cunosc mai bine decât noi! Cu dictatura noastră verde, ei vor face ceea ce li se spune!
ai devenit agricultor acum, reprezentantul multi-card al produselor petrochimice. Deschideți ochii (bine, asta e prea mult să vă cer, bineînțeles), fermierii s-au lăsat luați de dictatura manipulatorilor de oglinzi la larks și acum își mușcă degetele (cei care nu au fost încă mâncați de produse toxice, evident!) Nu încercați să le transmiteți ca îngeri sau demoni, s-au futut, depinde de ei să-și strângă fesele acum și să refuze să se lase futut, adânc, foarte adânc și altfel decât prin sinucidere pe care i-au condus dealerii tăi de iluzii.
Cei care au devenit conștienți de asta destul de devreme, au mers sau nu la BIO oficial (în ciuda persecuțiilor BIG petro chimie agricole) și nu se sinucid, pentru că s-au eliberat în cele din urmă de cătușele sclavilor de toate aceste produse toxice și scumpe. , care îi distrug și pe faptul că 2 + 2 este 4. deoarece este păcat că fermierii trebuie să depindă de subvenții, mai degrabă decât să trăiască din profesia lor, ca pentru toate celelalte profesii.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], LudoThePotagiste și oaspeții 320