Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 21/06/21, 14:18

Adrien (ex-nico239) a scris:Avem mai vorace decât melci ... melci.
Din fericire sunt mai ușor de găsit.
Apoi sunt lucruri ciudate
Am transplantat o serie de răsaduri de salată în mai multe cufere fără protecție.
Totul a mers bine în toate, cu excepția .... unu: toate umflate.
Am găsit acolo un melc, acesta este motivul real sau nu?
Nu știu
Dar presiunea melcilor este foarte, foarte scăzută.
Există destul de multe foarte mici, dar aproape niciunul mare
Se pare că nu vor ajunge la vârstă
Nu mă plâng.


Aceeași situație acasă, de multe ori văd bebeluși melci leopard dar rareori adulți. Pe măsură ce roiește cu orvete în iarbă, populația trebuie reglementată. Zilele trecute, era chiar un arici în seră. Cu o zi înainte am „curățat” o linie de fasole mulcind vârfurile și păstăile. Pusesem o cană de apă pentru a accelera descompunerea și a reînvia viața solului care începea să fie foarte uscat. A doua zi, a fost acest orvet care mergea în această linie! La fel cum se întâmplă atunci când pășunăm, acesta poate favoriza melcii, dar îi favorizează și pe prădătorii lor.

Aici nu există moliciune oceanică ca la Doris, ci un climat continental precum Did67. Deci cuptor în timpul zilei, dar din fericire se răcește noaptea datorită vegetației, ceea ce nu ar trebui să fie cazul în oraș. În orice caz, aceste dușuri obișnuite sunt o binecuvântare, nu am folosit încă o picătură de apă din rețea pentru a uda sera : Cheesy:
0 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 21/06/21, 16:40

pi-r a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:La Kangal la 4 luni


fiara frumoasa .... totusi aspectul sau general ma surprinde putin! l-ai recuperat în ce fermă? îi cunoști genealogia?


Nu știu că iese dintr-o stână

Cruciadul Kangal Patou, fără îndoială
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de pi-r » 21/06/21, 20:09

Adrien (ex-nico239) a scris:... Nu știu că iese dintr-o stână

Cruciadul Kangal Patou, fără îndoială

este ceea ce mi s-a părut trecerea .... este foarte alb! doar o clarificare: nicio eficacitate ca protecție împotriva ... limacilor : Wink: !!

Personal, nu am avut o problemă în grădină de la ora 17 ... grindina a distrus totul (dar chiar totul) ... chiar și masa de grădină se găsește cu o gaură. Nu va avea cu adevărat rigoarea științifică necesară, dar .... vezi evoluția „nucleelor” în următoarele săptămâni
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 21/06/21, 21:37

pi-r a scris:Personal, nu am avut nicio problemă în grădină de la ora 17:00 ... grindina a devastat totul (dar chiar totul) ... chiar și masa de grădină se găsește cu o gaură.

:(
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 22/06/21, 08:53

pi-r a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:... Nu știu că iese dintr-o stână

Cruciadul Kangal Patou, fără îndoială

este ceea ce mi s-a părut trecerea .... este foarte alb! doar o clarificare: nicio eficacitate ca protecție împotriva ... limacilor : Wink: !!

Personal, nu am avut o problemă în grădină de la ora 17 ... grindina a distrus totul (dar chiar totul) ... chiar și masa de grădină se găsește cu o gaură. Nu va avea cu adevărat rigoarea științifică necesară, dar .... vezi evoluția „nucleelor” în următoarele săptămâni


Da, am aflat că în nordul poziției mele a fost violent. Dacă acest lucru vă poate oferi vreo speranță, anul trecut, în Corsica, un prieten și-a văzut grădina de legume tocată mărunt la începutul sezonului. A trebuit să aștepte puțin, dar a început din nou „ca de obicei”. A avut recolte similare cu anii trecuți.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/21, 16:31

pi-r a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:... Nu știu că iese dintr-o stână

Cruciadul Kangal Patou, fără îndoială

este ceea ce mi s-a părut trecerea .... este foarte alb! doar o clarificare: nicio eficacitate ca protecție împotriva ... limacilor : Wink: !!

Personal, nu am avut o problemă în grădină de la ora 17 ... grindina a distrus totul (dar chiar totul) ... chiar și masa de grădină se găsește cu o gaură. Nu va avea cu adevărat rigoarea științifică necesară, dar .... vezi evoluția „nucleelor” în următoarele săptămâni


Nu împotriva limacilor nu merită nimic.
Pe de altă parte, ravagiile broaștei pe câine ... ea gustă săraca de 3 zile.
Și am avut noroc că nu a murit.

În caz contrar, subțire grindina în funcție de durata și intensitatea este dezastrul.
În mod normal, totul ar trebui refăcut destul de repede, dar cu ce întârziere
Va urma
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/21, 16:40

Nu postez des dar acolo mă uimește
Cultivează de ani de zile în plantatoare uriașe cu mult compost din stația sa locală.
Dar acolo amestecul ... mă uimește mă uimește
Când văd ceea ce obțineți ca urmare a faptului că nu faceți nimic, mă întorc în pat în timp ce lucrează pentru mine în scânduri.

0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 22/06/21, 18:42

Adrien (ex-nico239) a scris:Nu postez des dar acolo mă uimește
Cultivează de ani de zile în plantatoare uriașe cu mult compost din stația sa locală.
Dar acolo amestecul ... mă uimește mă uimește
Când văd ceea ce obțineți ca urmare a faptului că nu faceți nimic, mă întorc în pat în timp ce lucrează pentru mine în scânduri.


Îl apăr - puțin - având impresia că mai degrabă are o viziune de agrement. El vrea să crească, să fie frumos, să fie foarte verde și foarte „frumos”. Vedeți videoclipul său pe picurare cu mari întăriri de accesorii, nu toate esențiale cred că.

Îl apăr - puțin mai puțin - pentru că mai făcuse și un videoclip despre „profitabilitatea” grădinii sale de legume.

În cele din urmă, mă autocritic: pe viitorul meu teren (compromis semnat), va trebui să umplu la nivelul casei în mai multe locuri (casă al cărei spațiu de acces nu a fost nivelat peste tot, deci uneori un „pas” de 60cm înălțime). Solul vegetal fiind de 15 € pe m3 aici, în funcție de dimensiunea unui camion, ezit să iau un camion întreg pentru a acoperi câteva găuri în gazon .... și a pune câteva în jardiniere ridicate pentru a preveni trecerea. salate), pe lângă umplutură; mută un camion o singură dată ... pentru mai multe nevoi.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 22/06/21, 18:58

Rajqawee a scris:
Îl apăr - puțin - având impresia că mai degrabă are o viziune de agrement. El vrea să crească, să fie frumos ....,


Sunt destul de de acord ... Nu îi urmăresc toate videoclipurile, dar nu am impresia că pretinde că este lene. Dacă vrea să ridice permanent nivelul rezervoarelor sale pentru a împiedica recoltele sale să se scalde în apă în timpul primei furtuni, nu are multe alte soluții decât acest tip de contribuție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/21, 19:56

Ah ok, greșesc cuvântul ... MIX-ul său mă îngrijorează, mă tem că se va concretiza, dar poate mă înșel
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228