Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 23/06/21, 12:00

(Și Bozo a încercat să ne facă să înghițim că Vestele Galbene s-au opus unei scăderi în timp ce s-au opus unei creșteri a combustibilului care, să îndrăznim să vă reamintim, în lumea noastră modernă este din păcate pentru mulți un produs de necesitate de bază... Sfinte bufon, du-te!)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 23/06/21, 12:09

humus a scris:
ABC2019 a scris: Dacă nu sugerează nimic, e normal că nu am înțeles atunci.

Ceea ce este anormal este să nu fi înțeles de unul singur că nu propune nimic, informează.
Ceea ce este anormal este să nu înțelegem că degradarea este o deducere logică din prezentarea sa științifică

pai daca este o deductie logica, atunci e anormal ca el sa nu sugereze nimic. Ești blocat acolo...
(continuarea creșterii ar fi dăunătoare, deci absurdă pentru o minte de bun simț)


ah pai avem un exemplu concret acolo, tocmai am luat - 8% odata anul asta, bam!

Îmi puteți oferi o listă de minți de bun simț care vorbesc public pentru a spune că acest lucru este foarte bine și că cu siguranță nu ar trebui să încercăm să ajungem din urmă cu decalajul de creștere, ci să continuăm declinul?

acest lucru va face posibil să se dea „sens” ceea ce numiți „bun simț”.

, ceea ce este anormal este să nu faci diferența între scăderea suferită și scăderea voluntară

deci îmi reclam anormalitatea și vă pun doar întrebarea: măsurată cu criterii obiective precum consumul de resurse, producția de CO2 sau PIB-ul, este declinul voluntar mai rapid sau mai lent decât declinul suferit, dacă este foarte clar pentru tine?

(o singură linie de răspuns ar fi suficientă pentru mine, în loc de pagini și pagini care explică că aceasta nu este întrebarea potrivită, sau insulte și videoclipuri așa cum preferă Guitounet)
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 23/06/21, 12:13

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Și Bozo a încercat să ne facă să înghițim că Vestele Galbene s-au opus unei scăderi în timp ce s-au opus unei creșteri a combustibilului care, să îndrăznim să vă reamintim, în lumea noastră modernă este din păcate pentru mulți un produs de necesitate de bază... Sfinte bufon, du-te!)

pentru că credeți că decreșterea nu reduce accesul celor mai săraci la cele de bază?
Aș dori să-mi dați doar un exemplu de declin care nu a avut acest efect.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Crise_de_ ... ue_grecque
https://fr.wikipedia.org/wiki/Dislocation_de_l%27URSS
https://fr.wikipedia.org/wiki/Crise_éco ... _argentine
https://fr.wikipedia.org/wiki/Crise_du_Venezuela

vorbești despre decreștere dar pur și simplu nu înțelegi ce înseamnă asta, ți-ar plăcea o decreștere care să nu aibă impact asupra vieții oamenilor, dar asta este pur și simplu absurd... și apoi ajungi să vorbești despre „bun simț” :şoc: :şoc:

În plus, crezând că vom putea opri încălzirea globală fără a afecta consumul de combustibil... cum pot spune...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 23/06/21, 12:41

(a 4-a oară a zilei când Bozo înțelege totul datorită Wikipedia și noi abia înțelegem. Confundând „criză” cu „politică” sau „dorință de decreștere”, nu se poate nega, e bbb-frumoasă prostie când e produsă de un profesionist! )
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 23/06/21, 12:46

GuyGadeboisLeRetour a scris:(a 4-a oară a zilei când Bozo înțelege totul datorită Wikipedia și noi abia înțelegem. Confundând „criză” cu „politică” sau „dorință de decreștere”, nu se poate nega, e bbb-frumoasă prostie când e produsă de un profesionist! )

pai da, pentru ca singurele declinuri care au existat cu adevarat au fost in timpul crizelor, si asta dintr-un motiv foarte simplu: nimeni nu vrea sa decline fara sa o poata face, pentru ca daca vrem sa o facem, ei bine, este foarte usor sa face - Am spus-o deja, trebuie doar să renunți la partea din venit pe care crezi că o ai în exces. Nu există nici un obstacol în calea decreșterii, în afară de a nu vrea.

Și așa se întâmplă doar în timpul crizelor.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 23/06/21, 13:26

(Și continuă să ia oamenii drept idioți.. Magnific...)
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 23/06/21, 14:09

ABC2019 a scris:pai daca este o deductie logica, atunci e anormal ca el sa nu sugereze nimic. Ești în proces deincuia Acolo ...

Cu tine, asta e sigur, dar nu i-am oferit lopata.
Ți-am explicat deja că nu poate să-i propună, cu riscul de a nu mai fi auzit de un segment semnificativ al populației, pe conservatorii, din care, evident, faci parte.
Trebuie să separăm activitatea de informare de cea de consiliere, pentru a da timp ignoranților să digere, altfel reflexele primare trimit totul rătăcitor, așa cum faci tu.
a explicat deja că trecerea voluntară către decreștere implică a merge împotriva propriilor reflexe primare
Acesta este oarecum scopul neocortexului.


ABC2019 a scris:Îmi puteți oferi o listă de minți de bun simț care vorbesc public pentru a spune că acest lucru este foarte bine și că cu siguranță nu ar trebui să încercăm să ajungem din urmă cu decalajul de creștere, ci să continuăm declinul?

În primul rând, covid este un declin suferit.
În al doilea rând, ideologia dominantă este conservatoare, bazată pe reflexe primare, puțin cultivate pe tema încălzirii globale și epuizărilor.
Nu am numele dar le-aș putea numi pe cei 150 de la convenția cetățenească care, odată informați corect, practic toți au devenit „verzi” și în scădere.

Începi prea departe, nu ai premisele pentru a discuta toate astea, nu mă ocup de a fi profesor la distanță cu o persoană care dă dovadă de rea voință în cele mai elementare puncte.
Încercați să înțelegeți ce refuzați ca reflex condiționat și poate vom discuta din nou.
Niciodată 4 fără 5, ies.
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 23/06/21, 15:38

humus a scris:
ABC2019 a scris:pai daca este o deductie logica, atunci e anormal ca el sa nu sugereze nimic. Ești în proces deincuia Acolo ...

Cu tine, asta e sigur, dar nu i-am oferit lopata.
Ți-am explicat deja că nu poate să-i propună, cu riscul de a nu mai fi auzit de un segment semnificativ al populației, pe conservatorii, din care, evident, faci parte.

Nu l-am văzut niciodată pe Janco cenzurându-se din cauza corectitudinii politice, este una dintre calitățile lui pe care o recunosc. Mai mult, el nu ezită să ia o poziție, de exemplu, în ceea ce privește energia nucleară.

Altfel, pentru tine, de îndată ce spunem că majoritatea oamenilor nu vor decreșterea, suntem „conservatori”?

E tot curios pentru că mi se pare că partidele de „stânga” (orice ar însemna asta acum) apără sistematic puterea de cumpărare a clasei muncitoare, nu?
În primul rând, covid este un declin suferit.

şi ce dacă ? este singurul lucru care a reușit să reducă PIB-ul anual cu peste 5%, iar emisiile de CO2 odată cu el, e un dar din ceruri, nu? de ce refuza?
În al doilea rând, ideologia dominantă este conservatoare, bazată pe reflexe primare, puțin cultivate pe tema încălzirii globale și epuizărilor.
Nu am numele dar le-aș putea numi pe cei 150 de la convenția cetățenească care, odată informați corect, practic toți au devenit „verzi” și în scădere.

O da? Este în propunerile convenției cetățenilor reducerea PIB-ului? Ce număr ?

Am impresia că nu prea înțelegi ce înseamnă de fapt „decreștere”...

Ceream doar numele politicienilor care spuneau ca recesiunea de anul trecut a fost foarte buna si ca sigur nu ar trebui sa reinviam PIB-ul, oricum nu toti politicienii sunt "conservatori"!!!

deci cine este „bunul simț” în țara asta? nume!!!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadeboisTheBack » 23/06/21, 16:37

(Bozo ii spune inca o data celuilalt ca nu intelege... Prea multe biciclete fara sai cu roti ovale, e o chin de fund!)
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 23/06/21, 19:19

ABC2019 a scris:Nu l-am văzut niciodată pe Janco cenzurându-se din cauza corectitudinii politice, este una dintre calitățile lui pe care o recunosc. Mai mult, el nu ezită să ia o poziție, de exemplu, în ceea ce privește energia nucleară.

Nu se cenzurează pe aspectul faptic sau științific al discursului său, este inatacabil.
Se cenzurează pe soluții.
Energie nucleară, nu spune: „e absolut necesar!” el spune „având în vedere ceea ce tocmai am explicat, ar fi o prostie să te descurci fără el”.

ABC2019 a scris:Altfel, pentru tine, de îndată ce spunem că majoritatea oamenilor nu vor decreșterea, suntem „conservatori”?

E tot curios pentru că mi se pare că partidele de „stânga” (orice ar însemna asta acum) apără sistematic puterea de cumpărare a clasei muncitoare, nu?

Doar conservatorii care sunt insuficient informați, sau chiar deloc informați, despre încălzirea globală și epuizări.
Este o schimbare a modelului economic despre care vorbim și care este puțin „prea mult” pentru conservatorii care nu sunt la curent cu problemele.
E cam sus în cockpit! totuși votează și decide.

ABC2019 a scris:
În primul rând, covid este un declin suferit.

şi ce dacă ? este singurul lucru care a reușit să reducă PIB-ul anual cu peste 5%, iar emisiile de CO2 odată cu el, e un dar din ceruri, nu? de ce refuza?

Nu refuz, spun pur și simplu că acesta este un epifenomen într-un flux continuu de creștere.

ABC2019 a scris:În al doilea rând, ideologia dominantă este conservatoare, bazată pe reflexe primare, puțin cultivate pe tema încălzirii globale și epuizărilor.
Nu am numele dar le-aș putea numi pe cei 150 de la convenția cetățenească care, odată informați corect, practic toți au devenit „verzi” și în scădere.

O da? Este în propunerile convenției cetățenilor reducerea PIB-ului? Ce număr ?

Va fi dificil pentru act, deoarece s-au cenzurat, crezând că nu va trece niciodată.
Nu apare nicăieri, e material verbal surprins în nu-mi amintesc care emisiune tv.


ABC2019 a scris: nume!!!

Aurelien Barrau, Cyril Dion, Greta?
Nu am o politică în minte și nu cred că există una în Franța. Nici idee, de fapt...
Asta înseamnă că suntem departe de tranziția către declin, vă puteți odihni liniștiți, oameni buni.

Niciodată 5 fără 6.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159