Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de sen-no-sen » 04/07/21, 23:54

Exnihiloest a scris:Ceea ce deduceți din cuvintele mele este delirante. Este uimitor cum respingi un subiect tabu. Natura este la originea primelor 5 „extincții” dar taci, nu trebuie să o spunem, și-ar putea dăuna imaginii atunci când e om pe care vrem să-l discredităm, așa că tăcere!
Acestea fiind spuse, observația dvs. nu cade complet, pentru că omul face într-adevăr parte din natură, deci ar fi încă o extincție a naturii.


Delirant este într-adevăr cuvântul! : Lol:
Nu resping nimic, mai mult decat atat nu exista nici un tabu pe subiect, totul este explicat in mare parte prin studii stiintifice: peste 90% din formele de viata au disparut de la aparitia vietii pe pamant.
Viața evoluează după o evoluție atât progresivă, cât și disruptivă, adică punctată de „sărituri” (teoria echilibrelor punctate) și după o logică a distrugerii creatoare.
Cu toate acestea, perioada actuală este fără precedent, deoarece se bazează pe o catastrofă de un nou tip bazată pe apariția unei forțe de ocupație care folosește omenirea.
Noua fază de dispariție pe care o vedem urmărește apariția unui proces fără precedent până acum pe care îl putem numi prin termenul de tehnologism.
Transformăm biosfera într-o tehnosferă, artificializând treptat tot ceea ce există (deci OMG-uri). Într-un astfel de model nu există nicio ipostază în vedere, ci un nou proces la lucru care pare să fi contaminat deja în mare măsură psihicul tău.
Ceea ce este amuzant (sau supărător, depinde de tine să alegi) este să vezi thuriferi ca tine spunându-ne că toate acestea sunt grozave, în timp ce tu ești primul care blestemă în altă parte consecințele tuturor acestor lucruri (creșterea extremismului, criza covidului și măsură „dictatorială” (folosesc termenii dumneavoastră) a guvernului pentru a ne limita libertățile).
Pe scurt, ne porunci să ne supunem complet determinismelor de la lucru Problema cu acest tip de raționament este că funcționează doar dacă suntem pe partea dreaptă a „progresului”.
2 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 05/07/21, 06:26

Exnihiloest a scris:
humus a scris:...
Pentru drum, veți lua din nou un pic de „fabulă”:

"Recunosc că te-am citit doar superficial, ca să nu-mi murdăresc prea mult mintea, poate am omis ceva. Nu o să recitesc ca să confirm sau să infirm, întotdeauna din motive de poluare."

Pentru cineva care se află în mod cronic în negarea realității, în fantezie, nu ești pregătit să te întorci la realitate, dacă ai fost vreodată acolo.
Eu e diferit, pe tema asta, am dreptate : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 05/07/21, 07:46

humus a scris:Eu e diferit, pe tema asta, am dreptate : Mrgreen:

Asta spun 100% dintre fundamentaliști...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 05/07/21, 07:57

ABC2019 a scris:
humus a scris:Eu e diferit, pe tema asta, am dreptate : Mrgreen:

Asta spun 100% dintre fundamentaliști...

Sau 100% dintre scepticii climatici?
Cu siguranță există o parte care este mai corectă decât cealaltă.
Cele două tabere greșite, sau dreptate, duce la un impas intelectual.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 05/07/21, 08:47

humus a scris:
ABC2019 a scris:
humus a scris:Eu e diferit, pe tema asta, am dreptate : Mrgreen:

Asta spun 100% dintre fundamentaliști...

Sau 100% dintre scepticii climatici?
Cu siguranță există o parte care este mai corectă decât cealaltă.
Cele două tabere greșite, sau dreptate, duce la un impas intelectual.

Tocmai de aceea trebuie să discutăm și să facem schimb de argumente, iar când refuzăm să facem asta, în general, nu este un semn bun...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 05/07/21, 09:25

ABC2019 a scris:
humus a scris:
ABC2019 a scris:Asta spun 100% dintre fundamentaliști...

Sau 100% dintre scepticii climatici?
Cu siguranță există o parte care este mai corectă decât cealaltă.
Cele două tabere greșite, sau dreptate, duce la un impas intelectual.

Tocmai de aceea trebuie să discutăm și să facem schimb de argumente, iar când refuzăm să facem asta, în general, nu este un semn bun...

Ne putem sătura și de oamenii care repetă prostii iar și iar.
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 05/07/21, 10:37

humus a scris:Ne putem sătura și de oamenii care repetă prostii iar și iar.

da, acesta este de obicei genul de lucru pe care îl spunem când vrem să scăpăm de el.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Ahmed » 05/07/21, 11:06

Sen-no-senTu scrie:
Pe scurt, ne porunci să ne supunem complet determinismelor de la lucru. Problema cu acest tip de raționament este că funcționează doar dacă ești pe partea dreaptă a „progresului”...

Acest lucru este adevărat pe termen scurt, dar în fine agentul care este mulțumit de proces ajunge și el să fie eliminat atunci când nu mai este necesar pentru asta (și când credea că a dominat situația!)...
Rețineți că, în mod destul de paradoxal, este în numele libertății creative umane și în opoziție cu „legile” naturale („legile”).natura e un rahat„) că curajosul nostru cavaler al unei anumite Științe și al unei anumite Rațiuni ne roagă să ne abandonăm acestor determinisme care joacă pe noi... : Roll:
3 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de sen-no-sen » 05/07/21, 11:26

Da, este principiul gazdei și al parazitului, trebuie să ne amintim de soarta rezervată sărmanelor sale furnici contaminate de Ophiocordyceps unilateralis?

Ahmed a scris
Să remarcăm că, în mod destul de paradoxal, tocmai în numele libertății creatoare umane și în opoziție cu „legile” naturale („natura este rahat”) curajosul nostru cavaler al unei anumite Științe și al unei anumite Rațiuni ne evocă să ne abandonăm aceste determinisme care joacă pe noi


Mi-ar plăcea să am o explicație de la persoana în cauză asupra subiectului!
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de humus » 05/07/21, 12:15

ABC2019 a scris:
humus a scris:Ne putem sătura și de oamenii care repetă prostii iar și iar.

da, acesta este de obicei genul de lucru pe care îl spunem când vrem să scăpăm de el.

Asumare din partea ta care îți permite să nu te întrebi.
Nu am nimic deosebit de relevant de spus despre climă, am încredere în masele de profesioniști, nu în tine. Verificați cu ei, pentru că ești mai inteligent.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro, sicetaitsimple și oaspeții 144