Încă un studiu despre Pantone

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 12/02/04, 20:11

Vali Valou, după multe ciocniri cu profesorii mei de chimie și fizică, preparatori și secretariate din toate părțile, mi-am putut prezenta proiectul meu de prim an pe Motorul Pantonne, susținut și finanțat de laboratorul de fizică Jussieu!

Bineînțeles că vă voi ține la curent cu progresul, proiectul ajungând la final în 3 luni.

Deocamdată studiul ar trebui să se concentreze pe nivelurile de ieșire de Co2, capacitatea motorului de a funcționa cu amestecul apă/combustibil (în acest sens a testat cineva cu adevărat limita acestui amestec? Naudin afirmă că totul merge fericit la 75% apa 25% benzina, as vrea sa evit sa-mi scufund motorul inainte de aparare :/) si teste de performanta.

Inca ma intreb de tipul de motor: motocicleta sau masina de tuns iarba, oricum am nevoie de un in 4 timpi.

Primul an, dar motivat! B)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 14/02/04, 16:06

Ei bine, asta e o veste bună!

Sper că studiul tău va fi un succes pentru cursul tău și pentru toată lumea :P
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 15/02/04, 14:20

contactați-mă pe webmaster@econologie.com ca să vă pot da câteva idei de urmat.

Vești grozave în orice caz!! De data aceasta trebuie să-i impresionăm (am mult mai multă perspectivă decât în ​​timpul proiectului meu).

Din punct de vedere al analizei, ce ai?
0 x
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 15/02/04, 19:49

Voi avea o idee puțin mai precisă despre echipamentul disponibil joia viitoare.

Din punct de vedere al timpului, vom avea (vom lucra împreună) o sesiune de 4 ore pe săptămână.
În primele 3 săptămâni ei așteaptă de la noi multă muncă de bibliografie și informații generale (inclusiv teorie).
Apoi ne-au promis că ne vor învăța cunoștințe suplimentare (teoretico-practice) specifice proiectelor.
Cele două luni rămase și praful fiind dedicate editării și testării pentru a putea pregăti un raport de aproximativ 20-30 de pagini.
La începutul lunii iunie apărarea va fi de 10-15 minute de prezentare (exp pentru a prezenta juriului) și 15 minute de întrebări

Asta e pentru cadru
Ideea este sa facem teste de performanta si eliberare de CO2.In orice caz asa am prezentat noi.:rolleyes:
De fapt, aș dori să finalizez rapid partea teoretică pentru a concentra cât mai mult timp posibil pentru efectuarea măsurătorilor.

Acesta este punctul care mă deranjează.Chiar dacă profesoara de chimie m-a asigurat de sprijinul ei moral și de accesul la toată aripa de chimie ori de câte ori am vrut, nu par să aibă un aparat de măsurat despre care să vorbesc decât Co2.
Deocamdată sunt redus să-mi imaginez un sistem bazat pe apă de var care devine tulbure sau potasiu care își schimbă culoarea, știind că fixează și apa.
În caz contrar, am soluția mecanicului pentru a-mi face testele (acest lucru mi-ar permite și să testez o gamă interesantă de poluanți pentru a compara sistemul cu convertorul catalitic), dar în mod normal ar trebui să fac totul în clădire <_

După aceea, aș dori să mai fac o baterie de teste cu diferiți combustibili și (aici devine dificil) amestecuri exotice așa cum permite fiara pe bază de apă, hidrocarburi și benzine de toate felurile.( plumb ss, 95, 98, motorină)
Dacă știți despre alte amestecuri care ar putea face ca Pantone să funcționeze și doriți să se dezvolte, ar fi bine să mă anunțați.

Pentru a face un studiu interesant al acestor motoare mici, se pare că este necesar să amplasăm o supapă de reținere nu departe de admisia de aer, altfel ar exista un „reflux” conform unor experimentatori.

Apoi s-au vorbit despre un buget dar fără a face prea multe progrese...

Evident, unul dintre profesori este un mare quiche când vine vorba de motoare (self dixit) și este păcat, având în vedere că probabil că el va fi cel pe care îl vom vedea cel mai des ;)
Pe de altă parte, un tip dolofan nu s-a oprit să se uite la foaia de prezentare pe care o scosesem deși părea pe cât de puțin vorbăreț, pe atât de lacom la informații.


În orice caz, mă voi strădui să văd problemele cu care risc să mă confrunt prin reluarea mesajelor grupului yahoo PCM și a textelor de editare ale jln-ului nostru național, ale lui David și ale domnului Martz cu acordul lui desigur. :P



Apropo de asta, Christophe, te astept pe msn moa de o luna si jumatate buna acum! :P (De altfel, și domnul Loxo :) )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 15/02/04, 20:41

Dearcham a scris:Voi avea o idee puțin mai precisă despre echipamentul disponibil joia viitoare.

Din punct de vedere al timpului, vom avea (vom lucra împreună) o sesiune de 4 ore pe săptămână.
În primele 3 săptămâni ei așteaptă de la noi multă muncă de bibliografie și informații generale (inclusiv teorie).
Apoi ne-au promis că ne vor învăța cunoștințe suplimentare (teoretico-practice) specifice proiectelor.
Cele două luni rămase și praful fiind dedicate editării și testării pentru a putea pregăti un raport de aproximativ 20-30 de pagini.
La începutul lunii iunie apărarea va fi de 10-15 minute de prezentare (exp pentru a prezenta juriului) și 15 minute de întrebări

Asta e pentru cadru
Ideea este sa facem teste de performanta si eliberare de CO2.In orice caz asa am prezentat noi.:rolleyes:
De fapt, aș dori să finalizez rapid partea teoretică pentru a concentra cât mai mult timp posibil pentru efectuarea măsurătorilor.

Acesta este punctul care mă deranjează.Chiar dacă profesoara de chimie m-a asigurat de sprijinul ei moral și de accesul la toată aripa de chimie ori de câte ori am vrut, nu par să aibă un aparat de măsurat despre care să vorbesc decât Co2.
Deocamdată sunt redus să-mi imaginez un sistem bazat pe apă de var care devine tulbure sau potasiu care își schimbă culoarea, știind că fixează și apa.
În caz contrar, am soluția mecanicului pentru a-mi face testele (acest lucru mi-ar permite și să testez o gamă interesantă de poluanți pentru a compara sistemul cu convertorul catalitic), dar în mod normal ar trebui să fac totul în clădire <_

După aceea, aș dori să mai fac o baterie de teste cu diferiți combustibili și (aici devine dificil) amestecuri exotice așa cum permite fiara pe bază de apă, hidrocarburi și benzine de toate felurile.( plumb ss, 95, 98, motorină)
Dacă știți despre alte amestecuri care ar putea face ca Pantone să funcționeze și doriți să se dezvolte, ar fi bine să mă anunțați.

Pentru a face un studiu interesant al acestor motoare mici, se pare că este necesar să amplasăm o supapă de reținere nu departe de admisia de aer, altfel ar exista un „reflux” conform unor experimentatori.

Apoi s-au vorbit despre un buget dar fără a face prea multe progrese...

Evident, unul dintre profesori este un mare quiche când vine vorba de motoare (self dixit) și este păcat, având în vedere că probabil că el va fi cel pe care îl vom vedea cel mai des ;)
Pe de altă parte, un tip dolofan nu s-a oprit să se uite la foaia de prezentare pe care o scosesem deși părea pe cât de puțin vorbăreț, pe atât de lacom la informații.


În orice caz, mă voi strădui să văd problemele cu care risc să mă confrunt prin reluarea mesajelor grupului yahoo PCM și a textelor de editare ale jln-ului nostru național, ale lui David și ale domnului Martz cu acordul lui desigur. :P


Apropo de asta, Christophe, te astept pe msn moa de o luna si jumatate buna acum! :P (De altfel, și domnul Loxo :) )

Din punct de vedere al timpului, vom avea (vom lucra împreună) o sesiune de 4 ore pe săptămână.

adică 8 ore pe săptămână timp de 3 luni?

Adică să nu spunem absolut nimic pentru a realiza un proiect de această amploare, dar să nu fim pesimiști. Dacă îmi iei bazele (care sunt deja destul de solide) vei ajunge la ceva foarte convingător chiar dacă inevitabil vor rămâne puncte negre.

Deocamdată sunt redus să-mi imaginez un sistem bazat pe apă de var care devine tulbure sau potasiu care își schimbă culoarea, știind că fixează și apa.

Doar cu asta vei avea calitate....o alta solutie "de baza" ar consta in barbotarea gazelor de esapament in apa stiind ca o parte (f(T°,c...) ) CO2 se va fixa in apa. O simplă măsurare a nivelului de CO2 conținut în apă ne-ar permite atunci să ne facem o idee despre cantitatea de CO2 conținută în gazele de evacuare prin cunoașterea duratei de barbotare, a cantității de apă și a T°-ului acesteia (printre altele lucruri)....)

Altfel am solutia mecanicului sa-mi fac testele

Asa am facut pe atunci la ENSAIS...dar a fost o lupta sa gasesc aparatul. Niciun mecanic nu a vrut să-și împrumute dispozitivul... A trebuit să mergem să-l luăm de la Afpa din Mulhouse, mi se pare...

După aceea aș vrea să mai fac o baterie de teste cu diferiți combustibili

Sincer, nu cred că ai timp... Nu l-am mai avut de 8 luni cu normă întreagă...

alte mixuri susceptibile de a transforma Pantone care caută să se extindă

În afară de produsele petroliere și uleiurile vegetale (vezi alcool)...ceilalți combustibili rămân cu adevărat marginali...deci concentrați-vă pe acești combustibili FĂRĂ A FACE O DISTINȚIE între diferitele benzine...identice din punct de vedere energetic.

Se pare că este necesar să se plaseze o supapă de reținere nu departe de admisia de aer, altfel ar exista un „reflux” conform unor experimentatori.

Da și numai asta probabil necesită aproximativ 20 de ore de muncă...

Apoi s-au vorbit despre un buget dar fără a face prea multe progrese...

Adică? Dacă este confidențial --> e-mail

Evident, unul dintre profesori se pricepe la motoare

Nu contează că așa poți să-i spui orice :D Umor ! (Sper să nu vină pe aici!)

Pe de altă parte, un dolofan mare

hu?

şi domnul Martz

ai vazut ca sunt eu...se pare ca nu erai constient?

Apropo de asta, Christophe, te astept pe msn moa de o luna si jumatate buna acum! :P (De altfel, și domnul Loxo :) )

Ei bine, sunt conectat chiar acum!! Ce email ai folosit?? Trebuie să iei hotmail!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 16/02/04, 21:41

Pentru msn, nu il folosesc dar voi face eforturi in curand si bineinteles va tin la curent :D
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 352