Grădina de legume fără să obosești

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Biobomb » 06/07/21, 22:50

Did67 a scris:

Pentru ceapă:



Fac ceapă hibridă de 2 ani. 100% succes în volum, calitate și conservare.
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 07/07/21, 08:06

Did67 a scris:Acest lucru se leagă de observațiile mele: soiurile roșii sunt în general mai sensibile, am încetat să fac „baron roșu” sau „Carmen” primăvara ... De fiecare dată, crește.

Bine de stiut! Mulțumesc.
O fotografie mică este mai bună decât un discurs lung ...
20210329_160405.jpg
Baronul roșu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 07/07/21, 08:27

Biobombe a scris:
Fac ceapă hibridă de 2 ani. 100% succes în volum, calitate și conservare.


Vrei să spui că ai hibridizat (încrucișat) soiurile? Sau hibrizi comerciali adevărați (deci HF1)?

Notez în „caietul meu roz” [da, pe măsură ce sunt distras, am un caiet în care notez „ideile bune”. Și el este ... roz!]

Am plantat o tavă cu ceapă mov în toamnă (nu cred că am notat numele; cred că îmi amintesc că tava își pierduse eticheta - erau „fondurile care zăceau într-un centru de grădină când nu pleca nimeni. nu cumpără plante "). Nu sunt montate și sunt ... uriașe! Probabil unul dintre acele HF1!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 07/07/21, 08:35

Biobombe a scris:
Nu am mai făcut ceapă roșie de mult timp, ca Didier și alții cu siguranță.



Încerc oricum, în fiecare an, întotdeauna un răsad de „Rouge de Florence”.

Anul trecut, un răsad de „Morada de Amposta” a fost imens! Ceapa se atingea între ele la rând. Niciodată udat. Și conservare excelentă: ultima care a germinat în pivnița mea ...

[Ținusem pliculețele deschise: aproape nicio apariție în acest an; întrucât am avut încă destul de multe semințe, nu am recomandat: eroare fatală; cu cât merge mai mult, cu atât mai mult îmi dau seama că, cu aliaceae, nu este nevoie să vă zvârcoliți: aveți nevoie de semințe proaspete, chiar dacă datele indicate pe pungă nu au fost atinse !!! Nu voi mai fi păcălit].
1 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Grădina de legume fără a obosi




de stephgouv » 18/08/21, 08:08

Ca și în cazul multor oameni, vremea a grăbit recolta de cartofi (mucegaiul este dezvoltat pe toate plantele).
20210814_165152.jpg
Recolta din 2021

Deci, ce zici de această recoltă (peste aproximativ 7m2)?
- dacă compar cu 2020: recoltare dezamăgitoare pentru că mulți cartofi mici
- dacă compar cu munca depusă pentru a pune sub fân: recoltă satisfăcătoare
Așadar, nu pot trage nicio concluzie, deoarece diferite soiuri ale anului 2020 și vremea mohorâtă (ca să nu spun putredă).
Ne vedem anul viitor pentru această cultură.
Cum rămâne cu transportul după recoltare?
Unii îi ard, i-am lăsat pe loc.
20210814_165337.jpg
Zona de recoltare


Am început să culeg și niște ceapă roșie.
Nu mă așteptam să am așa de mari și mai ales să nu putrezesc (din nou am văzut prognoza meteo).
20210814_165253.jpg
Sturon roșu
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 18/08/21, 08:39

Voi reveni în videoclipul meu (în pregătire) despre mucegai, pe aceste abordări „igienice”: a vrea să „distrug” mucegaiul este pentru mine și mai disperat decât să vreau să am un spital fără boli nosocomiale (în ciuda contextului, a plăcilor, rotunjit) marginile, în ciuda produselor „agresive”, nu reușesc; așa că vorbești despre o grădină de legume! Este o fantezie pură. Este efectul „Duck WC”!). Așa că plec și eu. Dar încerc să mă rotesc ...

Ceapă: aceeași observație. O altă credință de multă vreme: o ceapă este făcută să ierneze și să crească într-o plantă care înflorește în al doilea an. Iată ce este firesc. Se protejează prin întărirea tunicelor sale exterioare. Desigur, selecția duce la „ceapă uriașă”, fără îndoială, mai fragilă. Dar tot am grijă de mine în pământ ... Întârzieri! Deci o altă „rețetă” care nu se bazează pe observații obiective.

Pentru a te califica la șalotă, care poate „putrezi” de sus: inima, odată ce toate frunzele s-au uscat. Acestea, le-am adunat. A fost un pic de pierdere.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 18/08/21, 09:23

stephgouv a scris:Așadar, nu pot trage nicio concluzie, deoarece diferite soiuri ale anului 2020 și vremea mohorâtă (ca să nu spun putredă).
Ne vedem anul viitor pentru această cultură.
Cum rămâne cu transportul după recoltare?
Unii îi ard, i-am lăsat pe loc.

Imposibil de comparat anul trecut și 2021, nimic nu este la fel. La sfârșitul anului, pe un alt fir, am crezut că nu voi investi într-o seră, mult prea scumpă pentru ao folosi o dată la zece ani. Ei bine, o dată la zece ani a fost acum : Mrgreen: . 2021 va fi fost anul unei experiențe importante despre mucegai, nu am avut niciodată atât de multe. Dar când compar modul nostru de a face lucrurile și alte grădini de legume, când trec pe lângă el, diferența este clară: reușim totuși să obținem unele lucruri din grădinile noastre, în timp ce altele, după două luni de luptă cu diferite produse. evident. Indiferent dacă este în jurul meu sau pe youtube, sunt uimit, când aud, mi-am salvat grădina de la mucegai și tu asculți, iar acestea decolorează petele. Mi-a luat mult timp să-l pun în cap, să salvez o cultură datorită înălbitorului!
Altfel, și eu las vârfurile la locul lor, nu ard. Dar o mare parte din aceasta dispare: rațele mele adoră vegetația și fructele atacate de mucegai.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Doris » 18/08/21, 09:40

Did67 a scris:Voi reveni în videoclipul meu (în pregătire) despre mucegai, pe aceste abordări „igienice”: a vrea să „distrug” mucegaiul este pentru mine și mai disperat decât să vreau să am un spital fără boli nosocomiale (în ciuda contextului, a plăcilor, rotunjit) marginile, în ciuda produselor „agresive”, nu reușesc; așa că vorbești despre o grădină de legume! Este o fantezie pură. Este efectul „Duck WC”!).

La asta mă gândeam și eu, pentru că știu oameni, care ard toate aceste gunoaie, dezinfectează echipamentele și toate, dar au atât de mult mucegai în fiecare an. Cred că trebuie să trăiești cu el, poți limita răspândirea sau impactul, dar nu mai mult. De fapt, ce fac roșiile în casa ta după absența ta? Aici am limitat spargerea, dar nimic mai mult, în curând voi avea mai mult, în afară de patru sau cinci picioare (Berao, June June și Beefsteak pentru genurile, poate un picior sau doi de Rose de Berne, dar acest lucru 'este incert) . Bicarbonatul de sodiu funcționează bine, dar presiunea a fost mult prea mare anul acesta.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 18/08/21, 10:24

Revine în videoclipul pe care tocmai l-am postat: am de toate, picioare arse (inclusiv Berao în unele locuri), picioare bine afectate (dar în acest stadiu cu roșii „savabile” - fructul nu a fost atins) și până la 100% nichel plante (hibrizi sub „pălăria” mea numită „tunel de roșii”). Sub tunelul meu, nu a ajuns niciun fruct. Picioarele sunt între „moderat” și „deloc”! Producția continuă (chiar dacă plouă și + 18 ° în acest moment !!!).

Constatările sunt deja foarte clare (filmul urmează):

a) fără „pălărie”, sunt afectați chiar și hibrizii rezistenți (nu toți!), a fortiori soiurile clasice ...
b) elicitorii (și bicarbonatul) joacă un rol minor: prost plasat, fără „ultra-rezistență” genetică, chiar tratat, picioarele „crament” ...
Numai cu aceste două elemente aș fi produs foarte puține roșii anul acesta. Produse proaspete în seră. Câteva afară. În acest moment, ar fi aproape terminat!
c) nu este doar mucegaiul pufos: am identificat boala timpurie (poate fi recunoscută destul de bine pe simptome, atunci când le cunoaștem) și suspectez cladosporoză (dar nu am mijloacele necesare pentru a verifica)

Prin urmare, aceasta este a doua oară în 5 ani în care tunelul îmi economisește banii (în 2017, anul în care a fost înființat - a se vedea videoclipul și mai ales addendum-ul adăugat 10 zile mai târziu).

Voi rafina alegerea varietală, absolut decisivă, fără supărare pentru fanii soiurilor vechi și învățând despre roșii. Lasă-i să mănânce anghinare din Ierusalim. Am intenționat deja să obțin „ultra-rezistentul”. De data aceasta, nu mai amân!

http://www.wallogreen.com/blog/?p=503
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina de legume fără a obosi




de Did67 » 18/08/21, 10:28

Și în ceea ce privește "arde / compost" pentru igienizare, picioarele 100% nichel se află în tunel unde timp de 6 ani (era deja un complot de tomate înainte de instalarea cupolei) îngrop picioarele, șirurile, fructele putrede (de boală ) ... În cele din urmă, plec pe loc și trec peste el cu fân proaspăt în jurul lunii aprilie ... înainte de a planta în mai-iunie ...

Nu-ți dă de gândit? [Poate nu. Idiotilor, poate asta nu meditează!]

[PS: „Con” nu este „rău” cu mine. Mă trat de două ori pe zi ca un idiot. Pentru uitarea asta. Pentru lipsa asta ...]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 343