Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de ABC2019 » 06/07/21, 09:21

humus a scris:Ei bine, cădem din nou în caricatură, nu există dorința de a înțelege sensul cuvintelor mele, bună ziua.

Ce este caricatural în a spune că acțiunile rezultă dintr-o estimare implicită a unui echilibru între costurile și beneficiile așteptate? :şoc: :şoc:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de humus » 06/07/21, 09:41

ABC2019 a scris:
humus a scris:Ei bine, cădem din nou în caricatură, nu există dorința de a înțelege sensul cuvintelor mele, bună ziua.

Ce este caricatural în a spune că acțiunile rezultă dintr-o estimare implicită a unui echilibru între costurile și beneficiile așteptate? :şoc: :şoc:

Ce este necinstit este să-mi caricaturez argumentele / pozițiile, să le evacuez.
Nu vreau să-mi petrec ziua corectând interpretarea cuvintelor mele.
Bonne Journée
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de ABC2019 » 06/07/21, 10:25

humus a scris:
ABC2019 a scris:
humus a scris:Ei bine, cădem din nou în caricatură, nu există dorința de a înțelege sensul cuvintelor mele, bună ziua.

Ce este caricatural în a spune că acțiunile rezultă dintr-o estimare implicită a unui echilibru între costurile și beneficiile așteptate? :şoc: :şoc:

Ce este necinstit este să-mi caricaturez argumentele / pozițiile, să le evacuez.

neînțeles unde era caricatura, îți explic că și tu aplici o analiză cost-beneficiu (ceea ce este normal), atât.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de sen-no-sen » 07/07/21, 19:13

ABC2019 a scris:
Întrebarea mea este să știu dacă această valoare optimă este mai mică sau mai mare decât valoarea fosilelor pe care le-ar extrage pe criterii economice, fără a vă face griji cu privire la CO2 (de exemplu, dacă CO2 nu s-a absorbit în infraroșu).


Aici nu pot urmări, C02 este un gaz cu efect de seră, nu putem elimina această realitate din ecuație.
În plus, ce vrei să spui prin „valoare” a fosilelor?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14958
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 19:17

sen-no-sen a scris:Aici nu pot urmări, C02 este un gaz cu efect de seră, nu putem elimina această realitate din ecuație.

În mod normal, ABC este ca un pinball care se „înclină” tot timpul, nu îl puteți juca decât dacă faceți anumite setări. Este de părere că, în cazul său, orice ajustare este imposibilă, piesa trebuie schimbată. : Wink:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de ABC2019 » 07/07/21, 19:31

sen-no-sen a scris:
ABC2019 a scris:
Întrebarea mea este să știu dacă această valoare optimă este mai mică sau mai mare decât valoarea fosilelor pe care le-ar extrage pe criterii economice, fără a vă face griji cu privire la CO2 (de exemplu, dacă CO2 nu s-a absorbit în infraroșu).


Aici nu pot urmări, C02 este un gaz cu efect de seră, nu putem elimina această realitate din ecuație.
În plus, ce vrei să spui prin „valoare” a fosilelor?

în această propoziție, am vrut doar să spun cantitatea de fosile pe care am extrage-o (în GtC), formularea este ambiguă, recunosc.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de Exnihiloest » 07/07/21, 20:49

GuyGadeboisLeRetour a scris:În mod normal, ABC este ca un pinball care se „înclină” tot timpul, nu îl puteți juca decât dacă faceți anumite setări. Este de părere că, în cazul său, orice ajustare este imposibilă, piesa trebuie schimbată. : Wink:


Încă în bălegarul său calomnios, gadgetul din lemn.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14958
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 21:14

(În același timp, înțeleg Blédina, el pierde tot timpul, la toate subiectele, așa cum nu poți fi un ratat rău, când ești rău peste tot?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Studiu asupra costului viitor al încălzirii globale




de Exnihiloest » 07/07/21, 21:47

GuyGadeboisLeRetour a scris:(În același timp, înțeleg Blédina, el pierde tot timpul, la toate subiectele, așa cum nu poți fi un ratat rău, când ești rău peste tot?)

Încă în bălegarul său calomnios, gadgetul din lemn.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181