Recuperare după analiză. Este la îndemâna fenoculturii?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Recuperare după analiză. Este la îndemâna fenoculturii?




de Miao » 13/07/21, 20:01

Bună ziua tuturor,

În plină lansare a unei grădini de legume, am decis să încep bine și să-mi analizez solul. Eram încrezător, sigur de deducerile mele; Condroz (Belgia) este doar calcar, dar cu siguranță este un sol bun. Nu suntem o regiune cu o concentrație atât de mare de castele degeaba! (agricultura și industria siderurgică pentru a fi sincer)

Da... A fost înainte de acest duș rece minunat. Asta pentru că atunci când ai un pH de apă de la robinet de 8.5, un pH de apă de puț de 7.5 (fântână veche, lată și adâncime de 25 m) și locuiești într-o regiune plină de peșteri, primule și mușcate, nu ne așteptăm să avem un pH. KCl de 5 și numărul de parametri raz margaretele, atunci când nu cochetează cu blocajul în urma acestei acidități. Pe scurt, am fost dezamăgit. În sine, măsoară un pH al apei de 6.2 care pare să fie confirmat de pH-ul acetatului (?) din laborator (tot 6.2). Nu grozav, dar nici oribil. Este decalajul care mă îngrijorează, această nenorocită rezervă de aciditate cu care va trebui să luptăm.

Și cum am citit undeva că se pare că am putea rezolva problema pur și simplu adăugând fân și BRF, îmi doresc foarte mult să încerc diavolul verde (cei roșii nu mă interesează). Pe scurt, o întrebare foarte simplă; Este iluzoriu să te bazezi doar pe aceste contribuții?


Pentru a fi cât mai clar posibil, iată rezultatele adăugate ale cercetării mele;

- Utilizarea anterioară a terenului: livada din 1850 (mulțumită hărților vechi). Suprafață cosită o dată sau de două ori pe an timp de cel puțin 10 ani („fân” zdrobit la fața locului). Nicio intrare sau tratament de niciun fel.
- Tipul de sol conform hartilor de sol; matos-pietros cu încărcătură psamitică. 80 până la 100 cm adâncime înainte de primele urme de pietre.
- Podișul din vârful dealului (alt: 340m). Drenaj bun, dar multă apă în adâncime. Precipitații locale destul de abundente, 1250mm/an conform unei surse, ceea ce mi se pare probabil din observațiile mele. Chiar și anul 2019 a atenuat puțin gazonul când valea a fost pârjolită (eu ud doar ghivecele).


- pH KCI: 5.0
- pH Acetat: 6.2
- Carbon organic: 1.9%
- Azot: 0.2%
- Argila: 15.5%
- Humus: 3.8%
- CEC: 10.2 meq/100gr

- Fosfor: 0.53 mg/100gr TS (între 3.0 și 6.0) (valori de dorit conform laboratorului)
- Potasiu: 6.2 mg/100gr TS (între 12.0 și 19.9)
- Magneziu: 7.5 mg/100gr TS (între 7.4 și 12.4)
- Calciu: 124 mg/100gr TS (medie conform laboratorului)
- Sodiu: 2.2 mg/100gr TS

- Cupru: 1.3 mg/kg TS (între 4 și 6.5)
- Zinc: 6.8 mg/kg TS (între 6 și 8.5)
- Mangan: 12.6 mg/kg (între 45 și 80)
- Fier: 69 mg/kg (între 100 și 120)


Mulți parametri sunt așadar în roșu, chiar foarte roșu. După părerea mea, bine blocat de pH. Laboratorul mă sfătuiește evident să jefuiesc stocul de var de la cel mai apropiat centru de grădină.

Ceea ce mă surprinde este că nivelul de humus nu este chiar atât de rău (ridicat conform laboratorului, probabil mult mai puțin în fenocultură). Turnările nu sunt rare, BRF-ul devine rapid albicios și plin de multe creaturi de toate felurile. Grădina este plină de pustie, copaci, gard viu care necesită o scară mare bună pentru a fi tăiată și nu-mi plac focurile sau parcul de containere.

Deci, dacă toate aceste contribuții nu sunt suficiente, deși este o perpetuă reciclare a acelorași mizerii care rămân acolo unde sunt tăiate, ar schimba situația o contribuție externă?


Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Corecție după analiză. Este asta la îndemâna fenoculturii?




de Moindreffor » 13/07/21, 21:12

salut
Ei bine, totul depinde puțin de viteza de recuperare pe care o doriți
mai degrabă decât var ai avea o sursă de cenuşă de lemn? poate fi gratuit, asta
dupa aceea nu mai am in vedere evolutia ph-ului lui Didier, va spune mai multe despre acest punct
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Corecție după analiză. Este asta la îndemâna fenoculturii?




de sicetaitsimple » 13/07/21, 21:29

O mulțime de numere (nimic împotrivă, a face o analiză de sol este cu siguranță o idee bună), dar nu ne spui esențialul (cu condiția să fi început): ce crește, ce nu crește sau prost?
Înainte de a crea prea multe noduri în creierul tău, cred că ar trebui să mergi înainte, să încerci și să vezi.
ce suprafata?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Corecție după analiză. Este asta la îndemâna fenoculturii?




de Miao » 14/07/21, 11:23

Este o grădină de legume de familie care se creează încetul cu încetul, pe măsură ce lucrările la casă se termină, fiicele mele cresc și îmi lasă puțin mai mult timp. Nu e nicio grabă, sunt încă tânăr și plin de viață, îmi permit o tranziție blândă pentru organismele din sol. Nu-mi place să-mi biciuiesc muncitorii (ce șef rău aș fi).

Cât despre ce crește acolo, am experiență în principal cu pomii fructiferi și într-adevăr, cei mai calcaroși din lot mi-au pus o problemă fără să înțeleg de ce. Gogi și smochini au crescut slab în primii ani, dar o adăugare anuală de BRF din exterior (timp de 3 ani) a îmbunătățit lucrurile. Zmeura, chiar dacă mai adaptată la aciditate, avea o cloroză regulată care a dispărut cu același tratament. Pe parcelele noi (noiembrie), tufele de agriș supraviețuiesc cât pot de bine, iar kiwai nu sunt foarte viguroși, tratamentul pare să dureze ceva timp pentru a fi eficient. Meri bătrâni și copaci ornamentali multipli marchează dificultăți. Un stejar bătrân, vechi de mai bine de un secol, și-a schimbat capul după un adaos de BRF și nu mai sacrifică anumite ramuri ca înainte, frunzișul său este mult mai frumos.

Pe partea de legume, am instalat fân în noiembrie pentru a planta câteva încercări în primăvară. Zona era sub formă de pajiște în mijlocul unei livezi veche, așa cum este descris mai sus. Varza de zmeu, varza rosie, varza fara cap, salata verde de tot felul, matula (seminte si oale), praz, ceapa, cartofi, morcovi (seminte), rosii, ridichi. Cei puțini care au supraviețuit melcilor (Arion giganteus, o specie nouă care a apărut în grădina mea : Lol: ) se descurcă destul de bine conform (in)experienței mele. Deși smog și ceapa au mers la însămânțat mai repede decât se aștepta, se pare că din cauza climei. Singurele care ies în evidență sunt plantele de roșii, crescute în vânt, dar magnifice și pline de fructe în formare în ciuda vremii. Nici cea mai mică urmă de mucegai și companie, recunosc că sunt îndoielnic.

Deocamdată sunt 6 parcele de 5x1m mai mult sau mai puțin și despărțite de poteci de 2m. Grădina de legume se încadrează în aliniamentul general al grădinii. Plănuiesc să le adun împreună în perechi pentru a face trei blocuri de 5x4m inițial. Este mai mult un joc cu fetele decât o nevoie de a produce legume pentru a supraviețui. Am grădinari excelenți în zonă care produc produse de calitate foarte drăguță de vânzare pe plan local.

Pe partea de cenusa ma incalzesc cu lemne. Deci am câteva. Lucrez si intr-un centru de gradina (da, stiu) si pot sa iau inapoi sacii de var cu gauri, e mult declasat. Nu m-as juca cu catârul incapatanat dar daca pot sa-l evit, prefer sa rezerv toate aceste produse pentru indragostitii celebrului „paradigm 1” al lui Didier.

Testele sunt în desfășurare și vor continua în ciuda eșecurilor. Nu am un șezlong, ci un hamac excelent, așa că puteți să vă legați confortabil și să fumați acolo. Am și o carte excelentă despre noduri pe care încă îmi place să o consult din când în când, chiar dacă e puțin greu de citit întins. :P


Pentru clarificare, analiza se referă numai la noi parcele. Putem vorbi de o poiană străveche fără contribuție.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Corecție după analiză. Este asta la îndemâna fenoculturii?




de izentrop » 17/07/21, 01:00

bonjour,
Analiza permite indicarea raportului MO/argilă care este important pentru evaluarea fertilităţii fizice a solurilor?
Pentru Pascal Boivin, problema stocării carbonului nu este antagonistă cu performanța tehnică a solurilor. Dimpotrivă. „Fie din punct de vedere al mediului, fie din punct de vedere al performanței agronomice, un sol trebuie să aibă o structură bună, care să îi asigure atât rezistența, cât și rezistența printr-o porozitate structurală suficientă.”

Au fost efectuate studii în această direcție și arată că raportul carbon/argilă (sau materie organică/argilă) este corelat cu buna calitate structurală a terenului. Prin urmare, sa acceptat că un raport MO/argilă de 17% este o cerință minimă pentru un sol suficient de structurat. "Acesta este un obiectiv realist, dar necesar pentru ca un sol să fie rezistent și rezistent, notează profesorul. Aceasta este o valoare esențială! Sub această valoare, solul este vulnerabil. Deasupra, solul este mai bine structurat." https://cultivar.fr/technique/le-taux-d ... n-contexte

Pentru fosfor și azot am arma mea secretă computer-electronic-electric / urinal-is-really-economic-t16284.html # p377751
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 348