Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 19/07/21, 22:36

Did67 a scris:
De asta mă tem și acasă.


L-ai tras pe diavol de coadă vorbind despre „perioada schimbării”. Nu lipsea, ai avut flerul potrivit!

În ziua aceea am luat o palmă. Reziliență, unde ești?
DSC03050.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 20/07/21, 15:21

A fost un an pentru a testa Sarpo Mira !!!! [Am câteva, voi vedea ce se întâmplă]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 20/07/21, 15:25

În această dimineață, la 11 dimineață, cobor în grădina de legume și:

a) Am pantofii înmuiați!

b) la umbră, găsesc buruieni cu picături de apă liniștită pe frunze ...

Cu acest nivel de umiditate în aer, aceste durate de condens și picături pe frunze, este ușor să „prezicem” un astfel de dezastru.

Așa cum am spus, cu excepția adevăratei rezistențe (nu una dintre acele toleranțe vagi evaluate cu 4/10, dar vândută ca „tolerantă la mucegai” de către specialiștii în marketing - sau susținută de fanii „moștenitori” care visează mai mult decât observă.). Și cu excepția fungicidelor sistemice, va fi greu ...
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de ENERC » 20/07/21, 19:39

Biobombe a scris:
Did67 a scris:
De asta mă tem și acasă.


L-ai tras pe diavol de coadă vorbind despre „perioada schimbării”. Nu lipsea, ai avut flerul potrivit!

În ziua aceea am luat o palmă. Reziliență, unde ești?

Am Rosevals care sunt scumpe, dar care nu sunt încă expirate. Fainarea și-a oprit evoluția de duminică (28 ° și vânt uscat). Frunzișul pare să-și revină, cu aproximativ 30% din frunze maro / galben.
Întrebarea mea: recoltez sau risc să am cartofi mai mari, dar putreziți?

(pentru celelalte soiuri anterioare, acestea sunt în garaj și sănătoase :D ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 20/07/21, 19:47

Este imposibil să răspunzi sincer la o astfel de întrebare. Riscul pe care îl asumiți sau nu.

„Contaminarea” tuberculilor nu trebuie privită ca „inevitabilă”. O mulțime de cartofi iau rău târziu în fiecare an ... Plecând de acolo, personal, aș pleca. Dar îmi place să joc ... Și spre deosebire de „profesioniști”, viața mea, venitul meu nu depinde de asta!
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 20/07/21, 22:40

Did67 a scris:A fost un an pentru a testa Sarpo Mira !!!! [Am câteva, voi vedea ce se întâmplă]


Aștept cu nerăbdare rezultatul.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 20/07/21, 22:49

Enerc a scris:
Frunzișul pare să-și revină, cu aproximativ 30% din frunze maro / galben.
Întrebarea mea: recoltez sau risc să am cartofi mai mari, dar putreziți?

(pentru celelalte soiuri anterioare, acestea sunt în garaj și sănătoase :D ).


Cu 30% voi lăsa plantele în liniște în pământ. Cu 99% îmi dezgroap pdt-ul.

în colțul meu există un mare cultivator care nu își tratează plantele, tehnic nu poate pentru că și-ar zdrobi plantația. Mă duc să văd situația de aproape.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 21/07/21, 09:27

Biobombe a scris:
Aștept cu nerăbdare rezultatul.


Anul trecut, a rămas în pământ până în noiembrie: majoritatea topurilor sunt încă verzi.

Anul acesta, până acum: nichel!

Dar dacă nu vorbesc despre asta, întreabă-mă în septembrie ...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 23/07/21, 09:15

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Aștept cu nerăbdare rezultatul.


Anul trecut, a rămas în pământ până în noiembrie: majoritatea topurilor sunt încă verzi.

Anul acesta, până acum: nichel!

Dar dacă nu vorbesc despre asta, întreabă-mă în septembrie ...

Didier, Sarpo Mira, le-ai plantat pentru rezistența lor la mucegai, pentru calitățile lor culinare și pentru buna lor conservare?
Tocmai am văzut pe net că există și alte Sarpo 100% transparente la mucegai.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 23/07/21, 09:58

Inițial, a fost într-adevăr un proces de „mucegai” anul trecut, cu Carolus și Vitabella. Sarpo Mira a fost cel care s-a remarcat ... Clar ... Rezistența altora nu m-a lovit.

În ultimul an, am vorbit despre asta, mi-a venit ideea de a fi mult mai atent la conservare (deci de repaus, de a nu germina prea repede). Sătul de cartofii care germinează în februarie. Și Sarpo Mira este un subiect interesant. Se păstrează foarte bine.

Nu sunt un mare critic alimentar - nu am un gust foarte ascuțit. Sarpo Mira este considerat „nu grozav” pentru gust, conform rețelelor. Nu sunt Bintje, BF15 sau alte câteva celebre. Dar nu am găsit nimic neplăcut în el. Mi se potrivește foarte bine.

Deci, dacă se confirmă rezistența la mucegai, va fi în „trio-ul” meu de top. Cu un timpuriu. Aștept să văd comportamentul lui Rikéa.

Atenție: „Sarpo” nu este magie împotriva mucegaiului într-un mod „generic”. Este numele unui institut de cercetare (sau al unui agronom, nu-mi amintesc, maghiar cred) care a dispărut odată cu Zidul Berlinului. Au avut acest Sarpo Mira selectat pentru rezistența la mucegai. Cine aproape s-a rătăcit dacă nu-mi amintesc ce antrenor danez (cred; uh, memoria mea) nu l-a salvat și apoi l-a popularizat.

Cu siguranță există soiuri „verișoare”. Dar nu sunt sigur că Sarpo este sistematic sinonim cu „rezistență”, mai mult decât este Vilmorin ... Chiar dacă marketingul modern al crescătorului care a cumpărat drepturile va merge, fără îndoială, în această direcție (un pic ca Dacia sunt low-cost Renault).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 346