Degrowth de Timothée Parrique

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de Ahmed » 18/07/21, 13:20

Ne faci amestecuri furioase, Grelinette! Unul dintre lucrurile încântătoare pe care oamenii le iubesc să audă la televizor este că „lumea următoare nu va fi aceeași” și asta este inima activității mass-media ...
Apoi, a concluziona că există o esență umană purtată spre privirea buricului înseamnă a inversa cauza și consecințele: da, această lume actuală, așa cum a fost modelată, cu greu poate funcționa altfel. „Rațiunea” rece și calculatoare economisește „inima” doar locul minim care îi permite primului să se exprime fără a se prăbuși sub greutatea propriei sale negativități.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de Grelinette » 18/07/21, 15:00

Ahmed a scris:Ne faci amestecuri furioase, Grelinette! Unul dintre lucrurile încântătoare pe care oamenii le iubesc să audă la televizor este că „lumea următoare nu va fi aceeași” și asta este inima activității mass-media ...

Cu siguranță, asta îi liniștește pe oameni, dar cred că cei care au făcut aceste declarații au fost într-o oarecare măsură sinceri și nu întotdeauna cinism calculat.
Mi se pare credibil că cei (puternicii și conducătorii acestei lumi) care au susținut că „lumea următoare trebuia să se schimbe„s-au liniștit, de asemenea, într-un fel de conștientizare a faptului că sunt o verigă activă și responsabilă pentru sistemul fragil și această decadență, o legătură care ar putea fi afectată, ca toate vulgum-pecus, de acest virus tulburător care a sosit despre care nu știm cum sau de unde și cine poate lovi pe oricine fără să fi verificat în prealabil dacă contul bancar al victimei îl păstra!

Cu siguranță, de asemenea, sub influența unei emoții puternice, iar începutul pandemiei a fost unul, natura umană se lasă să plece pentru a exprima emoții renaștere necontrolate și apoi se răzgândește într-o reflectare a tipului "... în cele din urmă, ce 'Do Mă risc personal? Mai puțin decât ceilalți? Ok! Așa că să nu schimbăm nimic și să rămânem discreți și să continuăm să ridicăm brațele spre cer pentru a da schimbarea. "

Apoi, pentru a concluziona că există o esență umană dusă spre privirea buricului, este inversarea cauzei și a consecințelor.

Jucăm „Cine a început de la pui sau ou?”, Pentru că să spunem asta „această lume actuală, așa cum a fost concepută, cu greu poate funcționa altfel„, este, de asemenea, să spunem că omul, prin dependențele și comportamentele sale fundamental asemănătoare ombilicului, nu ar putea să construiască altceva pentru a-și satisface lăcomia (voracitatea) individualistă și insaciabilă.

Pentru a vă oferi o imagine a coloanei vertebrale la fel de naive pe cât vorbește, vă voi arăta indienilor americani care vânau bizonii să ia doar ceea ce aveau nevoie, în timp ce cowboyii nou-sosiți i-au exterminat în câțiva ani. (Bizoni ... și indienii de asemenea) , de altfel, cu o piatră două păsări!) numai pentru a satisface plăcerile individuale. Într-o anumită măsură, asistăm și astăzi la același fenomen cu distrugerea pădurilor amazoniene care distrug în același timp popoarele indigene endemice pentru a satisface lăcomia câtorva lideri ai multinaționalelor.
(Întrebarea care ne vine în mod natural în minte este: „De ce unii oameni știu să se modereze, să raționeze cu ei înșiși, în timp ce alții sunt bulimici și nerezonabili?).

„Rațiunea” rece și calculatoare economisește „inima” doar locul minim care îi permite primului să se exprime fără a se prăbuși sub greutatea propriei sale negativități.

Nu înțeleg sensul propoziției tale! Ce spui, Ahmed, mi se pare să sugereze că există în prealabil o reflecție intelectuală conștientă (Rațiunea) pentru a-și satisface cel puțin invidia interioară și individuală până la o limită distructivă, prin urmare pentru a se peria împotriva preceptelor Inimii. În realitate, Rațiunea fiind nici o forță motrice, nici un consilier, există o comisie de acte despre care se știe că sunt dăunătoare pentru ceilalți, pentru societate, pentru umanitate și, în consecință, nu ne putem ascunde, pentru sine, deci în cele din urmă autodistructive.

Întrebarea mea depășește: nu există un mecanism reflex irepresibil scris în creierul său (salut din nou Triatumul!) Care să-l împingă pe om într-o goană de gălăgie și într-un „Orice? Costă” (din nou de la naționalul Manu în text! ).
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de Peter » 18/07/21, 19:03

Cred că această situație se explică (cel puțin parțial) prin faptul că persoanele mai puțin scrupuloase (vezi sociopații de-a dreptul) sunt propulsați către poziții de responsabilitate unde își pot exercita pe deplin puterea de a deranja. Într-un sistem sănătos, acești oameni ar fi limitați la funcții în care nu ar putea face daune, reglând astfel neplăcerile, acolo este opusul și sistemul aleargă spre autodistrugere.
2 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de ENERC » 18/07/21, 20:05

Petrus a scris:Cred că această situație se explică (cel puțin parțial) prin faptul că persoanele mai puțin scrupuloase (vezi sociopații de-a dreptul) sunt propulsați către poziții de responsabilitate unde își pot exercita pe deplin puterea de a deranja. Într-un sistem sănătos, acești oameni ar fi limitați la funcții în care nu ar putea face daune, reglând astfel neplăcerile, acolo este opusul și sistemul aleargă spre autodistrugere.

Nu sunt tocmai de părerea asta. Cred că oamenii sunt încă „formatați” de educația și experiența lor. Avem chiar și câteva exemple perfecte în acest sens forum. :D

Să luăm, de exemplu, câte politici în sens larg au legătură cu agro-silvicultura, permacultura sau chiar mai simplu cu organice? Când îi ascultați, ei s-au ținut de politica agricolă din anii 60 care a modelat profesorii până de curând.
Cu siguranță ar fi mai puțin proști dacă ar citi firul did67 de pe grădina de legume a leneșului. : Cheesy:
Consecința este că urmează ca oile politica dictată de FNSEA sau de Europa.

În ceea ce privește problema PIB-ului, Timothée Parrique consideră corect chestionând metoda de calcul a PIB-ului și recentrându-se asupra bunăstării. Dar, după cum spune el, aproape toată lumea are programe software din anii 30 (1930) : Mrgreen: ).

Am fost destul de surprins să văd cum membrii convenției cetățenilor despre climă care au început de la aproape zero cunoștințe au ajuns rapid la o maturitate suficientă cu privire la aceste probleme ecologice.
Politicienii ar trebui să meargă la instruire în mod regulat. Sunt în mare parte literare, iar lumea este din ce în ce mai tehnică. Nu vor înțelege niciodată pentru că sunt literare, ci au nevoie de o pregătire adaptată cursului lor.

Pentru managerii superiori, problema este diferită, deoarece acestea sunt înființate de lobby-uri (finanțe / industrie). După ce „oamenii” votează prost pentru că nu înțeleg nimic și sunt otrăviți cu propagandă.
Trimiterea tuturor „oamenilor” pentru pregătire mi se pare dificilă, dar poate trece prin nivelul comunal sau asociativ.

Mi-a plăcut foarte mult această intervenție a lui Thimothée, care are meritul de a pune la îndoială ce considerăm de la sine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de Grelinette » 22/07/21, 15:55

Enerc a scris:
Petrus a scris:..
În ceea ce privește problema PIB-ului, Timothée Parrique consideră corect chestionând metoda de calcul a PIB-ului și recentrându-se asupra bunăstării. Dar, după cum spune el, aproape toată lumea are programe software din anii 30 (1930) : Mrgreen: ) ....

S-au auzit de mult timp voci care spun că PIB-ul este doar un indicator foarte parțial bazat exclusiv pe creșterea cantitativă, ignorând orice dimensiune calitativă și nu este reprezentativ pentru sănătatea unei economii.
PIB oferă concluzii eronate; de exemplu, spunem că dezastrul unei scurgeri de petrol crește PIB-ul!

În martie 1968, Robert Kennedy, candidat la nominalizarea democratică la alegerile prezidențiale americane, l-a lovit deja:
„PIB-ul nu ia în considerare sănătatea copiilor noștri, calitatea educației lor și nici veselia jocurilor lor. El nu măsoară frumusețea poeziei noastre sau puterea căsătoriilor noastre. El nu se gândește să evalueze calitatea dezbaterilor noastre politice sau integritatea reprezentanților noștri. Nu ia în considerare curajul, înțelepciunea sau cultura noastră. (...) Pe scurt, PIB măsoară totul, cu excepția a ceea ce face ca viața să merite trăită. "

În mod curios, nimeni nu vrea (sau îndrăznește) să se întoarcă la calculul PIB-ului ...

(https://www.monde-diplomatique.fr/publi ... nts/a54102)

Să luăm, de exemplu, câte politici în sens larg au legătură cu agro-silvicultura, permacultura sau chiar mai simplu cu organice?

Politicienii sunt o specie de ființe pentru care este greu de înțeles comportamentul. Sunt, totuși, oameni „geniali” în sensul că s-au plasat în fruntea societăților noastre, în general făcând studii geniale. Prin urmare, nu putem spune că nu sunt în măsură să cunoască sau să înțeleagă un subiect; dacă nu, există ceva special la ei.

Fără îndoială, un egocentrism extraordinar, un ego exacerbat, o dependență de nesat de putere care îi împinge să refuze fapte evidente și să comită acte dăunătoare pentru comunitate pe care ar trebui totuși să le „protejeze”. Pe scurt, o serie de politicieni sunt convinși să facă BINE (în primul rând pentru ei înșiși!) În timp ce astăzi mulți dintre noi cred că comportamentele lor produc RĂU la alții ..., dar hei, ei, ei. Politicienii, sunt convinși de contrar!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Degrowth de Timothée Parrique




de Grelinette » 22/07/21, 16:31

Rezultatele date de calculul PIB-ului îmi amintesc de această zicală:
Un statistician care are capul într-un cuptor aprins și picioarele într-un bloc de gheață va concluziona: în cele din urmă, temperatura medie este destul de suportabilă și chiar confortabilă! : Cheesy:
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131