mașină electrică și transport, știri de sârmă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 25/07/21, 14:04

philxNUMX a scris:Fil 59
Ceea ce mă șochează este că scrii că unii fac 500 km pe zi și asta nu te șochează.
Acestea sunt situații care ar trebui combătute.
Dacă nu ne punem la îndoială modul nostru de viață, a spune că lupta împotriva încălzirii globale este o părere, o utopie.


Da, poate fi șocant, dar lumea se întoarce, nu o putem opri.

Abia începem, și vreau să spun, MULȚUMESC covid, să facem videoclipuri.

Dar videoclipurile, sper și eu, nu vor înlocui orice contact uman.

Va exista și un mediu fericit care trebuie format!

Dacă vrei să reformezi totul în 5 minute, riști să pierzi totul...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Did67 » 25/07/21, 14:31

philxNUMX a scris:
Uitați-vă bine la ceea ce puteți negocia, pentru că între un twingo și un zoé, puteți vedea km de făcut.

Am un fișier Excel cu prețurile, trebuie să-l găsesc, vi-l pot trimite.

... / ...

Ce pot să vă spun, cu un ZE40, nu a fost rău, dar cu o opțiune ZE50, CCS, nu ați mai avea limite, și probabil că nu mai aveați nevoie de VT.


A priori, promoția „recondiționată” Zoe este ZE50: https://occasion.renault.fr/offres/zoe-occasion.html... Acum, trebuie să vezi toate clauzele scrise cu litere mici (inclusiv prețul km suplimentari, cu de fapt, șasiul și bateria de pe Zoe din această epocă).

CCS??? Kesako?

Față de asta: https://www.renault.fr/vehicules-electr ... _BwE#offre

Desigur, acestea sunt „promoții” – deci să vedem ce rămâne după ce toate clauzele speciale sunt examinate.

Voi păstra termica. Pentru că nu este „usat” dar funcționează perfect. Pentru că nu mă voi lansa în achiziția a două vehicule electrice. Știind că soția mea lucrează la ore foarte variabile, inclusiv nopți. Și eu, zile și zile la rând, nu mă mișc (sau cu „titinul” ei când nu lucrează). Fără să vreau să mă găsesc fără mașină la anumite ore (locuim într-o zonă rurală la 7 km în afara satului cu o pantă abruptă pe care nu o mai pot descurca cu bicicleta; dacă am un tren de luat la o conferință și merge, e mult trafic, trebuie sa-l dau jos, sa iau trenul, sa las masina in parcare etc etc... vreau sa ma scutesc de astfel de constrangeri pentru cateva mii de km "termici" pe an - poate nici măcar, câteva sute poate un alt scenariu „enervant”: mă chic și îmi lipsește această parte pentru a continua!). Există și transportul ocazional de materiale etc., pe care îl pot face în C5 dar nu și într-un Twingo!

Deci va fi unul „mic”, electric, pentru călătoriile noastre: toate navetele/tururile din Strasbourg etc... Soția mea și 80% din călătoriile mele pentru mine atunci când soția mea nu lucrează (aceasta acoperă 80 până la 90% din kilometrajul nostru anual, cu un singur EV).

Și păstrez o termică, ca o a doua perdea. Pentru cazurile menționate.

Fiica mea primește una dintre cele două termice ale noastre. În reparație (soge de la Paris să se stabilească în Alsacia) fără mașină...

Iată-l, ai toate elementele unei alegeri...

Ceea ce rămâne o prioritate pentru mine, cu mult înainte de un al doilea EV, sunt panourile fotovoltaice pentru a nu se reîncărca prea des din energie nucleară. Marea enigma a vehiculelor electrice rămâne ceea ce ne umplem. Și dacă acționăm fără să ne gândim prea mult, este o excepție pentru EdF și EPR-urile sale! Și m-aș învinovăți pentru asta. Deci, pentru mine, kitul PV merge cu el. Din motive bugetare, va fi unul după altul...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16182
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Remundo » 25/07/21, 14:49

Bah a făcut,

trebuie să iei modelul Teslouillist

70 k€, 2 tone, 80 kWh

împrumut

plus un copec pentru a instala 10 m² de PV

amortizarea activului: 50% în 5 ani...

si iarasi sunt dragut...

Așa vei fi un adevărat ecologic!
0 x
Imagine
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 25/07/21, 15:10

GTE-ul tău este în jur de 46 EUR?
https://www.volkswagen.fr/fr/modeles-et-configurateur/golf-gte.html?adchan=sem&campaign=00764569_NC_IMC_FLP_MUL_GLF_GLV_HBK_FRA_NU_SEAH_PSEAC_DYAD_NU_GAD_GADW_CPC_NU_NU_KEW_A18%2B_NU_FR_NU_BRAP_%5BB%5D-%5BGOLF%5D-%5BDYNAMIC%5D-%5BFR%5D-GOLF&adgroup=DSA_URL+content+%3E%3E+golf&publisher=GOOGLE&adcr=DYNAMIC+SEARCH+ADS&adpl=GOOGLE&adlid=71700000068912293&country=FR&language=FR&&adchan=sem&campaign=00764569_NC_IMC_FLP_MUL_GLF_GLV_HBK_FRA_NU_SEAH_PSEAC_DYAD_NU_GAD_GADW_CPC_NU_NU_KEW_A18%2B_NU_FR_NU_BRAP_%5BB%5D-%5BGOLF%5D-%5BDYNAMIC%5D-%5BFR%5D-GOLF&adgroup=DSA_URL+content+%3E%3E+golf&publisher=GOOGLE&adcr=DYNAMIC+SEARCH+ADS&adpl=GOOGLE&adlid=71700000068912293&country=FR&language=FR&vwcsrc=FLR_SEA_GOOGLE_MODELE_Golf&gclid=Cj0KCQjwl_SHBhCQARIsAFIFRVXl3M74NLTEDe0v0VJw-Qom2vE_w2H6TVU8m0cx7wP3FGM9wbTH354aAgxwEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

A priori, pe link, e ZE40, deci 41 kWh de baterie, nu-i rau, am inteles, foarte sincer.
Adesea se încarcă la 22 kW, unele la „false” 43 kW.

CCS, sau combo, permite încărcarea cu curent continuu, cum ar fi bateriile continue, mai rapid.
CCS a apărut de la ZE50, ca opțiune.
Este limitat la 50 kW pe ZE50. Ceea ce nu este rău, aproape că ar crește încărcarea totală la 1 oră, sau cel puțin 95%...

Voi crea o postare, „Conducând un vehicul electric”, cu informații bune de la utilizatori...

Un ze40 îți permite să faci în jur de 250 km vara și 200 iarna, dar nu cu 130 km/h.... O încărcare, în multe locuri, la 22 kW, sau 18 kW.
Este forța lui Zoé, care a ucis sistemul de încărcare rapidă al frunzei, de exemplu, din diferite motive...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Janic » 25/07/21, 16:51

Totul este doar o iluzie a minții. Obsedăm oamenii de încălzirea globală (cum ar fi covidul) când este doar rezultatul așteptat din ultimii 50 de ani, cel puțin, din cauza super-industrializarii și a consumului de gadgeturi de prisos sau inutile.
Trebuie să vedem mult dincolo de spălarea creierului diferitelor guverne care au făcut și încă se prefac că fac ceva pentru a evita o situație mai proastă decât în ​​prezent în care este ca și cum a da un semnal de alarmă într-un TGV la 300 pe oră pentru a evita un obstacol de 50 m departe. Prost și inutil!
Pe de altă parte, cu cât există mai multe vehicule și orice altceva care nu trebuie uitat și vor fi necesare mai multe așa-numite centrale nucleare de înaltă performanță pentru a le înlocui pe celelalte la sfârșitul cursei și, prin urmare, câte EPR-uri în timp ce niciunul nu funcționează bine în prezent.? Dar și și mai presus de toate o creștere mai mult decât substanțială a prețurilor când toată lumea a fost prinsă de aceste frumoase promisiuni de viitor strălucit....sau iradiat, alegerea ta! :se încrunta:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 25/07/21, 17:13

Pai sa zicem ca mergi cu 100 km/h, iar in ultimii 30m nu franezi, crezi ca impactul va fi acelasi sau nu?

Între un impact pe caroserie și decese, care este mai bine?

Continuați să conduceți, sau frână? pentru a limita ruperea...

Subiectul meu https://www.econologie.com/forums/transports-electriques/rouler-tous-les-jours-en-voiture-electrique-t16945.html
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Janic » 25/07/21, 17:24

phil59 »25/07/21, 17:13
Pai sa zicem ca mergi cu 100 km/h, iar in ultimii 30m nu franezi, crezi ca impactul va fi acelasi sau nu?
Între un impact pe caroserie și decese, care este mai bine?
Continuați să conduceți sau frânați? pentru a limita ruperea
... o viziune foarte optimistă asupra subiectului. iti ofer inca una! mergi cu 200 la ora si in ultimul metru franezi: care va fi impactul? uita-te in jurul tau! Toți avertizorii „verzi” strigau, țipând după dezastru în totală indiferență „politică” globală pentru că altfel afectează economia! vezi, ca noi toti, unde suntem! :strigăt: : Evil:
Când Titanic-ul de nescufundat, pe care nici Dumnezeu nu l-a putut scufunda, s-a prăbușit, tot a gâfâit din cauza unei mici bucăți de gheață la aperitiv (comparativ cu blocurile actuale) și în afară de câțiva pasageri rari care au ieșit, toți ceilalți s-au scufundat cântând. mai aproape de tine zeul meu, deși este înainte ca ar fi trebuit să fie!
Dernière édition alin Janic 25 / 07 / 21, 17: 30, editate 1 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de phil59 » 25/07/21, 17:28

Acest lucru iese din subiect, dar ce facem?

Săpăm în munți, hibernăm cu toții și așteptăm să se întâmple asta?

Mă îndoiesc că „toată lumea” vrea să hiberneze în sens metaforic....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14974
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de GuyGadeboisTheBack » 25/07/21, 17:32

Golf GTE: 245Cv de prostii poluante (Extractia de cobalt si litiu CATASTROFICA pentru oameni, resurse de apa, fauna si flora). Îl numim „verde de călărie”. Ce înșelăciune disprețuitoare. : Evil:
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Janic » 25/07/21, 17:38

phil59 »25/07/21, 17:28
Acest lucru iese din subiect, dar ce facem?
Săpăm în munți, hibernăm cu toții și așteptăm să se întâmple asta?
Mă îndoiesc că „toată lumea” vrea să hiberneze în sens metaforic....
așteptăm șocul enorm pe care îl va produce asta, mai bine decât o cometă care se prăbușește în pământ ca în cele mai proaste scenarii de cinema!
Probabil că știți povestea tipului care a căzut din vârful unui zgârie-nori și la fiecare etaj a spus „până acum, e bine!”
GuyGadeboisLeRetour »25, 07:21
Golf GTE: 245Cv de prostii poluante (Extractia de cobalt si litiu CATASTROFICA pentru oameni, resurse de apa, fauna si flora). Îl numim „verde de călărie”. Ce înșelăciune disprețuitoare.
din fericire pentru noi, occidentalii, rahatul și poluarea sunt și rămân printre prietenii noștri dragi din țările în curs de dezvoltare le crește nivelul de viață pentru puțini privilegiați... sau moartea pentru ceilalți.
NB: cel mai inteligent design auto este și rămâne 2CV
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175