Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 26/07/21, 22:49

Nu, nu este ușor, există pe internet sau, dacă aveți norocul să aveți un centru de grădină cu o echipă drăguță: l-am obținut în zona verde a satului de alături. Dar echipa este receptivă, dinamică și ne cunoaștem bine. Lovitura de noroc
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 27/07/21, 00:27

Did67 a scris:
Acasă, acum există mucegai. Încerc să controlez sau să limitez ruperea (bicarbonatul de potasiu alternând cu „Frutogard” - produs profesional care nu se găsește în Franța; este un extract de alge cu fosfonat de potasiu cred - și apoi elicitori: lecitine - nu am găsit Chitosan, dar acum la vânzare pentru persoane fizice - și Bacillus subtilis) ... Dar, în afară de tunel, trebuie să mergeți între furtuni pentru a aplica produsele!

Aici este schimbarea vremii, ceea ce îmi ușurează treaba. Pe vreme îmi spun mai multă ploaie, dar, de fapt, este pentru interiorul terenurilor, nu mai am nimic. Deci, roșiile și-au revenit, cu foarte puțină prelucrare. Cartofii, chiar mai slab afectați decât roșiile, se mențin, fără tratament. Roșiile au prins în cea mai mare parte rătăcirea timpurie. Și, la fel ca Julienmos, cred că solul meu, mult mai viu acum, are ceva de-a face cu el, plus faptul că îți produce propriile plante, cu mine nu există nicio fotografie.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 27/07/21, 14:14

jardama a scris:Nu am încercat niciodată să pun bicarbonat de potasiu. este ușor de găsit?


Tocmai am descoperit că „pesticidul” pe bază de bicarbonat de potasiu, aprobat pentru o lungă perioadă de timp ca „organic” sub denumirea de Armicarb, este vândut în pachete mici în centrele de grădină.

Așadar, acordați atenție prețului: 16,40 € per pachet de 100 g de produs care conține 85% bicarbonat de potasiu !!!! Păstrez pachetul cu eticheta pe el ca „colecționar” !!! Deci 192 de euro pe kg. Estimez că punga mea de 25 kg trebuie să fi costat 20 sau 30 !!! În loteria celui care se va înșela cel mai mult, plasați pariurile!

Poate că în anumite cooperative agricole care au, de asemenea, o activitate „public general”, puteți găsi ambalaje „agricole”, cum ar fi o pungă de 5 sau 25 kg ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 27/07/21, 14:16

Doris a scris:Nu, nu este ușor, există pe internet sau, dacă aveți norocul să aveți un centru de grădină cu o echipă drăguță: l-am obținut în zona verde a satului de alături. Dar echipa este receptivă, dinamică și ne cunoaștem bine. Lovitura de noroc


Au avut ceva?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 27/07/21, 18:56

Nu, nu aveau, dar managerul a reușit și el a putut să-mi comande. Și cel mai mic ambalaj posibil: 5 kg. Dar cam la același preț ca și pachetul de colecție.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14821
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de GuyGadeboisTheBack » 27/07/21, 19:07

Did67 a scris:
jardama a scris:Nu am încercat niciodată să pun bicarbonat de potasiu. este ușor de găsit?


Tocmai am descoperit că „pesticidul” pe bază de bicarbonat de potasiu, aprobat pentru o lungă perioadă de timp ca „organic” sub denumirea de Armicarb, este vândut în pachete mici în centrele de grădină.

Așadar, acordați atenție prețului: 16,40 € per pachet de 100 g de produs care conține 85% bicarbonat de potasiu !!!! Păstrez pachetul cu eticheta pe el ca „colecționar” !!! Deci 192 de euro pe kg. Estimez că punga mea de 25 kg trebuie să fi costat 20 sau 30 !!! În loteria celui care se va înșela cel mai mult, plasați pariurile!

Poate că în anumite cooperative agricole care au, de asemenea, o activitate „public general”, puteți găsi ambalaje „agricole”, cum ar fi o pungă de 5 sau 25 kg ???

https://www.compagnie-bicarbonate.com/b ... ssium.html
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 29/07/21, 09:01

Did67 a scris:
jardama a scris:Nu am încercat niciodată să pun bicarbonat de potasiu. este ușor de găsit?


Tocmai am descoperit că „pesticidul” pe bază de bicarbonat de potasiu, aprobat pentru o lungă perioadă de timp ca „organic” sub denumirea de Armicarb, este vândut în pachete mici în centrele de grădină.

Așadar, acordați atenție prețului: 16,40 € per pachet de 100 g de produs care conține 85% bicarbonat de potasiu !!!! Păstrez pachetul cu eticheta pe el ca „colecționar” !!! Deci 192 de euro pe kg. Estimez că punga mea de 25 kg trebuie să fi costat 20 sau 30 !!! În loteria celui care se va înșela cel mai mult, plasați pariurile!

Poate că în anumite cooperative agricole care au, de asemenea, o activitate „public general”, puteți găsi ambalaje „agricole”, cum ar fi o pungă de 5 sau 25 kg ???

Câte plante pot fi tratate cu 1 kg? Pdt sau roșii, trebuie să fie la fel, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 29/07/21, 09:40

Are 10 g / l. După ce ați văzut ce suprafață acoperiți cu de exemplu 5 l. La rândul meu, fac seră (dar nu toate: cucurbiți și roșii) + tunelul (toate plantele de roșii) cu 5 l. Cel puțin cincizeci de picioare de roșie ... (toate acestea cu o oală).
0 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de jardama » 29/07/21, 11:42

Gata, am comandat bicarbonat de potasiu la adresa dată de GuyGadebois
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 29/07/21, 23:27

Did67 a scris: În loteria celui care se va înșela cel mai mult, plasați pariurile!


Sunt în ciuda mea. Mai jos este rezultatul plantelor primite cadou de Baumaux. Aș fi surprins dacă acest vânzător nu ar fi conștient de m .... pe care îl oferă gratuit. Acest lucru este valabil atât pentru plantele din seră, cât și pentru cele în aer liber.
Acesta este recordul pentru plante atins până la prânz sau acasă.
Morală: prudența este mama siguranței, mai ales dacă este gratuită. Și apoi aflați despre capacitățile de rezistență ale soiurilor pe care nu le cunoaștem.
DSC03070.JPG
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256