Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 28/07/21, 12:55

Did67 a scris:
Rajqawee a scris:Nu m-am uitat, dar sunt surprins: el nu este un grădinar profesionist în grădina minunată? Cu 100% din pierderi, este problematic nu ...


Cred că, ca mulți, are venituri suplimentare, legate de formare?

Și oricum, dacă unele legume sunt foarte afectate sau chiar distruse, altele fac ca farmecele ... Atâta timp cât cu o „producție de nișă” (perma, proximitate, organică), cu o anumită carismă, nu este supusă jocului de concurență, aceasta nu este o problemă.

Aceștia sunt nefericiții „producători principali”, convenționali sau organici, care au bugete „restrânse”, eventual datorii de rambursat, angajați de plătit ... Și acolo, marjele sunt mici. Și un „accident” duce foarte repede la faliment.

Modelele alternative nu au aceste constrângeri: auto-construcție (adesea cu o mulțime de stagiari „gratuiți”, materiale de recuperare etc.), deci nu există datorii, foarte puține intrări (deci puțină „avans” înainte de recoltare). Prin urmare, acestea sunt foarte rezistente.

Singura „problemă”: una hrănește 99,9% dintre francezi (probabil mai mulți!), Cealaltă merge în mass-media, la televizor, pe Youtube și hrănește unii francezi!

Acest lucru pune mai multe întrebări !!!! (pentru cei care vor să gândească; pentru cei care se hrănesc cu o „poveste frumoasă”, pentru mass-media în căutarea unei senzații, al doilea model este o binecuvântare!)


Da, sunt destul de de acord. Văd și eu că anii de roșii nu sunt ani de dovlecel și invers. :)

Acestea fiind spuse, din punctul de vedere al grădinarului, rămâne un dezastru: legume care merg bine, toată lumea le are. Sau chiar prea multe. Deci prețurile sunt mici (văzut ieri la piață de soția mea din regiune, dovlecel la 1€/kg, 8€/10kg....). În schimb, culturile „rare” din anul se vor vinde scump.

Pe scurt, cred ca și tine că probabil există venituri suplimentare pe partea (dar de ce nu eh!), pentru a-ți putea afișa astfel pierderea de 100%!
Aș vrea să am același filmuleț al fermei cagnolles, care își prezentase bilanțul agricol și care pretindea că scoate un venit operatorului și unui angajat numai din activitatea agricolă, dovadă a unui model care funcționează.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 28/07/21, 14:05

Did67 a scris:
Doris a scris:Ai suficientă sensibilitate pentru a nu gemi. Așa cum fac francezii, care văd NUMAI negru! Vedeți și albul. Și brusc, ești încântat...

Mi-am dorit să-mi măresc foarte mult grădina de legume, să diversific culturile, scopul meu fiind nu în principal să produc cutare sau cutare lucru, ci să recoltez tot anul. După ce am văzut vremea la sfârșitul primăverii și începutul verii, am mărit semănatul de sfeclă, napi și varză chinezească. De asemenea, la începutul anului am încercat să am o mulțime de răsaduri foarte diverse și să mă joc pe mai multe mese. Și uneori un pământ viu îți creează surprize frumoase: azi mă gândeam să-mi trag niște cartofi, până când am dat de o plantă, care fusese destul de dezamăgită în ultima vreme, dar care crește din nou verdeață. Cartofii nu i-am tratat, s-au recuperat singuri, vreme mai buna, presiune mai mica a bolii, si mai cred, un sistem care incepe sa functioneze bine
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/07/21, 14:38

Rajqawee a scris:
Pe scurt, cred ca și tine că probabil există venituri suplimentare pe partea (dar de ce nu eh!), pentru a-ți putea afișa astfel pierderea de 100%!
Aș vrea să am același filmuleț al fermei cagnolles, care își prezentase bilanțul agricol și care pretindea că scoate un venit operatorului și unui angajat numai din activitatea agricolă, dovadă a unui model care funcționează.


1) De ce nu, într-adevăr. Nu critic. Încerc să discern și să descriu un „sistem”. Cu limitele sale.

2) Cagnolle, deși „deghizat” în permacultor, este un agronom mult mai bun și mult mai realist – vezi punctul său de vedere asupra prelatelor. Chiar dacă, după părerea mea, greșește puțin în una sau alta dintre analizele lui. Dar are și o mulțime de lucruri care vor funcționa de minune: cartofi dulci, ceapă etc...

3) Ceea ce descrieți ("preț scăzut") se aplică modelului de bază: cele care sunt în competiție. Cagnolle, ca și grădina Minunilor, nu sunt acolo. Cagnolle poate un pic mai mult... Sunt în nișe și vând ȘI emoționant... Ceea ce eu numesc (în batjocură, este adevărat, aici), "rutabagas la 12,90 € pe kilogram pe care bobos vin să le ridice în Porsche Cayenne pentru lor recepție de seară”.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Biobomb » 28/07/21, 16:08

Did67 a scris:Cu tărie că o termin pe a mea, unde arăt că nu mă las! (deși nu știu cum se va termina asta)

Dar este bine că unii „vrăjitori” admit „limite” la „metoda” lor !!!

Didier, ai 3 „perfecturi”, profita la maxim.....pentru ca sunt departe de aceasta performanta. Dar o să mă descurc așa cum ai făcut-o în trecut.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 761

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de VetusLignum » 28/07/21, 16:44

Din câte știu, Jardin d'Emerveille nu este un grădinar, ci un pepinier. Legumele sale sunt destinate consumului său personal.

Mai mult, chiar și grădinarii foarte intervenționiști au fost învinși de boala târzie anul acesta.

Toată lumea se confruntă cu propriile dificultăți, ar trebui să ne abținem de la a-i judeca prea mult pe alții. Nimănui nu-i place să facă obiectul unor critici sau batjocuri răutăcioase.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 28/07/21, 17:34

VetusLignum a scris:Din câte știu, Jardin d'Emerveille nu este un grădinar, ci un pepinier. Legumele sale sunt destinate consumului său personal.

Mai mult, chiar și grădinarii foarte intervenționiști au fost învinși de boala târzie anul acesta.

Toată lumea se confruntă cu propriile dificultăți, ar trebui să ne abținem de la a-i judeca prea mult pe alții. Nimănui nu-i place să facă obiectul unor critici sau batjocuri răutăcioase.


Ah, asta schimbă totul! Totuși, nu a fost o batjocură. Doar că știu că pentru mulți fermieri, eșecul 100% la o cultură poate fi cheia eșecului!

Vă mulțumim pentru această clarificare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/07/21, 17:50

Am fost scutiți de toate nenorocirile tale... profităm de asta, dacă te poate înveseli

Ultima parte a roșiilor cu cele care s-au dezvoltat bine și în plus un mic test de împușcare naturală cu bindweed

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/07/21, 20:23

VetusLignum a scris:Din câte știu, Jardin d'Emerveille nu este un grădinar, ci un pepinier. Legumele sale sunt destinate consumului său personal.

Mai mult, chiar și grădinarii foarte intervenționiști au fost învinși de boala târzie anul acesta.

Toată lumea se confruntă cu propriile dificultăți, ar trebui să ne abținem de la a-i judeca prea mult pe alții. Nimănui nu-i place să facă obiectul unor critici sau batjocuri răutăcioase.


Nu am râs de dificultățile cu mucegaiul. Am reacționat la posibile probleme financiare.

Am încercat să descriu ceea ce analizez ca sisteme. Dacă a sublinia limitele unui sistem înseamnă a-l bate în râs, atunci o formă de dictatură a permaculturii se impune. La fel de prost ca atunci când FNSEA neagă limitele modelului productivist! Gândirea unică nu este mai bună pe o parte decât pe cealaltă.

Aș vrea să-mi spuneți unde există batjocură în ceea ce am scris? Cursanți / woofing? Este într-unul dintre videoclipurile sale (am întâlnit-o întâmplător, pe pasajul acesta, apropo!) ...

Îmi place destul de mult ce face el. Dar să spui că nu trăiește doar din producția de legume, este asta batjocoritor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/07/21, 21:44

În seara asta, acest comentariu sub ultimul meu videoclip:


Bună Didier
În iunie 2015 am avut un accident la timone. La un fir de păr mi-aș fi putut pierde pielea acolo. În timpul lungii mele convalescențe, am căutat pe internet o modalitate de a face grădină fără să ating vreodată nenorocitul de chestia asta. Și atunci, surpriză, am descoperit grădina de legume a leneșului. Deci mi-ai schimbat viața. Am început să observ mai degrabă decât să fac ceea ce făceam anterior mecanic, fără prea multă plăcere. Apoi, în 2018, medicii au descoperit că am o tumoare pe creier. Didier, fără să știi, cu siguranță mi-ai salvat viața. M-am gândit să supraviețuiesc doar ca să pun în practică sfaturile tale!! Ce să vă mai spun, recunoștința mea profundă și sinceră Din respect pentru că ne-am respectat stăpânii, nu v-am contactat niciodată, dar cu acest mic bilet sper să-i fi eliminat pe toți acești troli care nu merită să-i citiți. .
prietenos
Jean-luc

"


Ciudat. Jean-Luc spune că nu m-a contactat niciodată. La scurt timp după lansarea primei mele cărți, am primit un e-mail de la cineva care mi-a spus că tocmai mi-a devorat cartea (asta era cuvântul) dintr-o singură ședință, că se afla în spital și că tocmai fusese diagnosticat cu o tumoare pe creier, deci oricum nu putea dormi... Și a concluzionat: „CÂND ies (la viitor), voi încerca...” [Și nu „Dacă trec peste asta, voi face asta sau acea..."]

Cred că moralul joacă un rol în șansele de recuperare, dar cred că medicii au fost cei care l-au salvat pe Jean-Luc. Fără amalgamare!
0 x
Insomnie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 13/11/20, 18:02
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Insomnie » 28/07/21, 22:45

Coincidenta.. postez oricum.
Hei
Trei fotografii pentru a mulțumi și a aduce un omagiu dragului nostru Did67.
Toate acestea, după germinarea unei mici sămânțe prinse întâmplător în timpul unei știri de televiziune pe care nu o vezi niciodată, cu excepția ... în timp ce până atunci mă mulțumeam să cultiv doar o jumătate de duzină de plante de roșii. Două baloturi de fân mai târziu iată rezultatul (norocul începătorilor să ajute?) Pe un pământ argilos după voie (cărămidă puțin mai departe pe acest deal al Garonnei).
Mulțumim Didier pentru mesajele tale pline de nuanțe, compromisuri și toleranță în aceste vremuri de radicalizare în toate direcțiile.


editați moderare: fotografii HS, repostați-le cu funcția de atașare vă rog
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88