Totul despre cartofi pentru 2021

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 03/08/21, 18:34

jft78 a scris:La Jocurile Olimpice ale PdT, nu aș fi avut o medalie!
30-40% din producția aruncată, cartofii complet putreziți (cum ar fi piureul lichid) sub fân, în special cei mari.
PdT Bernadette, planuri cumpărate într-un centru de grădină, plantat sub fân la începutul lunii aprilie. Partea aeriană a fotografiilor a fost superbă, dar după ploile abundente din 12/13 iulie, frunzele au dispărut oarecum cu urme de mucegai (pete întunecate pe frunze). Dar tulpinile rămăseseră relativ verzi și ferme, așa că eram destul de încrezător.
Mă așteptam să găsesc tuberculi „marcați”, dar nu la fel de mulți ruși și, de asemenea, am găsit cartofi aparent sănătoși (de multe ori mai mici) chiar lângă alți putred pe același picior.
Poate că ar fi trebuit să intervin mai devreme, încă din 14 iulie?
Știam că ravagiile de pe roșii, dar prima experiență pentru PdT (dacă este mucegai?).
Rămâne să monitorizez îndeaproape conservarea a ceea ce am putut economisi.


Cartofii putreziți ca piureul, nu este mucegaiul, ci mai degrabă putrezirea bacteriană ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Moindreffor » 03/08/21, 20:37

Did67 a scris:
jft78 a scris:La Jocurile Olimpice ale PdT, nu aș fi avut o medalie!
30-40% din producția aruncată, cartofii complet putreziți (cum ar fi piureul lichid) sub fân, în special cei mari.
PdT Bernadette, planuri cumpărate într-un centru de grădină, plantat sub fân la începutul lunii aprilie. Partea aeriană a fotografiilor a fost superbă, dar după ploile abundente din 12/13 iulie, frunzele au dispărut oarecum cu urme de mucegai (pete întunecate pe frunze). Dar tulpinile rămăseseră relativ verzi și ferme, așa că eram destul de încrezător.
Mă așteptam să găsesc tuberculi „marcați”, dar nu la fel de mulți ruși și, de asemenea, am găsit cartofi aparent sănătoși (de multe ori mai mici) chiar lângă alți putred pe același picior.
Poate că ar fi trebuit să intervin mai devreme, încă din 14 iulie?
Știam că ravagiile de pe roșii, dar prima experiență pentru PdT (dacă este mucegai?).
Rămâne să monitorizez îndeaproape conservarea a ceea ce am putut economisi.


Cartofii putreziți ca piureul, nu este mucegaiul, ci mai degrabă putrezirea bacteriană ...

Am observat că în casa mea cartofii putredi din interior, după cum descrieți, au o gaură mică, poate intrarea infecției făcută de ceva, un dăunător, pe de altă parte, devine repede negru
și este într-adevăr mai ales cel mai mare, ca și ce, dorința de a avea cel mai mare nu este întotdeauna un câștigător : Mrgreen:

în plus, începe cu inima care pare să se lichefieze, apoi găsesc unele afectate, începe apoi se răspândește în formă de stea, apoi, devenind tot mai negru
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
jft78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 41
Înregistrare: 16/04/19, 21:10
Locul de amplasare: Yvelines
x 6

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de jft78 » 03/08/21, 21:37

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:
Cartofii putreziți ca piureul, nu este mucegaiul, ci mai degrabă putrezirea bacteriană ...

Am observat că în casa mea cartofii putredi din interior, după cum descrieți, au o gaură mică, poate intrarea infecției făcută de ceva, un dăunător, pe de altă parte, devine repede negru
și este într-adevăr mai ales cel mai mare, ca și ce, dorința de a avea cel mai mare nu este întotdeauna un câștigător : Mrgreen:

în plus, începe cu inima care pare să se lichefieze, apoi găsesc unele afectate, începe apoi se răspândește în formă de stea, apoi, devenind tot mai negru


Dacă este bacterian, poate proveni direct de la plante sau de la un dăunător sau de la o boală „tocmai” dezvoltată din cauza umidității ridicate pe o perioadă lungă de timp?
Mi-e greu să spun dacă a existat o gaură mică, PdT au fost atât de „lichefiate”. Interiorul era încă alb, pielea maro.
Într-adevăr, așa cum a menționat mai sus Doris, ar fi trebuit să fac poze.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Doris » 04/08/21, 00:44

Moindreffor a scris:Am observat că în casa mea cartofii putredi din interior, după cum descrieți, au o gaură mică, poate intrarea infecției făcută de ceva, un dăunător, pe de altă parte, devine repede negru

Da, am avut găuri mici, este adevărat și am găsit, din memorie, viermi mici în cazul în care larvele, dar este întotdeauna la fel: mică pierdere = nesemnificativă în ochii unui leneș = fără fotografie, fără notă, nimic deloc
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Did67 » 04/08/21, 16:30

Moindreffor a scris:
Cartofii putreziți ca piureul, nu este mucegaiul, ci mai degrabă putrezirea bacteriană ...

Am observat că în casa mea cartofii putredi din interior, după cum descrieți, au o gaură mică, poate intrarea infecției făcută de ceva, un dăunător, pe de altă parte, devine repede negru
și este într-adevăr mai ales cel mai mare, ca și ce, dorința de a avea cel mai mare nu este întotdeauna un câștigător : Mrgreen:

în plus, începe cu inima care pare să se lichefieze, apoi găsesc unele afectate, începe apoi se răspândește sub forma unei stele, apoi, devenind din ce în ce mai neagră [/ citat]

Adesea, micile galerii „negre” sunt găurile larvelor de viermi.

Anii umezi sunt desigur binecuvântați pentru bacterii!

https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/ ... ageId=8855
0 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de jardama » 04/08/21, 19:46

Văd aceeași problemă. Mai întâi pete maronii și părți deja putrezite și în opt zile, este dezastrul. Pe 30 kg am aruncat aproape tot.
Azi dimineață continui recolta (charlotte). și nu surprindeți nicio problemă pe cele pe care le ridic, care sunt totuși chiar alături, dintre care unele sunt bine mâncate de șobolani aluni.
Puțin mai departe, cartofii crescuți sub un strat de fân, tot un soi Charlotte, nu văd nicio problemă.
Atât de ciudat.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 04/08/21, 22:30

Ultimul ghiveci al recoltei din 2020, Agria. Dovada este că păstrează timp de 1 an, luând doar câteva riduri. Excelent din nou în această zi. Sudarea se face.
DSC03101.JPG
0 x
jft78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 41
Înregistrare: 16/04/19, 21:10
Locul de amplasare: Yvelines
x 6

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de jft78 » 05/08/21, 18:08

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
Cartofii putreziți ca piureul, nu este mucegaiul, ci mai degrabă putrezirea bacteriană ...

Am observat că în casa mea cartofii putredi din interior, după cum descrieți, au o gaură mică, poate intrarea infecției făcută de ceva, un dăunător, pe de altă parte, devine repede negru
și este într-adevăr mai ales cel mai mare, ca și ce, dorința de a avea cel mai mare nu este întotdeauna un câștigător : Mrgreen:

în plus, începe cu inima care pare să se lichefieze, apoi găsesc unele afectate, începe apoi se răspândește în formă de stea, apoi, devenind tot mai negru


Adesea, micile galerii „negre” sunt găurile larvelor de viermi.

Anii umezi sunt desigur binecuvântați pentru bacterii!

https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/ ... ageId=8855[/ Quote]

Mulțumesc Didier pentru link. Foarte informativ !
Am găsit două exemplare care nu fuseseră încă aruncate. Și așa poza de mai jos.
jointes pièces
IMG_20210805_165925_1.jpg
IMG_20210805_165546_3.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de alcalin » 07/08/21, 22:12

Aceasta este mucegaiul?
Pete negre pe frunze?
20210804_163713.jpg
0 x
depinde
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Totul despre cartofi pentru 2021




de Biobomb » 07/08/21, 22:51

Alkaline a scris:Aceasta este mucegaiul?

Nu este mucegaiul. Găurile din frunze se datorează fie unui prădător-insectă, dar nu sunt sigur dacă este vorba de gândacul Colorado, sau de făinare.
După părerea mea este în regulă pentru că se pare că piciorul este copt. Deci qq puțin lipsit de apărare.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 389