Tampon solar termic: optimizare și reparații

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 30/12/07, 16:46

Uh, nu vă faceți griji și cu noi, totul este beat!

Deom rulează 24/24 și aragazul din sufragerie 16/24!

Tamponul „pur și simplu” se adaugă computerelor și preîncălzește apa caldă menajeră. Cea mai mare parte a energiei provine din lemn!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 30/12/07, 16:50

Christophe a scris:Uh, nu vă faceți griji și cu noi, totul este beat! Tamponul „pur și simplu” se adaugă computerelor și preîncălzește apa caldă menajeră. Cea mai mare parte a energiei provine din lemn!

Mulțumesc, asta mă consolează puțin. Singurul meu avantaj este că nu plătesc lemnul, totul este molid, trebuie doar să-l faci, se încălzește și el!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 16/04/10, 13:37

Relansați subiectul prin auto-construcție-și-do-it-yourself/universitar-proiect-makazi-t9596.html

Christophe a scris:
minguinhirigue a scris:- stocare activă inter-sezonieră a apei: diverse lucrări elvețiene și germane pe rezervoare foarte mari, supraizolate, îngropate sau combinate cu materiale de schimbare de fază.


În casa noastră din 1981, avem un tampon de 70 L vezi:
- Fotografii ale casei noastre solare
- Fotografii și reparații ale tamponului nostru solar termic

Din diferite motive, cred că este în continuare cea mai bună soluție din punct de vedere economic ... cu condiția ca tamponul să nu fie din oțel, deoarece costul suplimentar este incredibil!

Evident, autonomia totală este dificil de obținut dacă nu vă aflați în sudul Franței ... dar în toate cazurile, acest tampon solar trebuie combinat cu o casă climatică, cu câștiguri și inerție solare interesante și bine izolat, altfel este o pierdere de timp!

Efectuați o căutare cu termenul „suport termal"și citiți despre MCP acest subiect: tampon termic de schimbare de fază cu ulei de palmier

Uleiul de palmier (un MPC 100% natural spre deosebire de parafina din petrol, care, în plus, este mult mai scump) la 50/50 în apă face posibilă dublarea capacității de căldură a unui volum echivalent de apă între 50 și 30 ° C și mai ales tampoane ca la etapa de topire, în jur de 40 ° C.


dedeleco a scris:econologie prezintă comori și experiențe pe care le descopăr încetul cu încetul!
Remarcabilă această casă oarecum veche, cu o suprafață de 70m3, o piscină reală izolată și vechii colectori solari.
Acest lucru face posibilă măsurarea dificultății foarte mari a depozitării inter-sezoniere fără tehnologie nouă (încălziți piscina la 80 ° C pentru a ajunge la o tonă de combustibil, salut sauna) !!!!!!!
Încălzirea excesivă a solului în subsol deranjează serios fundațiile.


Christophe a scris:Hei, da, există o mulțime de lucruri despre econologie, dar trebuie să le găsești, adesea mă pierd singur ... : Cheesy:

Vara trecută, prin optimizare la diferite niveluri, am urcat, cred, la 62-63 ° C maxim (T ° măsurat la 2m adâncime, 1m de jos)

În cazul nostru, peste 65-70 ° C, cred că câștigurile zilei sunt șterse în totalitate de pierderile nopții ...

Urcarea prea mare în T ° cu beton tubular nu este ideală nici pentru că acest lucru riscă să accelereze uzura rezervorului!

Aș dori să-l îmbunătățesc cu ulei de palmier, dar având în vedere volumele implicate, pentru a avea un efect, trebuie să introduceți 5000 € de ulei ...

În această primăvară, am curățat locașul nostru solar (praf și funingine) și am îmbunătățit ușor hidroizolația, prin atașarea câtorva „linii de despărțire” rămase în aer liber. Vom vedea dacă acest lucru va îmbunătăți performanța.

Aceste observații ar trebui incluse în celelalte subiecte menționate în mesajul meu anterior.


dedeleco a scris:
În cazul nostru, peste 65-70 ° C, cred că câștigurile zilei sunt șterse în totalitate de pierderile nopții ...

În teorie, constanta de timp a unui calorimetru (acest rezervor de piscină) nu depinde de temperatură, dar evaporarea apei (enormă peste 60 ° C) accelerează pierderile, cu excepția recondensării vaporilor pe o suprafață bine izolată care revine în rezervor fără pierderi de căldură.


Christophe a scris:Evaporarea depinde în principal de saturația și T ° aerului în contact cu suprafața apei.

Ei spun (specialiștii în piscine) că un aer din cameră la + 2 ° C / temperatura apei previne orice evaporare!

În cazul nostru, această evaporare a fost importantă atunci când ne-am mutat (găuri mari în placa de acoperire a tamponului), dar de aceea am sigilat aceste găuri cu mortar hidraulic și impermeabil din plastic.

Imagine

Este prezentat în detaliu pe această temă: optimizarea-energiei-solare-a-tampon-termic-t4517.html

În prezent, nu știu cum se comportă „în tampon”. Știu că camera alăturată nu mai este „tropicală”, ca înainte.

În mod ideal, ar fi necesar să se măsoare T ° / RH a aerului tamponului, dar este dificil de realizat și interes redus. Cred că este saturat de umiditate, blocând astfel evaporarea suplimentară, chiar dacă există neapărat condens și deci pierderi pe panoul superior.

Pentru informații, tamponul este în acest moment la 35.9 ° C.


dedeleco a scris:Din punct de vedere fizic, pierderea este enormă prin condensarea prin convecție prin placa superioară, cu excepția izolației și încălzirii puternice a acestei plăci la 40 ° C (cu cenușa vulcanului!) Și mult mai mult la 60 ° C.


Christophe a scris:Da, cu excepția faptului că placa este în interiorul casei ... deci pierderile contribuie la încălzirea casei.

Există 40 cm de polistiren pe partea superioară (doar 10 pe laturi, dar imposibil de îmbunătățit). Uită-te la fotografiile despre subiectul ștampilei.

Izolație slabă pe dreapta aici: Imagine

Tamponul este un cub tubular integrat într-o cameră tradițională de zidărie (este 2 cuburi imbricate dacă doriți). Între 2 are 10 cm de izolație.

La nivelul plăcii de fundație nu știu dacă este izolată.

Greu de stiut. Un lucru este sigur: tensiunile pe fundații sunt mult mai mari decât într-o casă fără tampon.

ps: Copiez și lipim schimburile noastre pe celălalt subiect
0 x
phiphi42
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/04/11, 20:42
x 1

Pierderi termice pe tampon




de phiphi42 » 13/05/11, 16:58

Bonjour à tous,

Sunt un nou venit și sunt (foarte) foarte interesat de energia solară termică.

Reacționez la comentariile tale anterioare, pentru că m-am distrat calculând
pierderile termice ale tamponului de 70 l al lui Christophe:

Presupunerea dimensiunilor 4 x 5.8 x 3 m; V = 69.6m3 și S = 105.2m2
Ipoteza Rth 2,5 sau 10cm de polistiren de jur împrejur (am făcut un pic un aranjament cu cei 40cm de mai sus, spunându-mi că există neapărat niște punți termice) ...

Cu aceste ipoteze, fiecare grad de pierdere de volumul de apă reprezintă aproximativ 291 MJ sau 81kWh => la 8 cenți pe kWh de gaz, ceea ce ne face să depozităm 6.5 euro pe grad.

(Notă către Christophe, de fiecare dată când rezervorul crește la 65 ° și apoi coboară la 40 °, aveți un cec de 162 de euro în pivniță ... : Mrgreen: )

Trebuie remarcat faptul că, pentru fiecare grad pierdut, scade și puterea disipată, temperatura apei delta - temperatura ambiantă scăzând.
65 ° până la 64 ° => 1895W pierdere
41 ° până la 40 ° => 885W pierdere
Un calcul iterativ simplu oferă, prin urmare, 67.7 zile pentru a trece de la 65 la 40, numai prin pierderi de căldură ..., cu o atmosferă la 20 °
Am bine? : Cheesy:
Prin urmare, acest lucru confirmă faptul că stocarea apei la 40 ° prin intermediul materialelor pentru schimbarea fazei ar oferi un plus, ar reduce pierderile prin pierderi.
Am o pistă despre MCP-uri pe care încă trebuie să o explorez :?:

Prin urmare, ne putem imagina că majoritatea pierderilor provin în principal din încălzirea + ACM în cazul casei lui Christophe ...
Iarna, nu contează pentru că ajută la încălzirea casei
Dar vara ... Un astfel de radiator, cum reușește să evacueze acest exces de energie?

În orice caz, vă mulțumim Christophe pentru că ne-ați oferit date atât de precise.
ar fi minunat dacă ați putea grupa împreună toate măsurătorile și constatările
pe un singur subiect, ar ajuta la realizarea unei noi instalări.

Ex, pentru mine (bietul egocentric care sunt), aș vrea să știu:
Într-o zi însorită de iarnă și mai precis în decembrie, câți câștigi?
asta m-ar ajuta să-mi dimensionez balonul pentru viitoarea mea „posibilă” instalare.

Bravo tuturor pentru acest magnific forum care, sper în orice caz, va inspira o mulțime de oameni

Phiphi din 42
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/05/11, 18:06

Christophe a scris:K) Gata, s-a terminat ziua! În spatele meu, vedem un "umplutură" din lână de sticlă în zonele în care a fost imposibil sau dificil să plasați polistiren (mai ales oriunde ați atins fumul ... nu se știe niciodată ...)


Este într-adevăr esențial! Atunci când se utilizează polistiren extrudat, aerul nu trebuie să treacă între două panouri, în caz contrar izolația este foarte slabă (conform observației practice că atât de mult aer trece printr-o ușă semideschisă cât este complet deschisă , prin fenomen de aspirație / transfer în raport cu diferențialul de temperatură dintre volume).

Pe de altă parte, nu înțeleg de ce ar trebui să existe poduri termice. Într-o piscină proiectată pentru a fi un balon termic, structura de beton nu trebuie să atingă pereții din jur (fronton) și ar trebui să se sprijine pe un substrat izolator, nu?
În ceea ce privește țevile care trec printr-o placă, de ce nu ați ales să folosiți un mic perforator pentru a perfora în jur și apoi să puneți o izolație termică acolo pentru a preveni contactul cu placa?
Prin eliminarea oricăror pierderi, întregul potențial al instalației ar putea fi exprimat.
Dar, evident, acestea sunt ipoteze, deoarece nu ne dăm seama de locația reală, pe baza fotografiilor. Și, desigur, atunci când cumperi o casă, trebuie să o iei „așa cum este”. Este deja excelent să fi făcut toată această muncă. Felicitări!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 17/05/11, 22:49

Rezervorul este evident izolat de restul pereților (mecanic împotriva expansiunii și termic împotriva pierderilor).

Nu există contact direct (cu excepția terenului, desigur, nu știu dacă placa de fundație este izolată Nu am de unde să știu ...).

Dar podurile termice sunt realizate (în cele din urmă s-au făcut) prin aerul pivniței ....

Asta a fost întrebarea ta?

Înainte de a interveni, ai văzut găurile, aerul din camera de alături era „tropical”. Deci, în aceste condiții atmosferice, podurile termice cu condensare (vă rog!) Sunt legiune !!

Nu degeaba „bibi are creveți roșii” și că fotografiile sunt „neclare”!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/05/11, 02:32

Phiphi42 este invitat să citească linkurile variate și numeroase despre stocarea pe econologie și google, în special în engleză și germană și în Canada, cu mult înaintea Franței nucleare.
Există pierderi termice, dar și investiția necesară pentru realizarea sistemului de stocare care menține vara după iarnă!
Prețul devine foarte mare în plus față de vrac.

În plus, aceste sisteme de depozitare au pierderi care reduc durata de valabilitate la o valoare prea scurtă în timp !!
Într-adevăr totul este liniar: durata care crește ca grosimea izolației de 10 ori mai mult cu 1m de izolație! (problemă, greutatea apei este excesivă pentru rezistența mecanică a izolației umplute cu aer)
si prin cresterea duratei creste pe masura ce raportul suprafata la volum fie ca dimensiune, sau 700m3 vor fi mentinuti la cald de 10 ori mai lungi si de 100 de ori cu 1m de izolatie fara poduri termice !!
În plus, căldura necesară lui Christophe într-o iarnă întreagă este de aproximativ 10 ori mai mare decât tamponul sau aproximativ 700m3.

În acest caz, ar putea menține apa încălzită vara de către colectoarele solare pe tot parcursul iernii.

Dificultatea este prețul acestei frumoase piscine închise și inutilizabile (pentru a conserva căldura) și a clădirii pentru a o izola !!

Acum avem un mediu de stocare care nu costă nimic: pământul sub picioarele noastre, găurile sunt suficiente pentru a aduce căldura care în timpul verii și iernii se difuzează pe aproximativ 3m și, prin urmare, este păstrată destul de bine pentru un volum de cel puțin 1000m3 de pământ ( 25 găuri) !!

Această metodă simplă de Fântâna canadiană încălzită vara pentru iarnă funcționează la Drale Lansing din Canada:
http://www.dlsc.ca/DLSC_Brochure_f.pdf
http://www.dlsc.ca
144 găuri la 35m pe 30m în diametru pentru 52 de pavilioane cu 15m2 de senzori pe garaj, la o altitudine de 1000m cu un climat continental rece !!
Există și alte soluții, dar mai scumpe pentru performanțe nu mai bune.
Soluția de depozitare în apă sau altele asemenea este foarte adesea costisitoare și nu este mai bună pentru depozitarea ușoară pentru o lungă perioadă de timp.
Difuzia căldurii care avansează în timp ce încetinește ca rădăcina pătrată a timpului este simplă pentru perioade lungi și volume mari, esențiale, de fapt, având în vedere căldura necesară într-o iarnă.

Este ultima energie regenerabilă cu căldura solară irosită și gratuită din vară stocată sub pământ într-o fântână canadiană pentru iarnă, total subestimat și neglijat în Franța și perpetuu, fără defecțiuni, fără PAC fragil cu durată de viață limitată și care funcționează în Canada:
Vedeți toate linkurile de pe postările acestora forums :
https://www.econologie.com/forums/post202574.html#202574
https://www.econologie.com/forums/post202400.html#202400
https://www.econologie.com/forums/post193851.html#193851
Prețul forajului cuantificat în Canada este mai mic decât în ​​Franța.

Căldura solară de vară este în general irosită, inutilizabilă și, prin urmare, ne putem permite să o pierdem ușor cu colectoare de vară foarte ieftine, iar raționamentul cuantificării pierderii financiare a căldurii reziduale în euro nu are sens din momentul în care căldura de vară este aproape gratuită.
Trebuie să te gândești la ce a mai rămas iarna pentru a te încălzi gratuit. uitându-ne la economia combustibilului sau nuclearului, CO2, etc.
Cred că modul obișnuit de a gândi, căutând să pierdem cât mai puțin posibil, ne împiedică să înțelegem și să folosim această metodă de depozitare vară-iarnă, pe lângă eșecul înțelegerii difuziei căldurii, care face posibilă depozitarea fără izolarea aspect !!.

Acesta este viitorul regenerabil capabil să înlocuiască nuclearul, petrolul, gazul, cărbunele și lemnul pentru încălzire și fără poluare nucleară, CO2, poluare și în perpetuitate.
Funcționează cu diferite posibilități, cum ar fi colectoarele solare pentru iarnă.

Insist pentru că este foarte neglijat ca o soluție regenerabilă în Franța, care pretinde că nu poate face fără nuclear !!
A spune că energiile regenerabile pot înlocui energia nucleară este o monstruozitate conform lui Sarkozy !!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: tampon solar termic: optimizare și reparații




de Christophe » 19/08/21, 11:54

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Pierderi termice pe tampon




de Christophe » 19/08/21, 11:57

Phiphi42 a scris:Bonjour à tous,

Sunt un nou venit și sunt (foarte) foarte interesat de energia solară termică.

Reacționez la comentariile tale anterioare, pentru că m-am distrat calculând
pierderile termice ale tamponului de 70 l al lui Christophe:

Presupunerea dimensiunilor 4 x 5.8 x 3 m; V = 69.6m3 și S = 105.2m2
Ipoteza Rth 2,5 sau 10cm de polistiren de jur împrejur (am făcut un pic un aranjament cu cei 40cm de mai sus, spunându-mi că există neapărat niște punți termice) ...

Cu aceste ipoteze, fiecare grad de pierdere de volumul de apă reprezintă aproximativ 291 MJ sau 81kWh => la 8 cenți pe kWh de gaz, ceea ce ne face să depozităm 6.5 euro pe grad.

(Notă către Christophe, de fiecare dată când rezervorul crește la 65 ° și apoi coboară la 40 °, aveți un cec de 162 de euro în pivniță ... : Mrgreen: )

Trebuie remarcat faptul că, pentru fiecare grad pierdut, scade și puterea disipată, temperatura apei delta - temperatura ambiantă scăzând.
65 ° până la 64 ° => 1895W pierdere
41 ° până la 40 ° => 885W pierdere
Un calcul iterativ simplu oferă, prin urmare, 67.7 zile pentru a trece de la 65 la 40, numai prin pierderi de căldură ..., cu o atmosferă la 20 °
Am bine? : Cheesy:
Prin urmare, acest lucru confirmă faptul că stocarea apei la 40 ° prin intermediul materialelor pentru schimbarea fazei ar oferi un plus, ar reduce pierderile prin pierderi.
Am o pistă despre MCP-uri pe care încă trebuie să o explorez :?:

Prin urmare, ne putem imagina că majoritatea pierderilor provin în principal din încălzirea + ACM în cazul casei lui Christophe ...
Iarna, nu contează pentru că ajută la încălzirea casei
Dar vara ... Un astfel de radiator, cum reușește să evacueze acest exces de energie?

În orice caz, vă mulțumim Christophe pentru că ne-ați oferit date atât de precise.
ar fi minunat dacă ați putea grupa împreună toate măsurătorile și constatările
pe un singur subiect, ar ajuta la realizarea unei noi instalări.

Ex, pentru mine (bietul egocentric care sunt), aș vrea să știu:
Într-o zi însorită de iarnă și mai precis în decembrie, câți câștigi?
asta m-ar ajuta să-mi dimensionez balonul pentru viitoarea mea „posibilă” instalare.

Bravo tuturor pentru acest magnific forum care, sper în orice caz, va inspira o mulțime de oameni

Phiphi din 42


Mi se pare că am ratat acest mesaj din 2011 ... păcat în 10 ani aș fi putut face măsurători precise pentru a rafina această estimare ...

În orice caz, pierderea nivelului prin evaporare o estimez la aproximativ 300 kWh pe an, în funcție de pierderea nivelului observat 14 ani mai târziu: știință și tehnologie / tampon termic-pentru-evitarea-evaporării-suprafeței-apei-fierbinți-cu-ulei-sau-alt-blocant-t16964.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: tampon solar termic: optimizare și reparații




de Christophe » 08/09/22, 12:34

Reînvie acest subiect pentru că termin izolarea pereților spațiului de accesare de lângă placa termică renovare-lucrari-imobiliare/izolarea-peretelui-un-spatiu-sanitar-cu-panouri-poliuretan-pur-pir-t17287.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 123