Tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de humus » 20/08/21, 09:40

Christophe a scris:
Ne putem reorienta titlul subiectului ! Mulțumesc !

: Cheesy:

Nu a vazut ? este o prostie? Ai fost deja tratat? : Wink:
știință și tehnologie / tampon termic-pentru-evitarea-evaporării-suprafeței-apei-fierbinți-cu-ulei-sau-alt-blocant-t16964-60. html # p461839
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 12:18

Humus, citisem corect răspunsul tău, mulțumesc (se alătură ideii de mingi de ping pong) dar mă tem că nu este suficient de „impermeabil”! Cât de gros crezi? 5-10 mm cel puțin?

Și cum să le distribuiți uniform peste tot, va fi dificil, cred :( Am acces doar la 1 m2 ... din cei 26.5 ....
Un produs lichid plutitor autonivelant va fi distribuit mai ușor (și nu vorbesc despre schimbătoare care vor bloca neapărat bilele ...)

Avantajul este că nu va exista degradare în timp și că aceasta va oferi o mică rezistență termică suplimentară.

În ceea ce privește volumul, rămâne destul de redus: 5 mm * 26.5 m² = 133 L ... da, este posibil chiar și la 10 mm ca! Dar cum distribuiți volumul în mod egal?

Voi testa sticle din experiența mea: am blocuri de polistiren, așa că este ușor să am bile ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 15:01

Aici am lansat experimentul: 5 uleiuri pe care le aveam la îndemână și margele de polistiren

Testez următoarele produse:

Castrol Edge 5W-40
Ulei de cutie de viteze automată ATF
Ulei de transmisie manuală 75W-90
Ulei hidraulic ISO46 (echivalent cu un ulei SAE15, prin urmare destul de lichid)
LHM + fluid hidraulic
10 mm bile de polistiren


20210820_134641.jpg
20210820_134641.jpg (313.92 KIO) Accesat de ori 1325

20210820_133638.jpg
20210820_133638.jpg (361.28 KIO) Accesat de ori 1325


Protocol și observații:

a) Am cântărit sticlele ÎNAINTE de a pune produsul, diferența de greutate va fi deci apa evaporată. Îmi pare rău că am consumat foarte puține sticle de plastic, deci acestea sunt modele puțin diferite (nu este o mare problemă pentru experiența pe care o cred ...)

b) Am pus 5 ml din fiecare produs, ceea ce face un strat de aproximativ 1 mm (sticla de 8 cm diametru = 50 cm2)

c) Am scuturat fiecare sticlă: câteva uleiuri au rămas pe insulă (în special 5W-40 și 75W-90: cel mai vâscos cred că le putem scoate deja, dar apa nu era fierbinte ... asta se poate schimba ...)

Din punct de vedere vizual, ATF-ul este cel mai bine distribuit și cel mai rapid pe întreaga suprafață (dar este un miros maxim, din întrebarea că îl folosesc în tampon), dar este și cel mai vizibil, deci poate este doar o impresie .

d) Am pus sticlele pe un prag de fereastră orientat spre VEST (sperând un pic de soare ...)

20210820_140546.jpg
20210820_140546.jpg (494.7 KIO) Accesat de ori 1321


Voi lăsa câteva zile „să mă odihnesc” cu capacul închis pentru a vedea deja posibilul condens pe pereți.

Există un menisc destul de mare (care ar trebui să scadă odată cu temperatura):

20210820_135650.jpg
20210820_135650.jpg (381.47 KIO) Accesat de ori 1325

20210820_135645.jpg
20210820_135645.jpg (446.26 KIO) Accesat de ori 1325

20210820_140530.jpg
20210820_140530.jpg (102.28 KIO) Accesat de ori 1325


Pentru restul protocolului, vreo idee? Scoateți capacele da, dar totuși? Opțional pot încălzi în cuptorul cu microunde ...

Această mică experiență singur mă face să am o preferință pentru margele, deoarece acestea sunt stabile și „neutre” din punct de vedere chimic (dacă găsesc o metodă de distribuție pe cei 26 m2) ... vezi rezultatele evaporării ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de sicetaitsimple » 20/08/21, 15:48

Christophe a scris:Pentru restul protocolului, vreo idee?


Mă îndoiesc puțin de fiabilitatea rezultatelor, dar nu ați pus o sticlă „martor” doar cu apă?
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de humus » 20/08/21, 15:49

Christophe a scris:Humus, citisem corect răspunsul tău, mulțumesc (se alătură ideii de mingi de ping pong) dar mă tem că nu este suficient de „impermeabil”! Cât de gros crezi? 5-10 mm cel puțin?

Și cum să le distribuiți uniform peste tot, va fi dificil, cred :( Am acces doar la 1 m2 ... din cei 26.5 ....
Un produs lichid plutitor autonivelant va fi distribuit mai ușor (și nu vorbesc despre schimbătoare care vor bloca neapărat bilele ...)

Avantajul este că nu va exista degradare în timp și că aceasta va oferi o mică rezistență termică suplimentară.

În ceea ce privește volumul, rămâne destul de redus: 5 mm * 26.5 m² = 133 L ... da, este posibil chiar și la 10 mm ca! Dar cum distribuiți volumul în mod egal?

Voi testa sticle din experiența mea: am blocuri de polistiren, așa că este ușor să am bile ...

La început m-am gândit cu un mediu „accesibil și clar”, așa că m-am gândit la plăci întregi.
Dacă sunt bine montate, este aproape impermeabil
Margelele, am crezut că le voi folosi pentru puncte delicate.

Pentru a acoperi toate mărgelele, aș fi ieșit liber cu o grosime de 5 până la 10cm și nu mm.
Dar practic nu o simt, apa va crește prin acțiune capilară între margele și în final se va evapora.

Există doar plăci care ar fi impermeabile și acest lucru nu pare posibil, având în vedere configurația dvs.
Partea superioară fiind o foaie de plastic, menționată de Guy.

În sticle, uleiurile ar trebui să câștige jocul înaintea bilelor de polistiren.
În cele din urmă, uleiul mi se pare cea mai bună soluție.

Întrebare idiotică, de ce schimbătoarele și nu toate sunt vii, senzori și încălzitoare, cu apa din rezervor?

Pentru testul încălzitorului, pot fi utilizate recipiente din sticlă, mai degrabă decât sticle de plastic.
și încălziți toate aceste oale la bain-marie într-un lighean mare de metal.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 16:37

sicetaitsimple a scris:Mă îndoiesc puțin de fiabilitatea rezultatelor, dar nu ați pus o sticlă „martor” doar cu apă?


Desigur, dar nu are niciun interes să fie fotografiată ... : Cheesy:

De ce nu sunt fiabile rezultatele? Crezi că ar trebui să pun 2mm ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Grelinette » 20/08/21, 16:42

Nu este foarte sănătos, dar ce se întâmplă dacă vărsați spumă poliuretanică expandată pe suprafața apei?
nu numai că plutește, nu este scump și ar lua forma exactă a suprafeței apei ... : Idee:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 16:52

humus a scris:Pentru a acoperi toate mărgelele, aș fi ieșit liber cu o grosime de 5 până la 10cm și nu mm.
Dar practic nu o simt, apa va crește prin acțiune capilară între margele și în final se va evapora.


5 mm = 150L ... 200L sunt 30 € ...

Având în vedere volumele, vreau să ajung la 20 sau chiar 30 mm sau 150-200 €, dar nu dincolo ... vezi rezultatele pe sticle ...

humus a scris:În sticle, uleiurile ar trebui să câștige jocul înaintea bilelor de polistiren.
În cele din urmă, uleiul mi se pare cea mai bună soluție.


Mmmm de văzut ... nu știu dacă capilaritatea este suficientă pentru a trece de la 5 la 10 etape de margele ... vom vedea deja cu cei 10 mm ai sticlei ...

A fost prima mea intuiție, uleiul, dar vom vedea că ... în câteva zile ... naibii am uitat ceara de lumânare ... dar costă un braț pentru parafină, așa că cred că voi exclude acest lucru soluție ...

humus a scris:Întrebare idiotică, de ce schimbătoarele și nu toate sunt vii, senzori și încălzitoare, cu apa din rezervor?


Acest lucru va necesita un recipient sub presiune sau un tampon încălzit la nivelul podelei într-o casă cu un singur etaj ... și pentru ACM nu înțeleg întrebarea ... : Cheesy: : Cheesy:

humus a scris:Pentru testul încălzitorului, pot fi utilizate recipiente din sticlă, mai degrabă decât sticle de plastic.
și încălziți toate aceste oale la bain-marie într-un lighean mare de metal.


Da, putem face acest lucru în mod ideal și cu o baie de apă reglată la 50 ° C (nu este echipată) ... dar 30 de secunde în cuptorul cu microunde este mai rapid ...

Mai ales că am luat în considerare posibilele atacuri chimice ale plasticului de către uleiuri ... să fie continuate ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 16:54

grelinette a scris:Nu este foarte sănătos, dar ce se întâmplă dacă vărsați spumă poliuretanică expandată pe suprafața apei?
nu numai că plutește, nu este scump și ar lua forma exactă a suprafeței apei ... : Idee:


:şoc: :şoc: :şoc:

Da! Este posibil să nu fi citit, dar am 1 m² accesibil pe 26.5 ... deci nu este posibil din punct de vedere tehnic!

Deci, gestionarea volumului va fi o prostie și imposibil de distribuit ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 20/08/21, 17:21

Christophe a scris:Mai ales că am luat în considerare posibilele atacuri chimice ale plasticului de către uleiuri ... să fie continuate ...


Atacuri chimice care trebuie luate în considerare la alegerea finală a produsului!

Uleiul sau soluția reținută nu ar trebui să atace nici carcasa rezervorului de beton, nici țevile de cupru (ale rețelei și panourilor solare) și nici aluminiul schimbătorilor ... și că nu există degradări chimice în 5, 10 sau chiar 20 ani care în cele din urmă ajung în pompă și panouri solare (înfundare) ...

Ah, învățăm lucruri aici! Nu este fckbook sau twitter!
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142