Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de pi-r » 11/02/21, 10:16

Did67 a scris:Aproape nimic nu se știe despre efectele „cocktail” ale aditivilor alimentari sau drogurilor sau drogurilor încrucișate cu aditivi ...

+ 1
19 ani de muncă în EHPAD sau MAS în locuri extrem de medicalizate, m-au învățat chiar din gura unui medic, director medical, că dincolo de trei medicamente luate, nu mai știm cu adevărat „cine face ce” și mai presus de toate, cum spui , posibilele interacțiuni ale diferitelor molecule.
când vezi organizatorii pastilelor rezidenților ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 11/02/21, 11:14

Chiar și pentru trei, nu prea știm. Dar, așa cum facem în mod regulat, ne spunem că „merge” fără ca „să se rupă”. Dar este un pic ca produsele cosmetice cu radiu din trecut, nu vedeți daunele imediat.

Apoi, există raportul beneficiu / risc. De asemenea, iau 3 medicamente. Cred că fără aceasta, riscul de a exploda arterele mele cu hipertensiune arterială slab controlată este mai mare ... Dar dacă este, nu s-ar fi întâmplat niciodată ... Nu vom ști niciodată!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 11/02/21, 13:28

Did67 a scris:Chiar și pentru trei, nu prea știm. Dar, așa cum facem în mod regulat, ne spunem că „merge” fără ca „să se rupă”. Dar este un pic ca produsele cosmetice cu radiu din trecut, nu vedeți daunele imediat.

Apoi, există raportul beneficiu / risc. De asemenea, iau 3 medicamente. Cred că fără aceasta, riscul de a exploda arterele mele cu hipertensiune arterială slab controlată este mai mare ... Dar dacă este, nu s-ar fi întâmplat niciodată ... Nu vom ști niciodată!

este o chestiune de statistici, vă oferim numerele pentru a decide, să aveți un risc ridicat de a avea o creștere a hipertensiunii sau să vă asumați un risc potențial de a presupune un efect probabil de cocktail ...

amestecuri de droguri, îmi amintește de foștii mei studenți, li s-au dat 4 sau 5 tuburi cu soluții apoase de diferite săruri minerale de diferite culori și au amestecat totul ... întrebarea mea a fost de ce faci asta? raspunsul de vazut ... le-am raspuns stii ca practic amesteci apa cu apa (din motive de siguranta toate produsele sunt extrem de diluate) si ca in plus am planificat lovitura, orice ai face nu se va intampla nimic ... raspunde da dar nu știi niciodată ...

Deci da, atunci când consumăm mai multe medicamente, efectul cocktailului există potențial, știm că acest medicament poate să modereze sau să accentueze efectele altuia, iar asta se știe, dar în Franța am devenit campioni ai măsurii de protecție, dar mai presus de toate prevenirea

Deci, anticipăm însăși protecția lucrurilor pe care credem că s-ar putea întâmpla dacă ... pe scurt, în Franța credem că trebuie să ucidem toți liliecii și asta din cauza lui Bigard ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de pi-r » 11/02/21, 16:27

Did67 a scris:Chiar și pentru trei, nu prea știm. Dar, în timp ce o facem în mod regulat, ne spunem că „merge” fără ca „să se rupă” .....
Apoi, există raportul beneficiu / risc. De asemenea, iau 3 medicamente. Cred că fără aceasta, riscul de a exploda arterele mele cu hipertensiune arterială slab controlată este mai mare ......

+1
și oricum nu uitați niciodată că o interacțiune nu este neapărat „negativă” ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 27/04/21, 09:58

Anul trecut, pentru a-mi reproduce plantele de roșii, le-am făcut Marcotte. Anul acesta am încercat butași gourmet. Pe uscat și în apă. Ambele funcționează, nu sunt sigur de ce funcționează 2%. Unii gurmanzi nu o iau.
Oricum mi se pare o metodă bună, mai degrabă decât să semene tomatele de producție după ce a trecut gerul.

IMG20210427083950.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 27/04/21, 11:23

În aceeași ordine de idei, am făcut prima mea încercare de a tăia „capetele” portaltoilor (pe care tindem să le aruncăm) și că odată înrădăcinate, le reutilizez ca ... portaltoi. Am avut ideea să-i fac să producă, să vadă fructele, dezvoltarea (aceștia sunt hibrizi) ... Și îmi dau seama că putem dubla cu ușurință miza (cu condiția ca transplanturile să ia - expediția este în desfășurare; I ți-ar spune).

Doar 50% ???

Ați încercat să înăbușiți? Roșiile susțin în mod deosebit această atmosferă umedă și fierbinte. Unele grefe au făcut astfel rădăcini la nivelul clemelor, înainte ca grefa să prindă. Deci acele rădăcini s-au atrofiat.

O terină, cu nisip. În fundal, puțină apă, dar nu la suprafață. „Transplantați” în interior și acoperiți cald. Fără soare direct pentru câteva zile ... „Uitați” timp de 8 zile (deschiderea face ca umiditatea să dispară; mișcările, ca și în cazul transplanturilor, pot crea o „răsucire” care rupe primele rădăcini - curiozitatea este un lucru rău, trebuie să încredere în natură). Și acest lucru ar trebui, la fel ca în cazul transplanturilor, să se apropie de 100%.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 22/06/21, 18:21

Notă despre butași de roșii.
Am lansat tije de aproximativ 20 cm
Cei pe care i-am mutat, observ că tulpina putredă și rădăcinile se formează pe nodul cel mai apropiat de fânul putrezit.
Am impresia că îngroparea profundă a picioarelor când plantați este inutilă. Rădăcinile se formează, dar probabil cele mai adânci se ofilesc.
Acum deduc că plantarea piciorului mai orizontală este mai eficientă. Dar nu sunt sigur că servește unui scop.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 23/06/21, 14:28

Acest lucru este similar cu ceea ce am descris și observat pentru altoire: dacă scionul își dezvoltă rădăcinile, acestea prind, iar portaltoiul se ofilesc - este manevrat și nu este hrănit, moare ...

Am câteva plante în plus (ei bine, multe plante). Mă voi uita la el!
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 06/09/21, 16:14

O zi frumoasă pentru a face conservele în sterilizatorul solar
IMG20210906154829.jpg
Sterilizator solar

Roșii și țelină.
120 de grade aria tubului.
Aștept ca apa din borcanul inferior să fie noroioasă, apoi plec 1 oră. Este, fără îndoială, prea mult.
Oricine știe să adauge garnitură capacelor metalice?
Vinde coperte noi, dar din punct de vedere ecologic, ar fi mai bine să le refolosiți de zeci de ori.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 06/09/21, 20:32

philxNUMX a scris:Știe cineva cum să adauge garnitură capacelor metalice?
Vinde coperte noi, dar din punct de vedere ecologic, ar fi mai bine să le refolosiți de zeci de ori.

salut, mama tocmai a refolosit borcane comerciale precum fasolea verde în sticlă și capac metalic, cum ar fi, și a pus roșii și sterilizare clasică în ele ca și cum ar fi borcane ale faimosului brand cu sigilii de cauciuc portocaliu, am fost îndoielnică și bine, nici o problemă , a funcționat și conservarea nichelului, așa că nu vă deranjați să încercați să adăugați un sigiliu : Mrgreen:

pentru durate, există tabele, prea lungi, veți ajunge la deteriorarea texturii întotdeauna prea gătită
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 382