Iarna 2021 vitamine

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 09/09/21, 23:33

Pe această plantă, niciodată tăiată sau tratată, mâncată complet de alternarie, atacul a început cu ceva timp în urmă, roșiile continuă să crească și să se coacă. Nu am îndepărtat nicio frunze sau ramuri afectate de boală. Fructele care sunt intacte raman de buna calitate iar in cantitate aceasta planta va produce intre 5 si 6 kg pentru o inaltime de 1m80.
Dar din punct de vedere vizual planta este urâtă de privit și am mai multe care sunt așa.
Pentru varietate va trebui să te întorci, nu știu.
alternariasis.JPG
alternariose.JPG (113.55 KiB) Vizualizat de 866 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 10/09/21, 08:37

Mucegaiul timpuriu nu este la fel de „de moarte” ca mucegaiul pufos. De departe nu.

Acesta este motivul pentru care atât de multe „tratamente”, presupus împotriva mucegaiului, „funcționează”! În anii mai secetoși, este adesea mucegaiul timpuriu și nu mucegaiul pufos. Dar grădinarii nu sunt conștienți de acest lucru: că există și că nu este fatal!

Adesea, frunzele inferioare se îngălbenesc, apoi se înnegrează și cad... Iar frunzele superioare continuă să crească în liniște. Există „pierderi de randament”, dar nu este vizibil! Cine masoara si realizeaza ca nu are in medie 10-15 kg/picior?...

Uneori, dar numai uneori, vârful fructului devine negru (ca „fundul negru”, dar pe cealaltă parte)...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 11/09/21, 23:11

Încă ne fac să așteptăm, dar facem progrese.
Cele 2 plante ale mele de pepene verde au fost instalate cu fața spre sud în mijlocul pajiștii mele cu sol sărac. Niciodată udate sau tăiate sau modificate și cu toate acestea fructele sunt enorme. Dovada este că totul poate crește fără efort. Una dintre plante dă 4 fructe. Pământul cocoloși din stânga provine din trecerea unui șoarece de câmp care și-a tăiat dinții, a cărui urmă se vede pe coaja acestui fruct.

DSC03212.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Vitaminele iarna 2021




de Julienmos » 11/09/21, 23:43

întrebarea de mucegai, pepene pepene verde aceeași luptă? Dacă da, cum de ai scăpat?

Acasă, mucegaiul pufos a luat peste plantele mele de pepene galben, tocmai am cules 3 fructe, deși nu știam dacă sunt suficient de coapte și comestibile...

dar surpriza placuta, foarte suculenta, nu excesiv de dulce dar totusi foarte buna am gasit.

Unul fusese atacat de o rozătoare, trebuie să fi fost de aceeași părere cu mine.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 12/09/21, 09:04

Julienmos a scris:întrebarea de mucegai, pepene pepene verde aceeași luptă? Dacă da, cum de ai scăpat?

Unul fusese atacat de o rozătoare, trebuie să fi fost de aceeași părere cu mine.


Nu știu! Pentru că pepenii mei au avut aceeași soartă ca și ai tăi. Pepenii noștri sunt destul de departe de grădina de legume, în câmp deschis, pierduți printre ierburi. Poate varietatea?

Șoarecii de câmp, anul acesta, proliferează serios, ne putem strânge. O iau in continuare pentru ca altfel nu va mai ramane mare lucru iarna asta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Vitaminele iarna 2021




de Julienmos » 12/09/21, 11:59

Biobombe a scris:
Șoarecii de câmp, anul acesta, proliferează serios, ne putem strânge. O iau in continuare pentru ca altfel nu va mai ramane mare lucru iarna asta.


da, trebuie sa fi recoltat deja 3/4 din morcovi, au taiat aproape toate frunzele si chiar au mancat partea din morcov iesita din pamant. O capcană nu a fost de ajuns... anul viitor voi lua măsuri mai radicale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 12/09/21, 16:11

Julienmos a scris:întrebarea de mucegai, pepene pepene verde aceeași luptă? Dacă da, cum de ai scăpat?

Acasă, mucegaiul pufos a luat peste plantele mele de pepene galben, tocmai am cules 3 fructe, deși nu știam dacă sunt suficient de coapte și comestibile...

dar surpriza placuta, foarte suculenta, nu excesiv de dulce dar totusi foarte buna am gasit.

Unul fusese atacat de o rozătoare, trebuie să fi fost de aceeași părere cu mine.


Exista mai multe „grupe” de cucurbitace, foarte diferite ca origine. Pepenele galben și castraveții sunt, în casa mea, foarte atacați de mucegaiul pufos.

Dovleceii, dovleceii, dovleceii, pepenele verde (foarte mici!) nu sunt deloc. Astăzi, în afara serei, am niște urme de mucegai praf, altfel ar fi perfect!!! În seră, mucegai, chiar dacă nu este complet ars!

Nu uitați că cucurbitaceele includ diferite specii.

Prin urmare, nu este de mirare că au rezistențe naturale foarte diferite!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vitaminele iarna 2021




de Did67 » 12/09/21, 16:14

Biobombe a scris:
Șoarecii de câmp, anul acesta, proliferează serios, ne putem strânge strânsoarea...



Și la mine acasă, roiește peste tot. Am foarte multe probleme să-i prind indiferent de capcană: Topcat, Supercat, Puttange...
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Vitaminele iarna 2021




de Biobomb » 12/09/21, 20:46

Did67 a scris:
Biobombe a scris:
Șoarecii de câmp, anul acesta, proliferează serios, ne putem strânge strânsoarea...



Și la mine acasă, roiește peste tot. Am foarte multe probleme să-i prind indiferent de capcană: Topcat, Supercat, Puttange...

Uită-te la stropii de metal de pe firul dedicat. Excelent pentru prinderea șoarecilor de câmp. Dar ai degete dacă ratezi
Ma gandesc sa comand altele noi, daca esti interesat pe tine sau pe cineva anunta-ma..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Vitaminele iarna 2021




de Julienmos » 13/09/21, 13:12

problema mucegaiului pe pepeni...

Nu cred că l-au prins în timpul ploilor repetate, la vremea aceea frunzișul era încă sănătos.
S-a întâmplat mult mai recent și relativ repede, în doar câteva zile cred. Și la vremea aceea era uscat.

Dar nopțile erau răcoroase și în zori iarba era încă umedă din cauza condensului nopții.
Și din moment ce tulpinile mele de pepene galben curgeau printre o mulțime de buruieni înalte pe care le lăsasem să crească, poate că această umiditate ambientală a cauzat această mucegai?

Poate că ar fi fost o idee bună să prelate în jurul plantelor de pepene galben, de la plantare, astfel încât tulpinile să rămână uscate?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 269