Ce lampă E14 care economisește energie pentru un hol?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79490
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11104




de Christophe » 27/01/07, 11:40

Mettero a scris:Contor de familie..


Ce este? După părerea mea, există întotdeauna o modalitate de a schimba priza unui corp de iluminat...cu excepția cazului în care este vizibil...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/01/07, 18:25

Bucheron a spus:

Uf....
Ați văzut des „neon” într-o casă?


Deci, pentru mine dă:

1 X 36 wați în spălătorie
4 X 36 wați în atelierul meu
1 X 36 wați în biroul meu
2 X 36 wați în biroul fiului meu
3 X 36 wați în bucătărie
1 X 36 wați în baie

soția mea nu merge niciodată la biroul ei, care este mai degrabă o bibliotecă: incandescență.
la fel in pivnita
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 27/01/07, 19:58

elefantul a scris:
Îmi pare rău, dar domeniul de aplicare al lămpilor „eco” este limitat și nu ating performanța unui vechi fluorescent bun cu armătură, balast și tot..., în special pentru că o parte din flux se pierde în lampă. Cu un tub, puteți pune un reflector (care poate fi chiar tavanul) pentru a maximiza debitul lămpii.

(fiul tipului care a dezvoltat tubul de iluminat public TL care se aprinde la -20°C în 1948 vă spune asta)

În ceea ce privește lămpile cu LED, cred că dezbaterea asupra eficienței lor reale este încă deschisă, ești bine plasat să știi asta.

economisire energie: da
reducerea debitului: nu!

Bună Elefant,
Când spuneți reducerea debitului, cât de mult estimați acest debit în lux?
(trebuie indicată starea măsurătorilor).

Pentru cheresteau și Christophe.
bucătărie 1 x36W (măsurată 45W cu PM230)
casa scării 1 x 22 W (măsurată 32 W cu PM230)
baie 1x 13W (măsurată 37W cu PM230 :şoc: )
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/01/07, 20:12

elefantul a scris:[...]
3 x 36 wați în bucătărie[...]
Care e ideea? În bucătăria mea am un fluorescent compact de 20W...

De aceea nu inteleg cand spui ca tuburile au performante mai bune?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Lux Pro
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/07, 19:16

Tub fluorescent




de Lux Pro » 11/03/07, 19:26

Este adevarat ca daca folosesti tuburi fluorescente cu balasturi feromagnetice, starter.... consumul pentru un 58 Watt este in jur de 70 Watt. Cu balasturi electronice, consumul scade sub 34 de wați.
Un fluorescent compact cu o ieșire „Eficiență luminoasă (lumeni/watt) de 40 până la 87, un tub de 64 până la 103, prin urmare, mai bun.
Există o singură lampă care poate face cu adevărat diferența în timpul de încălzire 0 secunde, puterea 23 wați, consumul de energie, durata de viață 44.000 ore seara 40 ani 3 ore pe zi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2

Re: tub fluorescent




de delnoram » 12/03/07, 17:11

Lux Pro a scris:Există o singură lampă care poate face cu adevărat diferența în timpul de încălzire 0 secunde, puterea 23 wați, consumul de energie, durata de viață 44.000 ore seara 40 ani 3 ore pe zi.


Presupun că este lampa cu inducție?

Puțin sau necunoscut de către indivizi, auzisem doar că această lampă există, un subiect de urmat.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Lux Pro
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/07, 19:16




de Lux Pro » 12/03/07, 21:14

Da, lămpile lui există și tocmai am făcut o măsurătoare, consumă chiar mai puțin decât puterea indicată. Nu sunt aici să fac reclamă „pentru că sunt profesionist” dar lămpile cu inducție sunt cu adevărat ecologice din toate punctele de vedere... probabil o durată de viață prea mare pentru ca producătorii foarte mari să fie interesați.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121