Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de SixK » 19/09/21, 14:58

Au trecut ani de când am fost atât de aproape de prăbușire, dar chiar acum nu se întâmplă.
Și până nu se întâmplă asta, nu suntem acolo ... :)

Criza covidă împinge înapoi termenul sau îl apropie?

Sunt destul de surprins de nivelul CAC40 care a continuat să crească în ciuda crizei.

Vor intra Statele Unite în recesiune?
Din moment ce ne-au furat contractul pentru rafalele elvețiene și submarinele australiene, vor avea un pic de libertate! ;)
Și banii (nebuni) câștigați cu vaccinuri ...

Nu sunteți sigur că luminile sunt roșii acasă?
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de sen-no-sen » 19/09/21, 17:01

Economia sa prăbușit din 2008, dar este menținută artificial în viață prin injectarea masivă de lichidități fictive.
Nu ar trebui să ne așteptăm în mod formal la un colaps (de tip hollywoodian) în economie, ci mai degrabă la o serie de oprește-te și pleacă conform principiului valsului în doi timpi (creștere puternică = creșterea prețurilor la energie / = încetinire economică = prețuri mai mici = revigorare economică etc ... etc ...).
2 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Ahmed » 19/09/21, 18:08

Funcționarea obișnuită a economiei ar fi încetat mai mult de atât, se pare: mai degrabă în anii 70-80 (dar asta este un detaliu!) Și izbucnirea bulei noilor tehnologii în 2000, apoi cea a subprimilor din 2008 corespund bine fenomenului pe care îl descrieți. Economia „inversată” trăiește pe picături, iar împrumuturile care constituie acest paliativ își găseau anterior justificarea sistemică într-o anticipare a valorii și, prin urmare, o investiție în activități care mobilizează forțe productive și, prin urmare, generează valoare, ceea ce nu mai este cazul. (datorită excluderii muncii umane). În schimb, acum împrumuturile sunt folosite pentru a simula câștigurile activităților care nu fac mai mult sau nu mai sunt suficiente și păstrează întregul sistem într-un echilibru instabil.
Acest lucru contrazice radical opinia, oricât de răspândită ar fi, despre o activitate financiară care ar ajunge să „vampirizeze” industriile percepute ca fiind intrinsec „sănătoase”, deoarece oamenilor le este greu să perceapă schimbarea modelului.
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de SixK » 19/09/21, 19:09

Ahmed a scris:Funcționarea obișnuită a economiei ar fi încetat mai mult de atât, se pare: mai degrabă în anii 70-80 (dar asta este un detaliu!) Și izbucnirea bulei noilor tehnologii în 2000, apoi cea a subprimilor din 2008 corespund bine fenomenului pe care îl descrieți.

Mic remediu (dacă nu mă înșel):
- 2000 a fost trecerea la anul 2000 (o mulțime de angajări de specialiști IT și piață saturată după anul 2000)
- 2003 balonul internetului
- Subprime din 2008
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Ahmed » 19/09/21, 20:11

Da, ai dreptate. Mulțumesc pentru precizie.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de sen-no-sen » 19/09/21, 20:50

Criza din 2008 diferă de celelalte menționate mai sus în sensul că provine dintr-un dop fizic (ulei de vârf convențional). Cel din 2020 coincide în mod ciudat * cu Covid și corespunde unei a doua opriri: vârful complet petrolier.



* Niciun complot acolo, consumul maxim de petrol înregistrat înainte de covid corespunde unui grad, de asemenea, maxim de agitație a agenților economici. Cu Covid sistemul este pur și simplu „reechilibrat”.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Obamot » 19/09/21, 23:20

humus a scris:
Obamot a scris:O altă opinie care merge în direcția unui colaps:

Potrivit unor analiști, am fi aproape de un „tsunami bancar ” (prin aceasta înseamnă un efect domino în timpul căruia economiile dvs. ar fi probabil confiscate, absorbite ... deoarece fondul de garanție ar fi de 4 miliarde - în timp ce ni s-au spus 100 € pe cont, această sumă foarte mică ar sugera mai degrabă că la final decontare, ar putea exista doar 000 EUR - cel mult, pe fiecare dintre conturile noastre ... :şoc:

Nu este adevărat ... amestecă scoopul ... noi, care am crezut că "totul a fost bine”De când Macronlini (și„ cei amuzanți ”au spus asta : Mrgreen:

Personal mă îndoiesc de concluziile lui JP Chevallier. El crede că vom acorda prioritate regulilor jocului, în viața oamenilor reali.
Asta am făcut până acum, dar episodul covid a arătat că poți „tipări bani” cât vrei, dacă vrei.
A juca după reguli ar însemna haos social fără nume și foarte repede nu mai vor mai fi jocuri economice.
Dar tot ceea ce privește banii este doar un joc de scris, ușor de modificat aici sau acolo, astfel încât jocul economic să continue.
Toată lumea are un interes în continuarea jocului economic *, deoarece nimeni nu cunoaște alt joc. : Mrgreen:
Mai presus de toate, să nu căutăm. : Roll:
* cu excepția naturii și, prin urmare, cu excepția oamenilor la sfârșit : Roll: Absurditate sinucigașă pentru a continua acest „joc economic actual” așa cum este.

Problemele reale vor apărea atunci când apar lipsurile reale de resurse.
Banii sunt creați de un joc simplu de scris, ulei, grâu, fier etc. ... sunt deja mai dificili. : Mrgreen:

Șansă: economie-finanțe / înțelegerea-lumii-trăim-în-t16917-10.html # p467589
Nu pot fi de acord decât cu postarea lui Ahmed asupra meritelor, el are un mod de neegalat de a tăia cu umanitate și precizie profunzimile nebănuite ale realităților noastre economice, fără să-și dea seama chiar cât de mult sunt condiționate de alți factori decât cei de care se crede de obicei. Îmi place să citesc cuvintele lui Sen-no-Sen la fel de mult ... ca ale tale (și alte cuvinte de bun simț aici) Mă alătur cu tine pe termen scurt și mediu, dar acestea sunt doar predicții (ceea ce întărește doar analiza de bază în părerea mea, deoarece această abordare fictivă în jurul valorilor derivă raționamentul). brusc, este paradoxal să prezicem ce se va întâmpla probabil atunci când toate criteriile obișnuite sunt greșite.
Și asta până la punctul în care credem că este realitate, ceea ce este ficțiune și ceea ce pare ficțiune ar fi realitate ... Dar, în profunzime, este mai probabil ca cele două viziuni să coexiste.

Ahmed a scris:A vorbi despre o „deriva a sistemului” implică faptul că, desigur, „excesele” ar fi condamnabile, dar că întregul funcțional ar rămâne sănătos. Cu toate acestea, aceste derive constituie doar epifenomene, uneori spectaculoase, dar care sunt în mod intrinsec consecințele încercărilor de a remedia funcționarea sistemică: bule speculative care înlocuiesc procesul obișnuit de apreciere a capitalului, ele însele datorate unei creșteri fictive a capitalului. vechile funcții acumulative.
Expulzarea masivă a muncii umane din procesul de producție reduce din ce în ce mai mult această posibilitate de valorificare, în timp ce implică o fugă distructivă înainte de resurse într-o constrângere compensatorie de a produce bunuri (deoarece fiecare marfă conține relativ mai puțină valoare, mai multă producție. Masiv încearcă să restabilească valoarea absolută ); a doua implicație este socială: pe lângă șomaj, se exercită o presiune mai mare asupra angajaților pentru a menține rentabilitatea care tinde structural să scadă (declin general, dar inegal în funcție de sectorul de activitate).
Atâta timp cât există „purtători de speranță” pentru o posibilă evaluare, ficțiunea va continua ... Acest lucru explică și nebunia actuală pentru industrii și energiile „verzi” care par să constituie singura oportunitate actuală (în plus pentru a oferi o ieșire ușă, probabil imaginară, către constrângeri fizice ineluctabile) către urmărirea unui sistem la sfârșitul fazei sale.
Atât de bine văzut. O placere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Obamot » 05/02/22, 19:08

CB52250C-B226-45D8-AA3F-ED214EA5FE1E.gif
CB52250C-B226-45D8-AA3F-ED214EA5FE1E.gif (1 Mio) Vizualizat de 1108 ori
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Ahmed » 05/02/22, 20:03

Faptul că sistemul economic se află la nivel global pe o pantă descendentă nu înseamnă în niciun caz că „funcționarii” săi sunt afectați uniform și unii sunt într-adevăr avantajați, temporar, în cadrul acestei crize sistemice, nu pentru că ar profita neapărat de această situație, ci, pe plan de o parte pentru ca nu toate sectoarele sunt afectate in acelasi mod si pe de alta parte din cauza concentrarii companiilor care face ca cele dominante sa-si traga pinul din joc.in rest aceeasi evolutie in SUA.. .
Această bipolarizare socială dezechilibrată este periculoasă și îi vedem efectele asupra ascensiunii actuale a populismului transversal și economic (valuist), precum și a teoriilor conspirației.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cel mai mare accident financiar din istorie se va întâmpla în 2019




de Obamot » 05/02/22, 20:14

Ce poate explica acest „kick kick” din 2016? :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123