Definiția sistemului "venturi"

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2

Definiția sistemului "venturi"




de să se alăture » 15/03/07, 22:12

Bună ziua, trec din ce în ce mai mult prin asta forum iar credința mea este grozavă! și mă bucur foarte mult de asta. : Cheesy:

Cu toate acestea, există o noțiune care îmi scapă și care mă împiedică să înțeleg anumite poziții, cea a venturi. :?: :?: :?: Iată, așadar, câteva întrebări care mă pot ajuta pe mine și pe alți novici

Pentru ce se folosește de fapt un venturi?

Ce chip are?

Pe ce ansamblu se folosește acesta? (100% panton, dopaj cu apă sau ambele)

La ce nivel este plasat în ansamblu?

Aici cred că nu am uitat nimic, vă mulțumesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/03/07, 23:28

Venturi este un sistem utilizat în dinamica fluidelor.
Iată definiția wikipedia

Există multe aplicații în diverse domenii.
În automobile, carburatoarele foloseau efectul venturi pentru a aspira combustibilul în fluxul de aer și a-l amesteca cu acesta.
Pentru pantone îl folosim pentru a crea depresia care va aspira gazul pantonei sau dopajul cu apă ...

Într-un motor cu piston, această depresiune din galeria de admisie generează pierderi de pompare. Acestea sunt mai importante în motoarele pe benzină datorită supapei de accelerație care închide alimentarea cu aer și încetinește coborârea pistonilor la admisie. În prezent, producătorii dezvoltă sisteme fără accelerație (de exemplu, sincronizarea variabilă a supapei BMW Vanos, de exemplu) pentru a depăși acest dezavantaj.
Aceste sisteme sunt în mod necesar asociate cu o injecție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 15/03/07, 23:35

hi
Deci, pentru a înțelege corect, mi-am luat dicționarul ilustrat și m-am uitat la ce a spus micul Larousse despre el.
Apoi am discutat cu ceilalți care o folosesc fie pentru a pulveriza apa la intrarea reactorului, fie pentru a forța aspirația din reactor prin dopaj cu apă și uneori chiar și ambele în același timp.
Trebuie să puteți găsi în postarea mea pe diagramele mele R5 și discuții pe acest subiect (carburator de apă venturi și, de asemenea, pe postul Rezut (admisie venturi) și multe alte posturi încă.
montaje-injecție-eau / renault-super-5-dopee-al-eau-t1110-60.html
Pentru pantone 100%, venturi de intrare nu este utilizat, deoarece reactorul este conectat direct la conducta de intrare, dar poate fi utilizat pentru a pulveriza apă la intrare, dacă este bine proiectat.

În afară de asta, am întrebări:
Oricine are un reactor dopat cu apă funcțional a observat că venturiul de admisie este esențial?
Dacă da, există valori de aspirație care trebuie respectate.
Zac și André sunt de acord că este nevoie de 700 mm de coloană de apă, este acest lucru esențial pentru funcționarea reactorului?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/03/07, 13:50

Nu sunt un expert, dar am citit că printre fenomenele susceptibile de a se produce (ionizare, plasmă ...), condițiile de presiune / depresie au o influență uriașă asupra producției acestor fenomene.
Plasmele apar în mod normal la temperaturi foarte ridicate SAU sub presiune foarte scăzută, deci vorbim de „plasme reci”.
Acesta ar fi și motivul pentru care nu putem stoca aceste gaze ionizate care își pierd rapid specificitatea. :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 16/03/07, 14:21

Ok, deci dacă am înțeles corect, venturi este folosit pentru a accelera viteza vaporilor de apă pentru a optimiza eficiența motorului.

Prin urmare, ar fi plasat la intrarea reactorului pe partea unde ajunge vaporii de apă (pe un ansamblu dopat cu apă). Cu toate acestea, am citit pe diferite postări că scăderea aportului determină o pierdere a potenței. Totul este despre dimensiunea venturi atunci?

Pitmix când vorbești despre 700 mm de coloană de apă, ce înseamnă asta? Cum măsurați asta?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/03/07, 20:10

bonjour

Venturiul este pur și simplu folosit pentru a sifona în raector
pentru restul nu pot spune
un venturi încetinește ușor vena de gaz, dar, în general, se exploatează depresiunea la gât, care poate fi mai mare decât cea din galeria de admisie și este interesantă pentru a merge la viteză medie.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 16/03/07, 20:47

Pentru a simplifica această explicație, venturiul este de fapt folosit pentru a accelera aerul.
Efectul venturi este, de asemenea, ceea ce determină umflarea capotelor mașinilor decapotabile pe autostradă.

În cazul în care se află la intrarea reactorului, la fel ca primele ansambluri de pe R5-ul meu și ca pe mașinile lui André, folosim accelerația locală a aerului pentru a aspira și pulveriza apa. La fel ca ceea ce se întâmplă cu benzina într-un carburator (simplificat, desigur).
De asemenea, este utilizat pentru a accelera aerul atunci când este plasat în tubul de intrare, deci la ieșirea reactorului, dar de data aceasta doar pentru a aspira în reactor.
Venturiul este o constricție, dar care este proiectat să nu provoace prea multe căderi de presiune. De aceea are o formă foarte specifică.
Pe Golful meu, venturiul nu este mai mic decât venturiul original care se află în filtrul de aer.

Uită-te la micul desen de pe linkul pe care l-am dat mai sus.
Când spun 700mm coloană de apă, înseamnă că venturi suge apă prin tubul mic.

Imaginați-vă un tub de 1 m înălțime și 10 mm în diametru cu venturi la capăt în partea superioară.
Viteza aerului care trece prin venturi va face ca apa din tub să crească la o înălțime de 700 mm.
Urmăriți micul videoclip aici
Videoclip remasterizat THX : Cheesy:

apă luminări injecție / calculează-the-venturi t1859.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 17/03/07, 19:01

Super videoclipurile tale cu groapă mică !!
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 17/03/07, 20:11

join a scris:Pitmix când vorbești despre 700 mm de coloană de apă, ce înseamnă asta? Cum măsurați asta?


hi

Îți răspund în loc de pitmix
faci un robinet pe admisie și recitești la o țeavă transparentă lipită pe o linie dreaptă de un metru, plantezi capătul țevii într-un bazin cu apă, îți pui motorul la 75/100 din viteza sa maximă iar depresiunea ar trebui să facă apa să crească la 70cm, 700mm sau 0.7m :P

Vedeți că este totul prost

dacă aveți o problemă pentru a vă face aventura; vedeți fotografiile pe care le-am pus pe forum sau contactează-mă

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 17/03/07, 21:29

Ok, mulțumesc Zac, este clar acum, cu aceste măsurători putem judeca de fapt eficiența venturi.
0 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 183