Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 04/10/21, 14:23

Julienmos a scris:rozătoare murdare, mi-au ciugulit 3/4 din dovlecii mei mari!
nu-l vedem, abia atunci când întoarcem fructele îl observăm.
Le-am pus imediat în pivniță, dar cât timp se vor păstra așa?


Câteva săptămâni, aproximativ, de experiență. Uneori incep un dovleac fara sa-l termin, si continua sa se tina foarte bine 10 sau chiar 30 de zile in functie de temperaturi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 04/10/21, 14:57

Poate fac doar o tăietură „curată”???

După aceea, puteți pregăti „pungi de supă gata” și le puteți congela (dacă aveți spațiu!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 04/10/21, 16:54

Did67 a scris:
După aceea, puteți pregăti „pungi de supă gata” și le puteți congela (dacă aveți spațiu!).


Este mai bine să îngheți dovlecii (tăiați în bucăți) CRUDI sau GĂTIT?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 04/10/21, 17:48

Julienmos a scris:
Did67 a scris:
După aceea, puteți pregăti „pungi de supă gata” și le puteți congela (dacă aveți spațiu!).


Este mai bine să îngheți dovlecii (tăiați în bucăți) CRUDI sau GĂTIT?

Crus, în ceea ce mă privește
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Yool
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 225
Înregistrare: 16/08/19, 10:23
Locul de amplasare: Pas de Calais
x 44

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Yool » 05/10/21, 12:19

Da crud sau direct în supă (Umplem oala și scoatem 5 - 6 sticle de un litru)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 05/10/21, 12:25

Îmi place când „grădinarii” se ocupă de gătit:

a) au ceva de gătit

b) iar mintea este suficient de liberă pentru a se concentra asupra esenţialului - scopul (care nu este „cum să obţin dovlecei?”, ci „cum mă pot hrăni mai bine cu dovlecei?”)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de izentrop » 05/10/21, 12:33

Julienmos a scris:
Did67 a scris:După aceea, puteți pregăti „pungi de supă gata” și le puteți congela (dacă aveți spațiu!).

Este mai bine să îngheți dovlecii (tăiați în bucăți) CRUDI sau GĂTIT?
Nu contează dacă este pentru a face supe sau piureuri.
Putem si steriliza, astfel se evita consumul de energie pentru conservare, in conditiile in care energia electrica va creste cu 12%, acesta poate fi un criteriu de alegere :P
Un alt avantaj al dovleacului este că nu este necesar să-l curățați de coajă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 05/10/21, 13:05

Nu stiu care este mai consumator de energie: sterilizarea (prin caldura) sau congelarea??? Desigur, puteți steriliza cu lemne, dar nu înghețați!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 05/10/21, 14:51

Did67 a scris:Nu stiu care este mai consumator de energie: sterilizarea (prin caldura) sau congelarea??? Desigur, puteți steriliza cu lemne, dar nu înghețați!


M-am gândit destul de mult la asta pentru că găsesc că lipsește ceva din toate aceste videoclipuri de autoajutorare despre conservarea alimentelor: consumul de energie legat de acesta. Propun următoarele căi;


Gatiti si apoi sterilizati (mod ratatouille), pare aproape imposibil sa fie atat de bun din punct de vedere energetic. din acest punct de vedere, pentru mine, este EXIT. Fie sterilizăm fără pre-gătire, fie nu sterilizăm.
Sterilizarea necesită borcane (în regulă), dar adesea și sigilii sau capace. Unii oameni refolosesc capacele „de bază” (cum ar fi un borcan de gem), dar eu însumi am avut dezamăgiri cu ele... Încă cred că există o rată mică de pierdere. Dacă mergem pe soluția „de top”, cu sigiliile care pot fi schimbate, bugetul nu mai este același. Nici logistica.

Dacă ne uităm puțin, un congelator consumă în medie 300 KwH pe an (media cifrelor găsite...), pentru aproximativ 250 L de capacitate (din nou, în medie.)
În electricitate. (aici în Franța, în principal decarbonizat, dar și nuclearizat)

Ei bine, dacă comparăm cu un sterilizator electric, este de 2200W timp de 1 oră (2,2kw/h) pentru aproximativ 15L de produs sterilizat. Daca vrem sa ajungem la acelasi volum “conservat”, trebuie sa inmultim cu 16, si ajungem la 35kw/h. Chiar dacă sterilizăm 90 de minute, ajungem la 52kw/h.

Cred ca din punct de vedere al consumului nu exista nicio poza (electrica. Daca ne facem oalele cu gaz nu mai raspund de nimic!), dar asta presupune ca sterilizam mereu la capacitatea maxima de incarcare a aparatului. Dar chiar și.
In schimb, un sterilizator nu are multe alte intrebuintari (daca este reglabil, pentru fabricarea berii este practic...) spre deosebire de congelatorul care ofera si cuburi de gheata si alte inghetate vara.

Până la urmă dacă adunăm, aș spune că sterilizarea este cea mai bună din punct de vedere energetic, dar asta presupune o organizare mai bună. Acest lucru este bun dacă doriți să păstrați mult. Congelatorul este mai practic, mai imediat și necesită mai puțină logistică. Este mai bine pentru un începător care păstrează mult cu congelatorul decât pentru cineva care vrea „să se descurce prea bine” și până la urmă nu reușește niciodată să-și folosească sterilizatorul...și produce deșeuri!
Iată. Toate acestea sunt doar aproximări...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 05/10/21, 15:01

Mărfuri.

Mi-a fost prea lene, pentru o dată, să fac un calcul la întâmplare! Și gata, s-a făcut.

Cred ca rezultatele sunt si mai nefavorabile la congelator, pentru ca consumul „normal” se masoara in standarde. De fapt, exclude înghețarea. Este menținerea, în condiții definite de temperatură/umiditate, a congelarii (a produselor achiziționate congelate). Totuși, atunci când înghețați un dovleac, acesta trece de la + 20° C la - 18° C. Orice congelator are o capacitate de congelare foarte limitată (câteva kg la 24 de ore)! În acest timp, rulează „la viteză maximă”...

E amuzant, am crezut că „sterilizarea”, așa că aducerea la 100°C pentru o anumită perioadă de timp (ca să ajungă la inimă) era mult mai consumatoare de energie... Când facem compoturi sau gemuri, am mereu Am impresia ca arzatorul mare (3 W???) dureaza mult...

Dar cred că am avut dreptate. După cum spui, nu există nicio fotografie...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189