Diagnosticul panoului solar

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Bricolo07
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 22/07/14, 10:52

Diagnosticul panoului solar




de Bricolo07 » 09/10/21, 09:44

bonjour,
Tocmai am recuperat 2 panouri solare din 2010, care au fost folosite în primii 5 ani, apoi demontate și depozitate într-o magazie, deoarece casa fusese vândută.
Le-am testat săptămâna trecută cu un cer puternic înnorat, așa că nu am ținut cont de rezultate, dar cu un cer senin obțin aproape la fel:
- voltmetru pe un panou cu circuit deschis: 34v -> super
- Panou conectat la un regulator conectat la o baterie de încărcat: 13v și 0.4A, informații verificate pe afișajul regulatorului și cu multimetrul
- Panou conectat direct la un motor de găurit fără fir de 18v, la multimetru: 0.6V, 0.5A

Am uitat să spun că acestea sunt panouri bune de 214W de marcă, aș putea atașa o fotografie a plăcii. Dar înainte ce crezi.
Desigur, după 10 ani nu mă aștept la putere maximă, poate între 60 sau 80%, dar există o problemă, nu-i așa?
Scopul este să umpleți un rezervor de grădină cu apă și să gestionați udarea automată
Vă mulțumesc pentru ajutor
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 275