Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea în contaminare și în cazurile severe?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de izentrop » 20/10/21, 00:26

Christophe a scris:Blachier spune ceea ce spunem aici de luni de zile ... așa că da, sunt bine cu el la asta!

De fapt, el spune ce Studiu israelian analizate recent și acest lucru nu împiedică vaccinul să rămână vital https://www.science.org/content/article ... ains-vital
Lucrarea israeliană despre care vorbește dl Fortin este una dintre ele. Aceasta este încă o pre-publicare aici, deci precauția este în ordine, dar se pare că a fost în general bine primită de comunitatea științifică. În esență, autorii au comparat trei grupuri de aproximativ 15 de persoane: persoane care au primit cele două doze; altele care nu fuseseră niciodată vaccinate, dar care avuseseră COVID-000; și un ultim grup de persoane care au fost infectate ȘI vaccinate. Rezultatele lor arată că vaccinurile sunt de 13 ori mai susceptibile de a prinde virusul decât convalescenții și un risc de 27 de ori mai mare de a avea COVID simptomatic - neavând simptome severe.

Nu știm încă prin ce mecanisme se poate explica acest lucru, dar cunoaștem unele posibilități, spune dr. André Veillette, clinician-cercetător în imunologie la Institutul de Cercetări Clinice din Montreal. „Un avantaj al infecției naturale este că trece prin pasajele nazale, deci conferă imunitate chiar în locul în care virusul va încerca să intre, în timp ce vaccinul este intramuscular [și SARS-CoV-2 nu intră în acest fel ] ”, Indică el. O altă parte a explicației poate fi că răspunsul imun la infecția naturală este mai variat, mai „generalist” decât cel al vaccinului, deoarece organismul va produce anticorpi care atacă mai multe părți diferite ale corpului. Virus în timp ce vaccinul are doar unul („proteina spike” care se agață de celulele noastre), continuă dr. Veillette. https://www.lesoleil.com/actualite/veri ... be383fd4e1
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Obamot » 20/10/21, 02:17

Izy: între ceea ce spui și nimic, prefer să aleg „NIMIC”Este mai consistent : Cheesy: :D : Cheesy:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 20/10/21, 10:11

Ei bine, simt că am de gând să le fac pe niște spermă .... : Mrgreen: Am participat la evenimente „sociale” în acest weekend și ieri, mă simt puțin trist, fac un autotest și mi se pare pozitiv (ușoară bară). Confirmarea PCR este în curs - în ciuda celor două vaccinuri AZ ale mele.
Din punct de vedere al simptomelor, este intermediar între o mică gripă și un rinocer mare, nasul puțin înfundat, un pic de durere în gât, nu prea multă febră, dar senzația generală de „a fi rău”. Paracetamolul este eficient, probabil dacă nu aș fi auzit de covid, l-aș fi considerat o „moarte” minoră. Aici vă voi ține la curent dacă se înrăutățește; și mă duc acolo îți voi da știri de dincolo : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Janic » 20/10/21, 11:47

iz
Nu știm încă prin ce mecanisme se poate explica acest lucru, dar cunoaștem unele posibilități, spune dr. André Veillette, clinician-cercetător în imunologie la Institutul de Cercetări Clinice din Montreal. „Un avantaj al infecției naturale este că trece prin pasajele nazale, deci conferă imunitate chiar în locul în care virusul va încerca să intre, în timp ce vaccinul este intramuscular [și SARS-CoV-2 nu intră în acest fel ] ”, Indică el. O altă parte a explicației poate fi că răspunsul imun la infecția naturală este mai variat, mai „generalist” decât cel al vaccinului, deoarece organismul va produce anticorpi care atacă mai multe părți diferite ale corpului. Virus în timp ce vaccinul are doar unul („proteina spike” care se agață de celulele noastre), continuă dr. Veillette. https://www.lesoleil.com/actualite/veri ... be383fd4e1
elementar, evident, de decenii și decenii!
când să spunem că vaccinul este vital, este pentru companiile farmaceutice, fără îndoială, deoarece dacă ar putea (și nu puțin) să fie util (în ce?), ar afecta doar o mică parte a populației, adică să spun, de la început, persoane fragile cu comorbidități, și nu restul populației.
Izyment este greu să o înțeleagă!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de SixK » 20/10/21, 20:53

ABC2019 a scris:Ei bine, simt că am de gând să le fac pe niște spermă .... : Mrgreen: Am participat la evenimente „sociale” în acest weekend și ieri, mă simt puțin trist, fac un autotest și mi se pare pozitiv (ușoară bară). Confirmarea PCR este în curs - în ciuda celor două vaccinuri AZ ale mele.
Din punct de vedere al simptomelor, este intermediar între o mică gripă și un rinocer mare, nasul puțin înfundat, un pic de durere în gât, nu prea multă febră, dar senzația generală de „a fi rău”. Paracetamolul este eficient, probabil dacă nu aș fi auzit de covid, l-aș fi considerat o „moarte” minoră. Aici vă voi ține la curent dacă se înrăutățește; și mă duc acolo îți voi da știri de dincolo : Mrgreen:


Vaccinul te-a salvat !! :) trebuie să fi venit un pic prea aproape de unul nevaccinat, nu văd nicio altă posibilitate! ;)
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 20/10/21, 21:26

SixK a scris:
ABC2019 a scris:Ei bine, simt că am de gând să le fac pe niște spermă .... : Mrgreen: Am participat la evenimente „sociale” în acest weekend și ieri, mă simt puțin trist, fac un autotest și mi se pare pozitiv (ușoară bară). Confirmarea PCR este în curs - în ciuda celor două vaccinuri AZ ale mele.
Din punct de vedere al simptomelor, este intermediar între o mică gripă și un rinocer mare, nasul puțin înfundat, un pic de durere în gât, nu prea multă febră, dar senzația generală de „a fi rău”. Paracetamolul este eficient, probabil dacă nu aș fi auzit de covid, l-aș fi considerat o „moarte” minoră. Aici vă voi ține la curent dacă se înrăutățește; și mă duc acolo îți voi da știri de dincolo : Mrgreen:


Vaccinul te-a salvat !! :) trebuie să fi venit un pic prea aproape de unul nevaccinat, nu văd nicio altă posibilitate! ;)

Nu fac din caz o statistică;). Dar toată lumea știe că vaccinul nu protejează 100%. Este posibil să fi fost contaminat de un alt vaccinat, este posibil. Bine acum cu 2 injecții și o contaminare Sper să tac!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de SixK » 20/10/21, 23:34

ABC2019 a scris:
SixK a scris:
ABC2019 a scris:Ei bine, simt că am de gând să le fac pe niște spermă .... : Mrgreen: Am participat la evenimente „sociale” în acest weekend și ieri, mă simt puțin trist, fac un autotest și mi se pare pozitiv (ușoară bară). Confirmarea PCR este în curs - în ciuda celor două vaccinuri AZ ale mele.
Din punct de vedere al simptomelor, este intermediar între o mică gripă și un rinocer mare, nasul puțin înfundat, un pic de durere în gât, nu prea multă febră, dar senzația generală de „a fi rău”. Paracetamolul este eficient, probabil dacă nu aș fi auzit de covid, l-aș fi considerat o „moarte” minoră. Aici vă voi ține la curent dacă se înrăutățește; și mă duc acolo îți voi da știri de dincolo : Mrgreen:


Vaccinul te-a salvat !! :) trebuie să fi venit un pic prea aproape de unul nevaccinat, nu văd nicio altă posibilitate! ;)

Nu fac din caz o statistică;). Dar toată lumea știe că vaccinul nu protejează 100%. Este posibil să fi fost contaminat de un alt vaccinat, este posibil. Bine acum cu 2 injecții și o contaminare Sper să tac!


Va trebui să mergi în continuare la a 3-a doză! :)
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Remundo » 21/10/21, 00:16

ABC2019 a scris:. Dar toată lumea știe că vaccinul nu protejează 100%. Este posibil să fi fost contaminat de un alt vaccinat, este posibil. Bine acum cu 2 injecții și o contaminare Sper să tac!

de parcă ar fi uimitor, toate laboratoarele s-au învârtit "cu peste 90% eficiente"

altfel îi faci pe oameni să tusească aici de mult timp, sau altfel aduc febră în dialoguri : Mrgreen:
2 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Obamot » 21/10/21, 01:52

ABC2019 a scris:
Nu fac din caz o statistică;). Dar toată lumea știe că vaccinul nu protejează 100%. Este posibil să fi fost contaminat de un alt vaccinat, este posibil. Bine acum cu 2 injecții și o contaminare Sper să tac!
Cred că vi s-au spus o serie de lucruri despre acest lucru, inclusiv faptul că injecția a slăbit sistemul imunitar al celor injectați. Acum nu este momentul să trecem în detaliu aceste lucruri, dar dacă vă pot sfătui 3 mg de vitamina C pe zi. Luați clorfeniramină mâine și până când toate simptomele trec peste +000 zile, iar asta ar trebui să oprească totul în curând ... Nu ezitați.

Mulțumesc pentru onestitate.
Recuperare bună (dar fă-o ... nu există contradicții și vei vedea ...)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 21/10/21, 07:45

Remundo a scris:
ABC2019 a scris:. Dar toată lumea știe că vaccinul nu protejează 100%. Este posibil să fi fost contaminat de un alt vaccinat, este posibil. Bine acum cu 2 injecții și o contaminare Sper să tac!

de parcă ar fi uimitor, toate laboratoarele s-au învârtit "cu peste 90% eficiente"

altfel îi faci pe oameni să tusească aici de mult timp, sau altfel aduc febră în dialoguri : Mrgreen:

90% nu este 100% și este în primele săptămâni ...

Oamenii cu care tușesc nu-mi aduc nicio contribuție semnificativă. forum, (cu excepția cazului în care îmi spuneți care?), așa că ar fi mai degrabă o mândrie pentru mine să le deranjez.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 308