Rezultatele motoarelor Pantone: halucinăm!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 22/03/07, 15:32

Este acest subiect închis? sunt noutăți de pe bancă? de ce nu mai vorbește nimeni? există CIA : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 22/03/07, 21:52

Bună PoPaul!

PoPaul a scris:Este acest subiect închis? sunt noutăți de pe bancă? de ce nu mai vorbește nimeni? există CIA : Cheesy:


Nu ! nu CIA, doar că acest subiect a plecat în altă parte ...
Dacă doriți să aveți cele mai recente știri, este vorba despre aceasta:

https://www.econologie.com/forums/mercedes-340-d-de-didier-t3230-30.html

A +++

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
laurent.delaon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 168
Înregistrare: 13/08/05, 17:49




de laurent.delaon » 22/03/07, 21:56

camel1 a scris:


... dracu '. ...

... câștig semnificativ mai mare de 30%, dar să căutați să-l optimizați ....




Dacă această presupunere că intervine doar aburul este corectă, atunci nu are rost să încercăm să optimizăm reactorul panton, nu?
Mi se pare logic.Ce interes are optimizarea unei piese care nu ar interveni într-un sistem ????
0 x
laurent.delaon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 168
Înregistrare: 13/08/05, 17:49




de laurent.delaon » 22/03/07, 21:56

camel1 a scris:


... dracu '. ...

... câștig semnificativ mai mare de 30%, dar să căutați să-l optimizați ....




Dacă această presupunere că intervine doar aburul este corectă, atunci nu are rost să încercăm să optimizăm reactorul panton, nu?
Mi se pare logic.Ce interes are optimizarea unei piese care nu ar interveni într-un sistem ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 22/03/07, 22:10

laurent.dela a scris:
camel1 a scris:


... dracu '. ...

... câștig semnificativ mai mare de 30%, dar să căutați să-l optimizați ....




Dacă această presupunere că intervine doar aburul este corectă, atunci nu are rost să încercăm să optimizăm reactorul panton, nu?
Mi se pare logic.Ce interes are optimizarea unei piese care nu ar interveni într-un sistem ????


Să mă pupi în fund !
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/03/07, 02:15

Salut Laurent
Dacă această presupunere că intervine doar aburul este corectă, atunci nu are rost să încercăm să optimizăm reactorul panton, nu?
Mi se pare logic.Ce interes are optimizarea unei piese care nu ar interveni într-un sistem ????


De îndată ce îmi spui că atingi 30%, împing testele cu abur,
Până în prezent, de fiecare dată când am scos tija, am pierdut o parte și de fiecare dată când am pus o tijă mică am pierdut și o parte.
Primul lucru de făcut este ceva care funcționează întotdeauna, chiar dacă trebuie să puneți o tijă de platină, apoi
eliminarea lucrează în jurul a ceea ce funcționează.
Sunt pe deplin de acord să simplific un sistem care funcționează bine, dar nu în detrimentul performanței.
Nu știu pe ce bază vă luați datele pentru a spune că lanseta este inutilă? și de ce insistați să spuneți că este inutil? Doar pentru că nu ați avut succes cu o tijă de tub nu înseamnă că ceilalți sunt mincinoși, pentru că ceea ce citesc face mulți mincinoși. Odată ce ați făcut câteva sisteme și ați intrat în ele, știți rapid când apare un tip pe forum prin întrebările și problemele sale acolo unde se află ...
Recunoscând acum că recatorul în sine se comportă ca un schimbător, dacă este cazul, este relativ simplu de construit, doar dacă se produce abur.
Presupun că faptul că nu pot să-l explic științific nu înseamnă că ar trebui să resping principiul.
Les Freres Montgolfiers a crezut că este necesar să ude paiul pentru ca acesta să facă fum și că asta le-a purtat balonul, el nu a înțeles exact procesul, dar faptul de a uda paiul a avut rolul de a modera arderea și de a răspândi căldura, a înțeles că ceea ce a văzut era fum.

Veți observa că nu acord o mare importanță reactorului în sine, atâta timp cât sunt respectate anumite condiții minime ... dar știu că importanța a ceea ce intră în reactor este doza.
Dacă ați făcut îmbunătățiri substanțiale, doar cu abur, dați numerele, dar nu trageți așa pe forum gândiți-vă la nou-venitul care citește aceste postări și care încearcă să înțeleagă.
Este foarte posibil să existe mai multe modalități de a obține aceleași rezultate pentru moment. Nu cred că simplul abur care iese dintr-o caserolă este suficient, există ceva care trebuie clarificat cu privire la acest abur și dozare (deși cele de mai sus începem să strângem parametrii, dar trebuie să lucrați unul câte unul)
Am observat deja că, funcționând cu un bule, eficiența este mai bună atunci când bule este la un nivel scăzut (nu pentru că produce mai mult abur, deoarece bulele trec prin mai puțină apă.
Spune-ne ce ai observat cu aburul? cat la ce temperatura? Cât de fierbinte este, cât de rece este? deoarece aburul sau reactorul doza trebuie să fie similară .. doar pentru a regla problema dozei ar fi un parametru mai puțin de gestionat atunci cel al temperaturii aburului care intră în motor ar fi un alt parametru
Este prea ușor să intri în toate posturile și să spui că tija este inutilă ... înseamnă să spui în jumătate de cuvinte că reactorul panton este o farsă.

André
0 x
laurent.delaon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 168
Înregistrare: 13/08/05, 17:49




de laurent.delaon » 24/03/07, 23:42

Andre a scris:Salut Laurent


De îndată ce îmi spui că atingi 30%, împing testele cu abur,


Spune-ne ce ai observat cu aburul? cat la ce temperatura? Cât de fierbinte este, cât de rece este? deoarece aburul sau reactorul doza trebuie să fie similară .. doar pentru a regla problema dozei ar fi un parametru mai puțin de gestionat atunci cel al temperaturii aburului care intră în motor ar fi un alt parametru
André


Este prea ușor să intri în toate posturile și să spui că tija este inutilă ... înseamnă să spui în jumătate de cuvinte că reactorul panton este o farsă.

Nu, nu, nu vreau să spun: o spun direct.

Este mai dificil decât crezi, pentru că pot răspunde că este mult mai ușor să spui, ca toți ceilalți, că reactorul are un efect fără a avea nimic care să-l demonstreze, cu excepția senzațiilor calitative pentru cei care chiar au ceva ...
În afară de un singur rezultat semnificativ (reactor panton) măsurat pe auto, nu există prea multe rezultate pe mașini în general, țin cont de acest fapt pentru analiza personală.
Pentru valorile parametrilor nu pot spune nimic precis, dar sunt sigur de economiile mele, așa că pot spune următorul lucru: cantitatea de apă este foarte variabilă fără efect
pentru temperatura cuprinsă între 30 și 70. așa fac 15% cu un vârf la 27%. Nu am suficiente repetări pentru a încheia.
Am avut recent probleme mari: am pierdut capodopera sistemului meu (regulatorul), așa că l-am înlocuit cu un alt model și îl ajustez în acest moment; știți (unii vă vor putea confirma) grija pe care o acord măsurătorilor mele și, de asemenea, că principiul meu de măsurare este lung, dar are corolarul de a nu fi contestabil pe principiul lor. Dacă continui, este bine că simt că am găsit ceva care încă se bâlbâie și pe care încerc să îl îmbunătățesc.
Pentru rezultatele mele în ceea ce privește publicarea lor, nu este pe ordinea de zi în ceea ce mă privește, dar nimic nu mă împiedică să mă exprim atunci când nu jignesc pe nimeni și nu împiedic pe nimeni să se gândească diferit la mine ... asta fără a avea o atitudine de fascist în remarcile mele, deoarece schimburile se bazează pe observații nu întotdeauna întemeiate, dar întotdeauna instructive și cu argumente care susțin remarcile care sunt mai bune.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105