Regândirea economiei (nici ultra-liberale, nici de stat)

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Democratic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 04/03/06, 17:58
Locul de amplasare: FRANȚA, Aquitaine

Regândirea economiei (nici ultra-liberale, nici de stat)




de Democratic » 25/03/07, 12:43

Scopul comunismului bolșevic fiind dictatura proletariatului (inclusiv a unei economii de stat), acest sistem care nu a funcționat, s-a prăbușit în 1991.
Scopul capitalismului este societatea de consum (fericirea este de a avea) și puterea banilor. Suntem acolo acum și provoacă o dereglare serioasă (climatică, economică și socială) la nivel global.
Modelul intermediar ales de comuniștii chinezi, care este dictatura partidului (sistem nedemocratic), cu o economie ultra-liberală și o societate de consum este încă în viață și alte modele comuniste mai democratice supraviețuiesc și în lume.
Scopul unui adevărat sistem democratic este același drept pentru toți, chiar dacă suntem diferiți (sex, religii, credințe etc.) facem parte din aceeași societate și fără a face acest lucru aducem o dictatură ideologică, politică sau politică petrecere. Dar pentru ca aceasta să funcționeze trebuie să includă și o economie pentru a nu face greșeala comunismului bolșevic. Economiile de stat nu funcționează, deoarece o economie nu poate fi planificată și forțată. Nici ea nu poate fi complet gratuită (fără reguli reale, adică ultra-liberalizate) așa cum este în prezent în lume. În prezent globalizare economică = război economic mondial (și, de asemenea, altceva, deoarece este, de asemenea, un mod giratoriu de a ajunge la un tip de societate fără țări, societăți, ci doar mari comunități globale ușor de controlat, dar este o analiză simplă. .) adică legea celor mai puternice și ceea ce generează dereglarea totală a diferitelor economii ale țărilor din această lume. Deci, viitorul este într-o economie de piață reglementată, deci mai etic și
reamenajarea societății de consum. Adică să nu mai prezentați societatea de consum ca model și transferuri mai puțin psihologice asupra obiectelor și lucrurilor. Nu se datorează faptului că aveți cea mai recentă mașină X sau ultimul televizor Y sau că purtați un astfel de brand vestimentar, încât sunteți cineva cu valori. Pe scurt, acest sentiment de a exista prin obiecte. Deci în acest sistem economia de piață rămâne (adică oferta și cererea) doar consumatorul nu mai există, el devine o ființă umană conștientă că fericirea nu trece prin transferul psihologic asupra obiectelor și acumulare pentru a simți că există (acumularea și producerea acestor obiecte, care au și consecințe grave pe planetă) El cumpără obiecte, deoarece acestea sunt pur și simplu utile pentru el. Sistemul este schimbat pentru că bărbații s-au schimbat. Obiectele produse și comercializate în adaptarea la provocările actuale și viitoare este sfârșitul petrolului și adaptarea la încălzirea globală și schimbările climatice.
Oferta și cererea există încă (economia și comerțul vor exista întotdeauna), dar cererea s-a schimbat, este mai puțin consumatoare și mai mult în acordul etic. De asemenea, economia s-a schimbat, adică nu ultra-liberală, dar a reglementat diverse reguli și legi.
0 x
Nu-ți fie niciodată frică să stai jos și să te gândești o clipă. (L.Hansberry)
www.chez.com/societe
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/03/07, 14:07

Mulțumesc democrat pentru această lecție morală, cu excepția cazului în care este o ficțiune politică simplă

Îmi voi permite să adaug câteva corecții caustice, care nu sunt o critică a cuvintelor tale, ci trista realitate ......

Scopul comunismului bolșevic este dictatura proletariatului


tut tut: dictatura oligarhiei care a ajuns în fruntea partidului prin intrigi, tortură, arestări arbitrare și omor și chiar genocid ...

Scopul capitalismului este societatea de consum (fericirea este de a avea) și puterea banilor.


Doar puterea unei anumite oligarhii care controlează banii


Modelul intermediar ales de comuniștii chinezi, care este dictatura partidului


vezi mai sus în bolșevism

la loi du plus fort


de ce mai exista unul ??

Și în frumoasa noastră quinqa europeană, șefii comisiei nu ne pot arunca decât piciorul și pumnii legați pe plasele capitaliștilor (am spus să nu se întâmple, nu neg că eforturile reale sunt fapte, dar rezultatele sunt acolo. Ciuma politicii europene de concurență)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 25/03/07, 16:52

elefantul a scris:Îmi voi permite să adaug câteva corecții caustice, care nu sunt o critică a cuvintelor tale, ci trista realitate ......


+1
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Democratic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 04/03/06, 17:58
Locul de amplasare: FRANȚA, Aquitaine

Răspundeți la elefant




de Democratic » 25/03/07, 18:57

elefantul a scris:Mulțumesc democrat pentru această lecție morală, cu excepția cazului în care este o ficțiune politică simplă


Ca răspuns la elefant.Prevederea viitorului care nu mai are cu adevărat unul (tulburările climatice și încălzirea au început deja). Consecințele catastrofale ale globalizării și ale unei economii mondiale ultraliberale. Principala energie care alimentează sistemul nostru social și economic: petrolul nu va mai fi o energie profitabilă și este departe de a fi adaptat mediului nostru, mai mult, acesta se epuizează. Pe scurt, nu este ficțiune politică, este realism. Și vă reamintesc că nu sunt ecolog, pur și simplu realist cu deteriorarea actuală a ecosistemului nostru, a climei și a sfârșitului „petrolului” combustibililor fosili care ne-a permis să atingem acest nivel tehnic. Că este necesar și va trebui să regândim și să schimbăm multe lucruri: societate, economie, energii, valori etc. Dar problemele nu sunt doar probleme de mediu și de mediu. Sunt multiple, deoarece ultraliberalismul provoacă, de asemenea, multe daune. De fapt și în conștiință (sentimentul că exiști în raport cu obiectele și lucrurile și crezi că ești mai bun pentru că ai ultima mașină X, televizorul Y, îmbrăcămintea H etc.). Iar globalizarea distruge societățile, țările, popoarele și culturile acestei lumi. Și ne aduce într-o lume comunitară, adică un pas complet înapoi ....


elefantul a scris:Și în frumoasa noastră quinqa europeană, șefii comisiei nu ne pot arunca decât piciorul și pumnii legați pe plasele capitaliștilor (am spus să nu se întâmple, nu neg că eforturile reale sunt fapte, dar rezultatele sunt acolo. Ciuma politicii europene de concurență)


Pentru actualul sistem european, bine sunt de acord cu tine, deși pro-european am votat nu la constituția propusă cu ceva timp în urmă și propun pe blogul meu o altă formă a Europei (mai democratică, social, corect și valori)
http://blog.france2.fr/democrate/
vezi articolul despre Europa
Mulțumesc elefant și este cu bucurie că voi discuta cu tine. :D
0 x
Nu-ți fie niciodată frică să stai jos și să te gândești o clipă. (L.Hansberry)

www.chez.com/societe
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 26/03/07, 12:51

Sunt de acord cu dvs. că valorile morale ale societății noastre au dispărut în detrimentul altora, care nu sunt valori morale, ci materiale. Trebuie să știți că unele produse sunt dezvoltate astăzi (sau publicizate) în așa fel încât consumatorul să fie manipulat și să se simtă obligat să îl cumpere dacă dorește să fie fericit și / sau să existe. Toate acestea datorită unei metode numite studiu în marketingul cognitiv, mi se pare. Scopul aici nu mai este de a vinde un produs care este bun pentru consumator, ci de a se asigura că consumatorul este atras de produs și că este de a crea dependență. Studiile citate despre S&V demonstrează că metodele actuale de marketing se concentrează pe cognitive și sentimente.
Adevărata problemă este astăzi că o lăsăm să se întâmple sub pretextul progresului în studiul comportamental. Cu toate acestea, există alte modalități de testare a acestor teorii. Și cred că trebuie să stea în dulapurile universităților și centrelor de cercetare pentru a înțelege mai bine mecanismele creierului. În nici un caz astfel de metode nu ar fi fost acceptate în urmă cu 50 de ani. Am numit deja publicitate sub numele de propagandă și semnifică aspectul negativ și manipulator pe care îl poate avea asupra cititorului său. Din partea mea, cred că astfel de metode ar trebui eliminate din televizoarele noastre. Acest lucru s-a făcut deja cu imagini subliminale, dar de atunci nu s-au întâmplat prea multe pe acest subiect ... Cu atât mai mult, încât chiar și produsele sunt dezvoltate astfel încât să creeze dorință și dorință. , așa că apucați-l cu orice preț: texturi, design vizual, miros sau zgomot ... În consecință, manipularea emoțională, cea mai trădătoare!
Nu aș descrie paralela cu femeile frumoase, dar este exact același lucru !! : Mrgreen:

Apoi, în ceea ce privește comerțul internațional, am considerat că putem concura între sistemele noastre de producție și țările în care forța de muncă este cea mai ieftină. Prezentul ne arată că am greșit. Primul lucru important pe o piață dezechilibrată este faptul că este necesară restabilirea valorii juste a produselor printr-un reechilibrare vamal în țările care primesc aceste produse. Pentru a contracara această competiție sălbatică (nu cred că există vreun alt cuvânt care să o descrie), trebuie să o parcurgeți. Într-adevăr, observăm că sălbăticia piețelor și că războiul economic al prețurilor a dispărut de când am intrat în concurență liberă, cu câțiva ani în urmă de OMC. Acum că știm că China aștepta ca aceasta să inunde orice piață cu produsele sale (de exemplu, textilele din Franța, în 2006, comparativ cu 2005) și că o poate face rapid, este timpul astăzi pentru a reechilibra soldul spunându-i că: fie crește salariile acasă, fie va fi impozitat de țările care importă produsele sale ...

Apoi, pe politică, nu cred că politica extremistă va aduce multe. Cred doar că trebuie să rămânem cât mai obiectivi atunci când ne confruntăm cu probleme și, prin aceasta, nu pentru că sunteți în stânga sau în dreapta, trebuie să rezolvați întotdeauna problema într-un asemenea mod eticheta pe care o reprezentați este întotdeauna un câștigător. Rezultatele pot fi ponderate ...
Și, nu ar trebui să credem nici că, pentru că o țară este democratică, nu există inegalitate. Fiecare are aceleași drepturi. Sistemul francez, de exemplu, care pretinde a fi un model democratic, este departe de acesta. Poate fi și una dintre cauzele care face ca mulți oameni să fie nemulțumiți în Franța: nu ne simțim auziți, nu ne simțim reprezentați politic și votăm pentru ce este mai rău, ceea ce nu va face prea multe daune. .. Pe tema democrației actuale în Franța, sunt de acord cu opinia Elefantului. În 1789 am părăsit sistemul monarhic pentru a intra într-un sistem republican dictatorial cu împărați. Orice ar putea spune, un împărat este un împărat! Ne aflăm astăzi într-un sistem gestionat încă de aceiași oligarhi ai secolului XVIII, chiar dacă alții au reușit să-și găsească un loc ...
În sfârșit, pentru a detalia acest ultim punct, am avea nevoie de un istoric de la care să putem trage viermii din nas ... Yuck! :şoc: : Mrgreen:

Sunt multe de spus despre democrație, mișcarea capitalului și investițiile sale, prețurile, structurile corporative, statul, identitatea ...
De exemplu, nu este statul o dorință comună de a trăi în comun cu aceleași legi ?! Identitatea este un obstacol în calea dezvoltării statului, știind că în ea, mulți oameni cu identități diferite au făcut concesii pentru realizarea unui stat ?! Culturile noi și diferite își au locul într-o stare care are deja propria sa istorie, deoarece este deja o întâlnire a diferitelor culturi ?! (de exemplu, în Franța, Bretania, Basca, Gasconul, Corsica și alte DOM-TOM ...)

Sunt multe de spus despre aceste subiecte! Cu toate acestea, nu suntem atât de rău în Franța, comparativ cu alte țări ... Dar asta ne împiedică să încercăm să trăim și mai bine ?!
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227