Plantă în creștere rapidă, opusă?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Rajqawee » 31/01/22, 09:48

De fapt, a crescut bine. Dar există un decalaj de 7 ani între cele două fotografii, nu?

Ps: casa de vizavi este destul de frumoasa cred, opusul chiar nu este chiar asa de rau nici iarna :) E frumos colțul tău!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Christophe » 31/01/22, 09:52

Asta e Raj...

Să spunem mai degrabă că 6 ani de la creșterea primăverii și verii 2022 încă nu s-au făcut... (fotografia anului 2015 datează de la sfârșitul lunii iulie 2015)

Pe scurt, nu e miraculos in 6 ani, am spus-o mai sus: acest teren este de 30 cm de teren si apoi terasament....in schimb fagul creste destul de bine cred!

Are peste 3 m înălțime și a fost mult timp vampirizat de soc (am tăiat-o puternic iarna aceasta)...

Am aluni lângă pârâu care au aceeași vârstă pe care o presupun (aproximativ 10 ani, de la sine) și sunt aproape de două ori mai lați/înalți...i poți vedea pe tema lemnului cu creștere rapidă, pe partea dreaptă a magaziei: jardinage/plante-a-croissance-rapide-dans-un-jardin-pour-avoir-l-equivalent-de-0-5-a-1-stere-de-bois-par-an-t17079-220.html#p488123
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Rajqawee » 31/01/22, 09:57

Da asta e. În creștere atât de rapidă, trebuie să vezi. Acestea fiind spuse, ilustrează empiric ceea ce ni se spune: dacă nu faci nimic, tot crește!


O sa pun in curand cateva poze de acasa, pentru a arata „mixul” pe care il voi folosi fata in fata. În lista anterioară, am uitat de bananier, care atinge înălțimi considerabile în scurt timp (dar este și semifoisit). Totuși, poate fi limitat la jumătatea de sud a Franței.

Alunul, am pus unul - cumpărat, ca să am alune drăguțe mari de recoltat -, voi pune și alții - butași din pădure în spate, pentru a economisi bani - este o plantă cu adevărat multifuncțională:
- vizualizare ecran
-recolta
-estetic
-mize (nu foarte rezistente)
Dernière édition alin Rajqawee 31 / 01 / 22, 09: 59, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Christophe » 31/01/22, 09:58

Ah, da, mă îndoiesc că un bananier va supraviețui iernilor din Ardene... : Lol: : Lol: : Lol:

ps: am adăugat puțin la răspunsul meu anterior.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Rajqawee » 31/01/22, 10:00

Christophe a scris:Ah, da, mă îndoiesc că un bananier va supraviețui iernilor din Ardene... : Lol: : Lol: : Lol:

ps: am adăugat puțin la răspunsul meu anterior.


Trebuie sa vezi. O strategie poate fi să o tăiați scurt în octombrie (cum ar fi 50 cm înălțime) și să o acoperiți cu un voal și/sau mulci. Asta ar putea fi suficient. Am încercat pentru că văd destule în regiune, iar un prieten mi-a dat respingeri, așa că m-am gândit de ce nu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Christophe » 31/01/22, 10:01

Uh.. Am testat și niciunul dintre alunii mei (roșii sau verzi) nu a reușit să ia un butaș... ești sigur că e nevoie de un butaș? :şoc:

Si mie imi plac alunele!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Rajqawee » 31/01/22, 10:10

Christophe a scris:Uh.. Am testat și niciunul dintre alunii mei (roșii sau verzi) nu a reușit să ia un butaș... ești sigur că e nevoie de un butaș? :şoc:

Si mie imi plac alunele!


Da, poate fi tăiat, stratificat etc. Cel mai bun rămâne stratificarea, din memorie.

Aici este : https://jardinage.ooreka.fr/plante/voir/341/noisetier

Există, de asemenea, opțiunea nu prea complicată de recuperare a recreșterii într-o pădure pe un picior deja stufos, rădăcini incluse (împărțim ce)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Plantă stufoasă cu creștere rapidă împotriva opusului?




de Christophe » 31/01/22, 10:53

Da pentru stratificarea pe care am observat-o... : Mrgreen:

Pentru butasi, ciudat ca, acasa nu a mai inceput niciodata...si totusi am facut un singur test...inclusiv unii in sera...Poate rosiile nu sunt potrivite pentru butasi Sau am avut doar ghinion? Am făcut mai multe teste cu roșii... apropo, uite, uneori se deranjează: grădinărit / natură-și-merge-greșit-și-ogm-t9639.html

Imagine

Toamna asta am incercat sa transplantez una mica de aproximativ 1m inaltime...Imposibil ca radacinile erau extinse sau adanci... : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159