Alcool și mortalitate: decese 50 000 pe an în Franța

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 18:56

Mă scuzați dacă prefer nu, nu, am alte lucruri de care să-mi pasă la dracu decât să-ți dau terci de legume. : Roll:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Janic » 26/01/22, 19:29

GuyGadeboisLeRetour »26, 01:22
Mă scuzați dacă prefer nu, nu, am alte lucruri de care să-mi pasă la dracu decât să-ți dau terci de legume.
mai degrabă asumă-te, sau evită fără motiv remarcile derogatorii.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 19:31

Janic a scris:GuyGadeboisLeRetour »26, 01:22
Mă scuzați dacă prefer nu, nu, am alte lucruri de care să-mi pasă la dracu decât să-ți dau terci de legume.
mai degrabă asumă-te, sau evită fără motiv remarcile derogatorii.

Nu e fără motiv, altfel nu răspund.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Janic » 26/01/22, 19:36

Nu e fără motiv, altfel nu răspund.
de aici intrebarea mea: ce motive? Vă prezentați cazul, interesant, dorind să faceți din el o regulă, în timp ce vă explic că acestea sunt experiențe de teren, bazate pe zeci de mii de indivizi din Franța și din alte țări.
din păcate, faci ca ABCile în ceea ce privește H și restul.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de GuyGadeboisTheBack » 26/01/22, 19:58

Da da da.... : Roll: :(
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Janic » 27/01/22, 09:36

GuyGadeboisLeRetour »26, 01:22
Da da da....
deci scapi... cu curaj! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Obamot » 18/02/22, 21:39

philxNUMX a scris:Deci, suntem pe deplin de acord, abuzul nu este bun.

O persoană care bea 2 pahare de vin pe săptămână probabil că nu va avea nicio problemă.

Am auzit chiar și acum vreo zece ani că un pahar de vin roșu pe zi poate fi bun pentru inimă.

Bea, probabil 2-3 sticle de vin pe saptamana, nu este bine, ca abuzul de vitamine, cum zici tu, nu cele reale, pentru ca ar fi necesar sa poti ingera cantitati enorme de mancare!

Soția mea poate fuma practic un pachet de țigări într-o zi, dar fumează mai puține pachete pe an, în total...
Unde este pb-ul?

Un început de răspuns => sănătate-prevenirea-poluării / covid-19-list-of-effective-vaccins-t16510-5050.html # p491925
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Christophe » 17/07/22, 14:22

Studiu finanțat de billou și publicat în The Lancet deci să fie luat cu „Penseta Lancet”! : Mrgreen:

Cu moderație. Alcoolul ar fi „bun” pentru sănătatea ta abia după 40 de ani

Un studiu publicat în această săptămână în The Lancet susține că cantitățile mici de alcool pot avea beneficii pentru sănătatea adulților peste 40 de ani. Pe de altă parte, tinerii nu ar trebui să bea deloc.

Finanțat de Fundația Bill și Melinda Gates, studiul de la Universitatea din Washington, Seattle dezvăluie că „tinerii sub 40 de ani își pun sănătatea în pericol atunci când consumă mai mult de două lingurițe de vin și două lingurițe și jumătate de bere pe zi”, relatează. Avere. Riscurile nu ar fi depășite de niciun beneficiu, iar tinerii ar trebui pur și simplu să se abțină de la băutură, rezumă revista.

Dar după 40 de ani, este o altă poveste, spune The Guardian. Persoanele de peste XNUMX de ani și peste, „fără antecedente medicale, pot obține unele beneficii din consumul limitat de alcool – un pahar mic de vin roșu pe zi –, în special prin reducerea riscului de boli cardiovasculare, accident vascular cerebral și diabet”, explică britanicii. zilnic.

Studiile privind alcoolul, pericolele sale și posibilele sale beneficii s-au înmulțit în ultimii ani. Un alt studiu, publicat joi în PLOS Medicine și citat de The Guardian, afirmă că consumul săptămânal a mai mult de trei halbe de bere sau trei sferturi dintr-o sticlă de vin ar duce la „o creștere a nivelului de fier din creier”. Cu toate acestea, „nivelurile de fier din creier au fost asociate cu bolile Alzheimer și Parkinson”.

Cotidianul britanic l-a intervievat pe Dr. Richard Piper, șeful Alcohol Change UK. El subliniază că „sutele de studii publicate în ultimii douăzeci de ani arată clar că alcoolul este foarte dăunător pentru organismul uman. Nu știam asta înainte și mulți dintre noi continuăm să bea de parcă această revoluție a cunoașterii nu s-ar fi întâmplat”.


https://www.courrierinternational.com/a ... res-40-ans

La naiba eram inca inaintea timpului meu!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Obamot » 17/07/22, 14:32

Daca este doar pentru a beneficia de taninuri, puteti inlocui avantajos vinul cu suc de struguri.
De fapt, ar trebui să găsim un tip de fermentație care mănâncă zahărul fără să alcoolizeze...

da, stiu : Cheesy: je : Arrow: [_]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Alcool și mortalitate: 50 000 decese pe an în Franța




de Christophe » 17/07/22, 14:36

Ei bine, ca de obicei cu Billou și lanceta, studiul este fundamental părtinitor : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Bin da: nu ține cont de beneficiile psihologice ale alcoolului!

Alcoolul, cu moderație, previne cu siguranță mii de sinucideri tineri în societatea noastră LREMde!
1 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 400