Ce tip de sobă cu lemne pentru casă de bușteni sandwich

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/04/07, 11:17

Așa cum am spus anterior, începeți prin furnizarea unui circuit de apă, cu calorifere și / sau podele încălzite.
După care, aveți de ales pentru generatorul de căldură și pentru energii.
Personal aș avea tendința să spun solar + pelete, dar asta rămâne de adaptat în cazul fiecăruia, în funcție de gradul de automatizare necesar și de posibilitățile de cumpărare de combustibil.
0 x
samuel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/04/07, 19:56
Locul de amplasare: gol




de samuel » 14/04/07, 13:07

multumesc bcp pentru raspuns ..
avand in vedere vechiul design al casei circuitul de apa si incalzirea in pardoseala ar fi prea scumpe cred .... DRC poate dar de fapt nu am idee de cost ??
fără să parcurgem care sunt celelalte soluții ..
M-am gândit să așez o sobă pe una deasupra, să izolez mai bine, să gestionez geamurile și să merg la încălzitorul solar?
este o idee proasta ??
Sat /
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/04/07, 18:12

izolați, schimbați ferestrele, da, ar trebui să se facă mai întâi. Puterea de încălzire necesară va fi redusă. Și dacă izolați FOARTE bine, căldura are timp să se difuzeze, iar 1 sobă poate fi suficientă pentru toată casa.
Pentru încălzire, cea mai ieftină soluție este întotdeauna aragazul, atât în ​​ceea ce privește investiția inițială, cât și combustibilul. Dezavantajele sale sunt curățarea și obligația de a hrăni. Dacă vrei să pleci în vacanță, trebuie să planifici ca cineva să vină să facă foc în caz de frig extrem. Aceasta este soluția „manuală”.
Există sobe și sobe cu lemne care încălzesc rezervorul solar, chiar și asta se poate face „manual” : Wink:

Depinde de tine să vezi dacă vei avea timp și dorința de a avea grijă de ea în fiecare zi. dacă nu sunteți sigur, planificați-vă că cel puțin unul dintre cele 2 dispozitive poate funcționa în modul automat. Dar acolo, nu vor mai fi bușteni din lemn.
0 x
samuel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/04/07, 19:56
Locul de amplasare: gol




de samuel » 14/04/07, 18:22

multumesc Philippe pentru raspunsul complet ...
Cred că schimbă geamurile și izolează mai bine, deoarece singura casă de piatră ...
O sobă dedesubt, o sobă deasupra ...
cum să treci căldura din cameră în cameră ?? putem facilita asta ??
care ar fi în opinia dumneavoastră, bugetul pentru aragaz pentru fiecare aragaz știind că fiecare etaj este de aproximativ 90 m2 și că cel de-al doilea are mai mult volum decât primul ... Chiar mai bine izolarea casei va fi mai mică decât o construcție recentă asigura puterea aragazului putin mai puternica ??
multumesc pentru sfaturile tale pretioase
Sat /
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/04/07, 21:38

Ei bine, aici se află defectul distribuției căldurii prin aer, exact. Căldura trece doar dintr-o cameră în alta prin circulația aerului. Numărați 2 ° de diferență între camere când aerul trece prin uși.
Unele insertii de cos includ un sistem de distributie a aerului cald. Amplasat într-o poziție centrală pentru a limita lungimea conductelor, un astfel de coș va putea încălzi întreaga casă. Acest lucru vă va permite să aveți un sistem ieftin, fiabil și simplificat.
Vă rugăm să rețineți: de la începutul anului, sobele și inserțiile trebuie să aibă un randament mai mare de 70% pentru a fi eligibile pentru creditul fiscal de 50%.
În ceea ce mă privește, consider că este necesar un plic sudat. Este garanția unui dispozitiv impermeabil în 20 de ani, în timp ce îmbinările ansamblurilor din fontă vor fi fisurate. În Franța, Deville are câteva dispozitive de acest tip, Supra își examinează în prezent copia pentru a îmbunătăți randamentele care au fost în general mai mici.
Pe de altă parte, un șemineu care permite busteni de 55 cm, vă va permite să tăiați lemnul în stere, în loc de 2 ori.
Întâmplător, aș spune că ai nevoie în 15kw, pentru cele 2 niveluri.
http://www.flamme-bleue.com/prdt.php?c=21&s=98&p=36
Nu am în vedere prețurile, dar ar trebui să fie în jur de 1500 EUR fără taxă, plus tunelul eolian.
0 x
samuel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/04/07, 19:56
Locul de amplasare: gol




de samuel » 15/04/07, 01:15

multumesc Phillipe
în cazul meu trece prin șemineu cu insert ar cere prea mult șemineul este departe de a fi centrat și având în vedere designul casei, ar fi prea multe de rupt ...
când vorbești despre 15 KW vorbești pentru toată casa?
ce crezi ca sa pui o soba de genul:
http://www.flamme-bleue.com/prdt.php?c=22&s=90&p=390 așezat în bucătărie
și o alta în partea de sus, care ar încălzi 2 camere cu terase mari de 32 M2 fiecare, dar, prin urmare, umple acoperișul înalt din centrul gable la 4 metri + 2 camere de 12 fiecare cu tavane la 2,50
Aș pune-o în partea de nord în camera de 32M2, care este puțin sub (mai puțin de 1 M) în comparație cu celelalte.
ce crezi
samuel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 15/04/07, 10:52

da, 15kw, a fost pentru toată casa.
Daune, va trebui apoi să urci pe lemn și să cobori cenușa ...
Încercați să alegeți o sobă cu perete dublu, ca acesta:
http://www.flamme-bleue.com/prdt.php?c=22&s=90&p=386
vezi ultima linie „Vatră din oțel cu pereți dubli + fontă: longevitate”. Prețul nu este mai mare și, în timp, vă veți bucura că ați acordat atenție acestui mic detaliu. când vecinii dvs. trebuie să înlocuiască îmbinările ansamblurilor de plăci din fontă, nu va trebui să vă puneți întrebarea.
Cu încăperile atât de mari, căldura va crește. furnizați un ventilator care returnează acest aer cald?
Și sper că bucătăria ta este grozavă, altfel soția ta va găti : Wink: Pentru a vă face o idee despre puterea acestor sobe, un prieten întreține un garaj de 150m² la 16 ° cu o pădure, chiar și atunci când îngheață și fără a forța.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/04/07, 11:15

Notă mică în trecere.
izolați-vă de interior ...


Evitați cu orice preț, dacă nu aveți o pivniță pe care o puteți amenaja
a dormi.

Am făcut această greșeală, am aplicat 5 cm de mortar compus din
var artificial , nisip de rinichi și bile de polistiren
cheltuieli. Reteta de casa :P inspirat de un produs comercializat.
Rezultatul a fost mai presus de toate speranțele mele.
Super confortabil în timpul iernii, nota foarte mică a mea
consumul de lemn, respirabil, nu sună gol atunci când
Bat la perete etc .. fericirea asta. Până la căldura verii.
Aici ne spunem că am uitat că nu este doar iarna.
De 30 până la 40 ° C ușor de acasă, toate din iulie până în august.

Trebuie să ne gândim la un detaliu mic, dacă nu știm cum să evacuăm
căldura produsă din casă vara, avem o mare problemă.
După producătorul de căldură există locuitori, televizor și alții
electrocasnice, lămpi, computer etc ... Interesul de a avea pereți
în greu este faptul că permit să aibă o inerție termică.
ori de ce pereții se izolează din interior pierdem această faimoasă volantă termică
și este deja mai puțin confortabil.

De când m-am mutat, dintr-o casă cu pereți groși
piatră. Pur și simplu am acoperit pereții și mă bucur
din acest bine făcând prospețime vara și o temperatură
foarte egală pe tot parcursul anului.Iubind căldura iarna, eu
se încălzește în medie până la 25 ° C, folosind o sobă pe lemne
și o inserție (care va fi înlocuită cu un alt aragaz de la 2
zile).
0 x
samuel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 13/04/07, 19:56
Locul de amplasare: gol




de samuel » 15/04/07, 11:54

Filip,

multumesc pentru sfaturi si link-ul tau ...
pentru bucătărie este de 12 m2, dar este complet deschis pentru sala de mese, care este el însuși deschis pentru camera de zi ...
deci e bine pentru sotia mea :D și apoi petrec mult timp și în bucătărie ... așa că este bine și pentru mine ...
deci obiectivul va fi distribuirea bine a căldurii pentru etajul întâi ... loc pentru depozitarea lemnului ascuns.

Iepure,

Sunt complet de acord cu tine, dar totuși trebuie să te izolezi într-un fel sau altul că avem doar pereți de piatră ... dacă mă încălzesc așa cum se face casa acum, voi avea o pierdere de căldură care va fi ieși afară ..
cum te descurci în casa ta recentă?
eu zidurile mele sunt de 60 cm în piatră unite doar în pământ ...
un crep exterior foarte urât gros pe 3 pereți din 4, dar dacă îl trag cred că pereții vor veni cu ...
ce imi recomandati?
cum este izolată casa ta ??

vara este cald la etaj, probabil din cauza acoperișului care recuperează căldura, dar este suportabil

multumesc pentru sfaturi

samuel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 15/04/07, 12:21

Personal, am izolat din exterior, cu plăci de polistiren și tencuială din plastic întărite cu o plasă din fibră de sticlă.
Într-adevăr, inerția termică este acolo și o simțim bine și se izolează bine.
neajuns, peretele nu respiră și nici măcar deloc. zonele umede trebuie să fie bine ventilate și îmi este întotdeauna teamă că pereții ar putea putrezi. Dacă ar trebui să o fac din nou, aș căuta un produs precum Iepurele, dar să aplic în exterior, cu pietre false în jurul ferestrelor și ușilor, pentru a restabili stilul original care este șters în casa mea. :strigăt:
Îți poți scoate tencuiala, reamplasează pietrele cu mortar pe 2 cm bune și peretele tău nu va cădea, chiar dacă plouă. apoi pune-ți orice vrei. Izolarea interioară este o groază pentru fixarea mobilierului sau a tablourilor, de aceea am optat pentru exterior.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129