Cantar EDF/Fotovoltaic

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

Re: Comutator EDF/Fotovoltaic




de louphil » 27/02/22, 11:40

Mulțumesc Remundo pentru iluminare... De fapt, ar fi trebuit să mă gândesc la asta singură... :?

@Yves: într-adevăr, există diverse sisteme de securitate pe sistemul meu termic:

- 1 supapa de siguranta pe primar (presiune)
- 1 vas de expansiune
- 1 supapa de siguranta pe rezervor (presiune + T°)
- și în plus, de obicei acoper parțial senzorul din aprilie/mai până în octombrie...

Poate că suntem doar în februarie, dar având în vedere soarele din ultimele zile, ei bine, se face foarte cald...

Acum, poate sunt puțin prea „lejer” când vine vorba de întreținerea sistemului? Care este durata de viață a elementelor de siguranță precum vaza și supapele?
1 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Comutator EDF/Fotovoltaic




de phil59 » 27/02/22, 13:13

Pe aragazul meu, am o supapă de siguranță, care golește puțină apă, dar care pune și apă rece înapoi în circuit.

Trebuie să ai glicol, cred, dar și asta se poate face.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

Re: Comutator EDF/Fotovoltaic




de louphil » 01/03/22, 08:55

Da, intr-adevar, este glicol... in regim normal, supapa lasa sa treaca daca este suprapresiune. Dar nu există feedback. După aceea, trebuie să curățați pentru a evita „ciocanul de berbec”...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Comutator EDF/Fotovoltaic




de Forhorse » 03/03/22, 23:19

Cu o mică (mare) modificare a instalației dvs., puteți continua să utilizați invertoarele actuale într-o rețea de rezervă.
La ieșirea unor invertoare sau convertoare hibride (cum ar fi Victron Multiplus) puteți conecta un invertor solar „normal”, care, prin urmare, va continua să producă pe site-ul dumneavoastră izolat ca și cum ar fi în rețea. Există anumite reguli de urmat, iar în funcție de marcă poate fi mai mult sau mai puțin complicat de configurat.

De asemenea, am văzut că unele invertoare hibride (cum ar fi Fronius Primo GEN24 Plus) sunt capabile să furnizeze energie de urgență fără baterie (în limita a ceea ce panourile pot oferi desigur)
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 230