Bilanț, costuri, hărți și contaminare din Cernobâl (Franța)

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de Macro » 04/03/22, 12:11

De aici interesul de a planifica mai degrabă decât de a împinge turboredactorul la limită....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de Obamot » 04/03/22, 12:13

Rajqawee a scris:
Obamot a scris:Ai răspunsul în citatul meu (repetat în postarea ta) și l-am spus o singură dată.
Am făcut apoi o greșeală încercând să o justific pe baza unor surse care zburau peste tot, când nu exista niciun motiv să o fac.


Ok. Într-adevăr, a fost exprimat efectiv ca atare (am mers să recitesc mesajul dvs.), dar să recunoașteți că puțin mai multă pensetă sau prezentarea unor scenarii alternative ar fi avut meritul de a vă prezenta mai bine ideea (ceea ce este, de altfel, corect: într-un război, putem ajunge să facem niște... uh... lucruri creative.)

Dar bine.

îl recunosc.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de izentrop » 04/12/23, 18:55

Repetarea unei minciuni nu face ca aceasta să devină adevăr...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de GuyGadeboisTheBack » 04/12/23, 18:57

(La naiba, tipul relatează vestea auzită de toți cei care erau acolo atunci și care au asistat în direct la minciuna la TV de stat... Halucinez!!!)

energie-fosilă-nucleară/înțelegerea reacțiilor-nucleare-radioactivitate-deșeuri-t10606-80.html?#p379506

Delirul:


Realitatea:
3 x
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de gfgh64 » 04/12/23, 20:24

dar nu, spune ea Brigitte, distinge clar intre real si posibil, asa ca imediat dupa ce spune, ce este sigur!!!!
chiar și eu îmi amintesc de repetarea lui „” nici un pericol, norul a evitat Franța
0 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de izentrop » 04/12/23, 23:52

gfgh64 a scris:dar nu, spune ea Brigitte, distinge clar intre real si posibil, asa ca imediat dupa ce spune, ce este sigur!!!!
chiar și eu îmi amintesc de repetarea lui „” nici un pericol, norul a evitat Franța
Brigitte a fost stângace, asta a alimentat zvonul
Treizeci și trei de ani mai târziu, secvența este frecvent folosită pentru a susține teza dezinformarii orchestrată în mod deliberat de autorități și de Serviciul Central de Protecție împotriva Radiațiilor Ionizante (SCPRI, dependent de Ministerul Sănătății), care era responsabil de comunicarea după dezastru. . Unele articole cred asta este acest minut de vreme care va da substanță celebrei teorii despre oprirea norului Cernobîl la granița cu Franța (o propoziție pe care nimeni nu a rostit-o vreodată).
https://www.liberation.fr/checknews/201 ... t_1755981/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de GuyGadeboisTheBack » 05/12/23, 00:09

Brigitte nu are nimic de-a face cu asta și dacă nu știi, ea este chiar ultima dintre imbecili (de parcă ar fi avut carte blanche la acea vreme și ar fi făcut ea însăși animația și textul.... : Roll: ). Motto-urile Franței în cazuri extreme au fost întotdeauna „e în siguranță”, „e sub control”, „stați acasă și luați Doliporane”, etc, etc, etc. În acest caz, a fost „anticiclonul Azore ne protejează” (Și nu „norul s-a oprit la graniță”), ceea ce este o prostie pură și o minciună de stat. Dimpotrivă, vecinii noștri germani care au luat imediat măsuri pentru a-și proteja populația.
Încarcă-l pe Brigitte și eliberează autoritățile publice, ah, versiunea ta a poveștii este frumoasă!
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de izentrop » 05/12/23, 09:33

Tipe, ești în modul conspirație obscurantist acolo : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de Christophe » 05/12/23, 10:35

izentrop a scris:Tipe, ești în modul conspirație obscurantist acolo : Mrgreen: : Mrgreen:


Nu, el este în modul realist, ești în modul TDC al negării franceze a norului de la Cernobîl... chiar și 40 de ani mai târziu, când toată lumea știe (și recunoaște... în afară de tine și alți câțiva TDC-uri?) această minciună de stat. ..

Probabil că același lucru îl vom avea și cu campania siegvax...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Evaluare, costuri, hărți și contaminare de la Cernobâl (Franța)




de Macro » 05/12/23, 11:45

Christophe a scris:Probabil că același lucru îl vom avea și cu campania siegvax...


Argumentul: Protejat de anticiclonul Azore : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


Trebuie să vezi... Ei bine, repetat, poate dura... Idioții ăștia sunt atât de proști : Cheesy:
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 238