Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 01/03/22, 22:07

In unele situatii plantele achizitionate fac treaba foarte bine, uneori trebuie sa alegi. Bineînțeles tuturor ne place să ne facem plantele de la A la Z, ok pentru satisfacția suplimentară etc, dar cumpărarea lor vă îndepărtează deja o sarcină și veți păstra toată plăcerea de a crește în solul dumneavoastră.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 02/03/22, 12:53

Doris a scris:In unele situatii plantele achizitionate fac treaba foarte bine, uneori trebuie sa alegi. Bineînțeles tuturor ne place să ne facem plantele de la A la Z, ok pentru satisfacția suplimentară etc, dar cumpărarea lor vă îndepărtează deja o sarcină și veți păstra toată plăcerea de a crește în solul dumneavoastră.

apoi ezit ca nu prea am de gand sa cultiv anul acesta, nu ar fi nici o idee buna sa pun un an de paie sa aduca mai mult carbon, pentru ca acolo nu imi pasa putin de azot foamete

Mi-am cumpărat adesea plantele și mi-au dat și mie câteva, să le fac eu însumi este o dorință recentă pentru că am avut timp să mă gândesc la asta și timp să-i dedic, acolo, trebuie să mă gândesc la mine și la fiul meu, așa că Gradina de legume va veni dupa, dar e adevarat ca la PP poti petrece jumatate de ora transplantand 12 salate si apoi uita de ele pana la recoltare, nu mai suntem deloc in acelasi interval de timp.

asa ca o sa vedem ca zi de zi, o sa pun in stare de functionare gradina de legume si ce ar putea fi mai simplu sa intinzi un strat foarte bun de fan si sa astept
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 02/03/22, 13:35

Moindreffor a scris:apoi ezit ca nu prea am de gand sa cultiv anul acesta, nu ar fi nici o idee buna sa pun un an de paie sa aduca mai mult carbon, pentru ca acolo nu imi pasa putin de azot foamete

Se reflectă. După o primă experiență catastrofală, în care am adus aproape doar carbon într-un sol nisipos și sărac, din lipsă de cunoștințe și reflecție, am căzut apoi aproape în cealaltă extremă. Dar acum adaug carbon în masă în fiecare an și, cu sistemul în funcțiune, merge foarte bine. Si cum zici tu, intr-o gradina de legume lenesa nu mai suntem in acelasi cadru ca inainte, toate termenele si treburile ei de facut si blablabla, in gradinile noastre de legume timpul este cam suspendat, ceea ce nu e de nemultumit.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 10/03/22, 10:32

fân livrat ieri, anul acesta, pentru că nu prea este planificată activitate de grădinărit de legume, am luat 10 baloți în loc de 8 ca stratul să fie foarte gros, am luat în sfârșit fân mai degrabă decât paie, mai ales din cauza riscului prezenței produsului. reziduuri în paie, pajiștile nu sunt tratate

si asa s-a intins fanul, in pas, nu de mine, toata gradina de legume este acoperita in afara de cativa praz si telina care mai raman acolo pentru vremea de cules, am lasat pe loc dar am acoperit cateva sfecla rosie mica, du-te ei. plecat la sămânță? să văd, aș fi tentat să las și o țelină ca să văd dacă pot aduna semințe din ea

altfel andivele mele semănate în cutii anul trecut și netransplantate au petrecut iarna în această cutie și începe din nou, așa că o să le pun în pământ, ar trebui să meargă și la sămânță.

Semănasem și praz de toamnă netransplantat și el, cutia era desmulată și am pus blocul de compost pe pământ, în mijlocul fânului, mai vedem.

în caz contrar ploaia a anunțat și de aceea fânul răspândit ieri se va așeza natural

in rest o sa vedem, va fi conform fortelor, altfel am de gand sa mai pun cartofi : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 10/03/22, 11:41

Moindreffor a scris:altfel andivele mele semănate în cutii anul trecut și netransplantate au petrecut iarna în această cutie și începe din nou, așa că o să le pun în pământ, ar trebui să meargă și la sămânță.

Nu sunt atât de sigur, în funcție de dimensiunea cutiei, veți vedea. Acasă e bine, la semănat de anul trecut am pus doar o treime în forțare, restul este pentru anul acesta, în paralel îmi voi lansa linia de andive din 2022, care va fi exploatată în principal în 2023. În testele mele asta și anul: forțarea rădăcinilor, a plantelor care s-au dus la sămânță, pe care le-am lăsat în pământ și care încolțesc din nou în ianuarie. Merge si, mi-a dat andive, foarte bune si.

Moindreffor a scris:in rest o sa vedem, va fi conform fortelor, altfel am de gand sa mai pun cartofi : Mrgreen:


Bine, nu prea multe de făcut și asta te face o podea bună.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 458