Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 18/03/22, 12:12

Did67 a scris:M-am uitat pe furiș: a priori, este „motivat” de o călătorie de tip „supraviețuitor” sau cel puțin „autonomist”. Lasă 10 ani să treacă și vom vedea!

Cred că e puțin pentru rating, pentru că în aceste videoclipuri nu e foarte orbitor, este mai experimental decât orice altceva,
el spune, de exemplu, că cultivarea grâului pentru a hrăni puii este o prostie, pentru că este nevoie de prea multă muncă pentru cât costă grâul. : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 18/03/22, 12:59

Adrien (ex-nico239) a scris:Dar, în mod ciudat, am impresia că se confruntă cu (majoritatea?) psihologiei, căreia îi este greu să: accepte non-munca (exploaserăm bazele teologice ale acesteia în trecut) dar și „murdăria” (ca să folosim). termenul videoclipului) pe care îl generează și care este pervers deoarece îi afectează nu doar pe grădinar, ci și pe cei din jur.

pentru mine nelucrarea nu este scopul, voi vorbi mai degrabă despre neîntoarcerea solului, cum ar fi săparea, o lucrare ușoară a solului la suprafață îmi face lucrurile mult mai ușoare uneori, așa că sunt de acord

Adrien (ex-nico239) a scris:Grădină comună atunci când acesta este cazul: în care acest tip de grădinărit nu este întotdeauna acceptat
Chiar și soția grădinarului care nu vede întotdeauna cu ochi bun acest „bordel” departe de imaginile lui Épinal sau de noțiunile de „ordine” acceptate în mod obișnuit.

de ce ar trebui să fie asta o mizerie? PP-ul meu cu fanul lui este curat ca un ban, peste tot intre legume nu reuseste nici o buruiana sa-si arate nasul, trag linii cand transplant, organizez, asa ca imaginea bordelului de gradina de legume, pe care am descoperit-o. permacultura, este pentru mine un lucru rau, pentru ca acest bordel nu aduce nimic si deci intr-o gradina de alozare un PP bine acoperit nu va fi bordel, ci ceva la fel de curat ca in pamant gol, doar ca acolo vom fi. în pământ de paie
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 18/03/22, 18:18

Moindreffor a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Grădină comună atunci când acesta este cazul: în care acest tip de grădinărit nu este întotdeauna acceptat
Chiar și soția grădinarului care nu vede întotdeauna cu ochi bun acest „bordel” departe de imaginile lui Épinal sau de noțiunile de „ordine” acceptate în mod obișnuit.

de ce ar trebui să fie asta o mizerie? PP-ul meu cu fanul lui este curat ca un ban, peste tot intre legume nu reuseste nici o buruiana sa-si arate nasul, trag linii cand transplant, organizez, asa ca imaginea bordelului de gradina de legume, pe care am descoperit-o. permacultura, este pentru mine un lucru rau, pentru ca acest bordel nu aduce nimic si deci intr-o gradina de alozare un PP bine acoperit nu va fi bordel, ci ceva la fel de curat ca in pamant gol, doar ca acolo vom fi. în pământ de paie



Pentru că pentru tine fânul este „curat” în timp ce pentru alții este „murdar”: pentru alții este pământul care este curat fără nici cea mai mică acoperire, fie că este fân sau buruiană.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 19/03/22, 14:23

Ce zici de acest tip de momeală pentru șobolani?

"ceraflor - moluca arrex vole"

https://www.fruugoschweiz.com/substral% ... -88231650#

aici un video (vai in germana) in care tipul il foloseste (fara prea mult succes aparent)

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/03/22, 15:45

Vezi: https://www.auvergne-agricole.com/le-ph ... -le-relais

și: https://www.sagepesticides.qc.ca/Recher ... tiveId=157

[din prietenie va pun aceste doua elemente: pare eficient, corect folosit, pentru invazii puternice si pe termen scurt deoarece produsul se strica foarte repede; pericolul este departe de zero, dar nici nu este dramatic.
Cu siguranță voi lăsa asta forum deveni greață și deschis pro-facho - vezi propaganda deschisă a lui Christophe pentru Zemmour; Nu vreau să devin, la 69 de ani, colaborator! Christophe are dreptul să fie un neo-facho, un bătrân amărât, are dreptul să aibă neuronii deteriorați de substanțe - etanol sau altele sau, mai simplu, pe fondul vorbei fără minte între troli; el are, într-o democrație, dreptul de a exprima idei referitoare la cea mai grosolană prostie; el are, într-o democrație, într-un cuvânt, dreptul de a fi prost, chiar foarte prost și de a-l exprima. Întrucât am dreptul să nu particip la această vărsătură în locul exprimării ideilor... Mi-a luat prea mult timp să iau o decizie, deoarece Europa a durat prea mult să reacționeze la Putinism]
6 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/03/22, 16:49

Înainte de a fi alungat și trimis în Gulag - singurul răspuns pe care îl au fachosii - aceste câteva cuvinte:

În curând mă vei găsi pe: https://potagers.forumactif.com/

Îi invit pe umaniștii, pe cei care încă mai cred în valori, pe cei care urăsc prostia, pe cei care nu confundă „discuția” cu „trollingul”, pe cei care visează la o lume mai bună, care nu este o dictatură, să mă „Alătură-te... Îi invit și pe cei care mai au simțul umorului – rar râd pro-Putin, vociferează... Îl imită pe Hitler la Congresul de la Nürnberg fără să reușească vreodată! Era încă regele. Fasciști!

Desigur, mi se va spune, așa cum face Putin, că trebuie să fiu denazificat. Christophe va spune poate că este aici să mă salveze?

Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip

4 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/03/22, 17:19

PS: Dacă vrei să întâlnești inteligență, uită-te la un evreu inteligent - există*! Boris Cyrulnik / La Grande Librairie, în reluare pe 5 pentru încă câteva zile...

* Această remarcă fiind desigur, în comparație cu Zemmour - vă rog să nu o scoateți din context!
2 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 19/03/22, 17:21

Bună ziua Didier,

Înțeleg pe deplin mesajul tău. Din partea mea, chiar dacă am participat, deși moderat, perioada Covid mi se păruse deja grea. Erupția mai recentă a firelor „Macron”, „Zemmour” sau chiar mai nou „Tensiunea dintre Rusia și Ucraina” este scânteia care a rupt spatele cămilei, sau picătura de apă care a aprins pulberea, după cum alegeți.
Nu mai intervin (sau aproape) doar pe subiecte „tehnice” precum energie, incalzire, o mica gradina de legume pentru ca acolo sunt oameni prietenosi,... si am grija sa nu declansez sau sa alimentez o controversa.
Atata timp cat merge asa.... Vom vedea mai tarziu.
Dar voi arunca o privire la forum lui Adrien să găsească acolo (sper) oamenii drăguți despre care vorbesc și sper mulți alții.
Cordialement.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 20/03/22, 00:45

Did67 a scris:Înainte de a fi alungat și trimis în Gulag - singurul răspuns pe care îl au fachosii - aceste câteva cuvinte:

În curând mă vei găsi pe: https://potagers.forumactif.com/

Îi invit pe umaniștii, pe cei care încă mai cred în valori, pe cei care urăsc prostia, pe cei care nu confundă „discuția” cu „trollingul”, pe cei care visează la o lume mai bună, care nu este o dictatură, să mă „Alătură-te... Îi invit și pe cei care mai au simțul umorului – rar râd pro-Putin, vociferează... Îl imită pe Hitler la Congresul de la Nürnberg fără să reușească vreodată! Era încă regele. Fasciști!

Desigur, mi se va spune, așa cum face Putin, că trebuie să fiu denazificat. Christophe va spune poate că este aici să mă salveze?

Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip


Bună Didier,
Luat de muncă, s-au întâmplat multe lucruri în acest sens forum fără ca eu să-i dau cu adevărat atenție și, mai ales, fără să reacționez cu adevărat. Tu care știi puțin despre povestea mea, cunoști dezgustul meu de a vărsa fascismul, deci plăcerea de a-l întâlni pe Adrien.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 21/03/22, 08:08

Did67 a scris:Înainte de a fi alungat și trimis în Gulag - singurul răspuns pe care îl au fachosii - aceste câteva cuvinte:

În curând mă vei găsi pe: https://potagers.forumactif.com/

Îi invit pe umaniștii, pe cei care încă mai cred în valori, pe cei care urăsc prostia, pe cei care nu confundă „discuția” cu „trollingul”, pe cei care visează la o lume mai bună, care nu este o dictatură, să mă „Alătură-te... Îi invit și pe cei care mai au simțul umorului – rar râd pro-Putin, vociferează... Îl imită pe Hitler la Congresul de la Nürnberg fără să reușească vreodată! Era încă regele. Fasciști!

Desigur, mi se va spune, așa cum face Putin, că trebuie să fiu denazificat. Christophe va spune poate că este aici să mă salveze?

Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip Bip


participând doar foarte puțin la viața lui forum în afara acestui fir, și aceasta această parte a forum, dar făcându-mă deja conștient de obscurantismul și sprijinul acordat membrilor acestui forum, apărând idei destul de întunecate, pot să înțeleg plecarea ta și să las asta forum, iar excesele lui nu mă vor deranja, să nu te urmăresc pentru că nu sunt o oaie, ci să pot continua să schimb într-un climat mai puțin greață
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225