Proiect fotovoltaic, carport solar + magazii de grădină fotovoltaice!

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/01/10, 11:32

Ei bine, da, am înțeles bine, dar am făcut deja acest pas mai sus ...

Proiectul pe care l-am prezentat a fost compatibil cu administrația ... din regiunea noastră ...

Ei bine, nu este nevoie să faceți o brânză!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 22/01/10, 15:24

Bonjour Christophe,
Aveți opțiunea de a avea baterii tampon: acest lucru ar putea fi de interes pentru persoanele care nu sunt acasă în timpul zilei și care ar dori să-și reîncarce mașina în timpul nopții ...
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/01/10, 15:30

O, nu, nu există nimic asemănător cu „accesoriile”, este un proiect de injecție de rețea 100% cu reces, instalarea a 1 sau 2 prize de încărcare sub carport ...

Rețeaua care acționează ca tampon este în continuare cea mai bună soluție, nu-i așa?

Bateriile ar fi foarte utile numai dacă nu există nicio conexiune la rețea.

Nu știu dacă acest proiect se va întâmpla vreodată ... ar trebui să existe deja o mașină electrică „potrivită” pe piață ...
0 x
30
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/04/22, 18:02

Re: Proiect fotovoltaic, carport solar + case de gradina fotovoltaice!




de 30 » 10/04/22, 18:09

buna ziua, am dat peste aceasta postare veche: a reusit acest proiect chiar si cu evolutie?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Proiect fotovoltaic, carport solar + case de gradina fotovoltaice!




de Christophe » 12/04/22, 14:42

Nu, în sfârșit am instalat PV în 2019 pe acoperișul meu principal...

De ce doar in 2019?

Pentru că prețurile au devenit „accesibile” și profitabile fără niciun ajutor!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Proiect fotovoltaic, carport solar + case de gradina fotovoltaice!




de phil59 » 12/04/22, 17:18

Pentru a instala PV, mai întâi spuneți-vă că nu este neapărat profitabil în acest moment, chiar și la 17 cenți per kWh livrat.

Dar asta se va schimba odată cu creșterea prețurilor la energie...

Fie instalati putin, pentru a acoperi zgomotul de fond al casei, adica ce consuma casa oricand, cu cutia, ceasurile, etc... In cazul meu sunt aproape de 200Wh constant.

Dacă instalezi 200-400 Wp de panouri, vei consuma aproape 100% din instalația ta, nu „pierde” nimic dând înapoi rețelei, ceea ce este aproape interzis în prezent, fără să fi avut avizul „autorităților de suc”. ... chiar și gratuit.

Eu am 760 Wc... Am avut panouri OCCAZ la 30€ fiecare, si micro invertoare, in jur de 35€ pe panou... ceva lemn reciclat, niste intrerupatoare de siguranta etc., o instalatie la mai putin de 300€. pentru mine. Se amortiza in aproximativ 3 ani, fara griji, mai putin daca pretul kWh creste...

Ulterior, dacă instalați mai multe, există soluții diferite.

O instalatie facuta de un profesionist, cu ce e nevoie, cred ca in prezent, ar trebui sa mearga la + - 7000€, la 3 kWp.
Dacă revindeți, este un abonament suplimentar „contor” și 10 cts pe kWh vândut...
Sau pui un comutator, care va alimenta un cumulus electric atunci când „supraproduci”, vezi alte...

Încărcarea unui EV la 100% cu asta este puțin utopic.

Pentru un EV, pe cei pe care ii stiu, e minim 6A, zicem 1200-1500W mini.

Nici cu 3 kWp nu ai neapărat asta în mijlocul verii, constant.

Preluarea complementului în rețea nu este nerezonabilă! EV încă trebuie să fie acolo pentru a-l încărca atunci când soarele strălucește corespunzător.

Cat despre baterie, daca nu ai vena, sa ai OCCAZ bun, sau recuperare, e foarte scump, iar pentru mine, are sens doar pe un site izolat.

Aproximativ, pentru iluminatul casei, iarna, am un consum mai mic de un kWh, vara jumatate....
sa zicem, cu pierderile generate etc., ai nevoie deja de minim 1.5 kWh de baterie pentru o zi, si planifica 4 zile fara soare, adica 5-6 kWh de baterie.. arunca o privire la preturile bateriilor noi. .... In noua ieftin e cel putin 3000€, cred, ca sa iti dai o idee....

Vom spune pentru iluminatul meu, că peste 10 ani, am nevoie de 10*200 kWh max, adică 2000 kWh la 20 cts numărând o rată mai mare decât curentul, adică 4000€....

Există un echilibru corect de văzut, între prețul de cost și rentabilitatea investiției....

Uitasem, tu 1 kWp instalat, pe tot parcursul anului, in functie de regiune, orientare, inclinare, conteaza vreo 1000 kWh de produs, doar ca sa iti dai o idee, sa rafinam, nu cred ca in cel mai bun caz poti depasi cei 1200 kWh....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Proiect fotovoltaic, carport solar + case de gradina fotovoltaice!




de Christophe » 12/04/22, 17:41

philxNUMX a scris:Pentru a instala PV, mai întâi spuneți-vă că nu este neapărat profitabil în acest moment, chiar și la 17 cenți per kWh livrat.


Cred ca si la 17 ct e profitabil...cu conditia sa nu dai peste un instalator caruia sa nu-i pese de sapat! 7000 € pentru 3 kWp este mult prea scump în 2022... dacă nu este integrat (înșelătoria de stat...)

In Belgia era 35 cts...inainte de majorare si nu trebuie integrat! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Proiect fotovoltaic, carport solar + case de gradina fotovoltaice!




de phil59 » 12/04/22, 18:55

Acum ceva mai mult de un an v-as fi spus vreo 6000€, cu „consuel” (nu mai stiu cum se cheama), calarit de un profesionist, cu tot ce aveti nevoie, asa e ideea generala.

Revânzare? la 10 ct, kWh-ul, e aproape o escrocherie, cu „sub-costurile” generate pentru revânzare.

Pentru a localiza, făcusem deviz pentru locul unde lucrez, să instalez nu departe de 4000 m2 de adăpost, proiect puțin sub milionul de euro.

Am acoperit 21%, ceea ce nu este rău, dar suntem norocoși să avem „zgomot de fundal” destul de mare, mai mult sau mai puțin constant.

Revânzarea a fost foarte, foarte puțin implicată.

De ce casă de umbră și nu pe acoperiș? pentru ca mai intai ani intrebam pe arhitect ce greutate pe m2 am putea pune pe acoperis, fara raspuns, iar acum acoperisul are 12 ani, si merge in fata scurgerii.
În prezent, când vrem să punem un acoperiș „corporate”, o facem în faza de proiectare, și sunt aceiași oameni care „montează” acoperișul, care fac „punctele de acostare”.

Cu 3 kWp instalați, nu consumăm totul...sau rar, la un individ....
Pentru a vinde, trebuie să mergi până la aproape 6 kWp pentru a face un mic profit, după părerea mea.

Prețul sucului va crește doar după părerea mea...

Cu 3 kWp instalați, vei produce puțin mai mult de 3000 kWh, sau puțin mai mult de 500 de euro pe an, dacă consumi tot....

Chiar și cu 760 Wp, cu o instalație „ragadă”, înclinată la 60° pentru iarna optimă, am dat deja rețelei peste 55 kWh de la sfârșitul lunii iunie.

Nu uriaș, dar încerc să consum de toate.... și uneori, dacă nu există mașină de spălat vase, mașină de spălat rufe de băgat, unul din cele 2 EV-uri se încarcă la nevoie, dacă soția sau eu suntem acolo....

M-am gândit să montez 70 de panouri de 190 Wc... am făcut studiul... dacă eram în afara rețelei, da, poate chiar puțin, dar acolo... (reamintesc că mi-au revenit panouri + micro invertor , acum un an, la 65 €, OCCAZ bun in panou) ...
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182