Operația mea „spate” (canal lombar îngust)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 14/04/22, 22:09

De fapt, există un timp pentru toate.

Un timp cu și un timp fără.

Am descoperit de ce, nu știam cum să opresc colipranul, în timp ce era pe drum.

Totul e o prostie, incep sa iau pc-ul de foarte mult timp in genunchi, acum va sta in fata unei mese.

Fără ajutor, devii „nebun”.

Este ultima dată, nu mai durerea m-a împiedicat să merg înainte, ci corpul care începea să refuze.

Inca o prostie, care nu are nicio legatura cu asta.

Acum 2 ani buni, am avut o încheietură fracturată.

Durere destul de severă, aproape non-stop. Când placa a fost îndepărtată, 1 an mai târziu, durere încă constantă. Râzi, de-a face cu spatele, dar foarte plictisitor.
O „minge” „împingere” în partea de sus a mâinii.

Reumatolog, punctie, analize. După infiltrare și puncție, nodul a revenit.

Nimic de făcut, durerile erau încă acolo.

E, gata, am găsit pb.

Toate con, bolul cu lapte dimineața.

La 15 zile de la oprire, practic nu mai are durere, iar acum, aproape inexistent....e o prostie, dar asa este.

Efectul placebo, nu știu, dar funcționează.


Am avut noroc ca s-au rezolvat si hernia de disc....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 14/04/22, 22:30

Mi se pare minunat daca merge, am incercat si lapte, dar m-am oprit si in alte imprejurari...

Laptele poate fi cauza unor probleme inflamatorii, hemoroizi, dureri...

Nu mai bei și fenomenele dispar! Reluezi, ele reapar (și așa mai departe). La multe subiecte, confirm.

Produsele de paine si la fel, reduceti doza si merge mult mai bine, o luati din nou si merge mai putin bine.

Dar corectarea dietei rămâne un proces complicat.
Trebuie să vină de la tine și să o ia mai ușor.

Felicitări pentru că ai descoperit și ai ajuns acolo..!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 19/04/22, 12:04

Azi programare la medic.

La pantofi, ok, am reusit sa pun sireturile fara dificultate.

Pai a priori fara drum cu masina, 200 km, pentru el, probabil nu inainte de iulie... 5-10 km ok....

De-a face cu chir la începutul lunii mai...

Mâine kinetograf, vom vedea ce se întâmplă.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 25/04/22, 15:50

După o lună :

Totul merge bine, timp de 2-3 zile 2 coliprane pe zi, iar azi doar 1, cu putin noroc, la jumatatea saptamanii, va fi 0.

Cicatrice frumoasa.

Pe de altă parte, mai trebuie să mă întind de câteva ori pe zi...

Pot „sa ridic” o hârtie pe pământ. În rest, totul se rostogolește, bine foarte puțin, evit pe cât posibil mașina. Cel mai lung traseu era sa merg la doctor, vreo 5 km, si de doua ori pana la fiica mea, 2m! iar odata la recuperarea fier vechi, 700 km.
În prezent, este 230 de euro pe tona de mașină și 7.70 de euro pentru cupru... dar s-ar putea să scadă puțin...

Ei bine, chiar încep să „mă plictisesc”!

De fapt, kinetoterapeutul a fost în vacanță săptămâna trecută și nu voi începe până miercuri.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 19/05/22, 00:38

Durerile sunt încă acolo și mă întorc la o medie de 3 codoliprane pe zi....

L-am revăzut pe chirurg la începutul lunii mai și am dreptul să conduc fără limită.

Bun în teorie, dar nu în practică.

Pana la 150-200 km ziua, cam bine, putin 400, iar seara sunt dublat...

Reușesc pentru moment să merg aproximativ 1.2 km, și nu port mai mult de 5 kg, pe un traseu scurt.

Mergând, încetul cu încetul, cred că se va întoarce.
Nici eu nu cer sa fac plimbari de 10-15 km....

Ceea ce ar fi un minim ar fi să poți merge cel puțin 3 km, să poți circula 400 km pe zi, să poți descărca mașina, luând, de exemplu, 1 pachet de apă în fiecare mână, și pentru a putea ridica 20 kg, pentru scurt timp...

E mult mai mult decât mă așteptam, dar probabil că am așteptat prea mult...

Il revad pe chirurg la inceputul lunii iulie....
2 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 30/05/22, 11:44

Acum sunt puțin peste 2 luni (25 martie) când m-am operat la spate.

Marțea trecută am scos-o pe Madame de la serviciu și ne-am plimbat și am condus mult în aceste câteva zile.

Vineri au fost peste 500 km pe zi.

Și spre deosebire de acum puțin timp, după ce am condus mai puțin, nu am fost „dublat” când am coborât din mașină. Nu este în formă grozavă, dar este din ce în ce mai bine.
Stagnez la 3 coliprane in medie pe zi, dar nu e nevoie sa renunt la coliprane pentru a lua lucruri mai violente..

Reușesc să merg pe jos un drum bun dus-întors de 1.5 km.

E un progres prea lung... Dar în așteptarea anului 2022, când s-a tachinat din 2013-2014, e prea lung, iar osteoartrita s-a instalat mult prea mult, iar când ai peste XNUMX de ani, corpul, deși merge acolo mai mult ca repede ca înainte! : Lol:

Astăzi am petrecut 5 minute cu motocoasa pe câmp, pentru ca panourile mele solare să vadă puțin mai bine soarele...
Vom vedea diseară sau mâine ce se întâmplă...

Am uitat, e o prostie, pe care nu o sa o mai folosesc, e scaunul de pescar rabatabil, cand madame face plaja.... am observat ca imi „rupe spatele”, fara sa-l folosesc e mult mai bine.

Sunt supărat să am multe lucruri de făcut acasă și să nu pot face mare lucru, când am puțin timp acum....

Ma revad pe chirurg la inceputul lunii iulie si sper sa ma pot intoarce la serviciu, macar part-time, imediat dupa....

Ei bine, este un caz care merge pe drumul său vesel, dar încă nu regret operația.
Ajunsesem într-o etapă în care chiar și 500m pe jos erau uneori foarte complicate.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Exnihiloest » 31/05/22, 18:56

philxNUMX a scris:...
Stagnez la 3 codoliprane in medie pe zi...

Atenție la paracetamol în doze mari pe termen lung, atacă ficatul.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 31/05/22, 21:17

3 coliprane sunt doar 1.5 g pe zi....

Am luat mult timp, 3-4g pe zi, de paracetamol intre „alte comprimate”.

Si de cativa ani, consecutiv, fara sa ma opresc "intre cure" de voltaren, sau kétéprofen, etc....am zis cativa ani.

M-am oprit, cred că în timp, începeam să nu fiu tocmai „corect”, iar analiza de sânge, făcută după 2-3 săptămâni, să confirme că trebuie să iau o pauză....

O invidiez pe sotia mea care are si probleme cu spatele si pe care, des, cu 1g de paracetamol, o linisteste....desi, a inceput si asa, de ani de zile....

Am stat și eu uneori mult timp, fără un „lucru”, după o infiltrare, de exemplu. (niciodată o lună întreagă fără nimic, dar, fără îndoială, cu 95% mai puțin). Este greu de cuantificat toate acestea, pentru că este mai ușor să uiți un moment de nenorocire decât un moment de fericire.
Fără îndoială un lucru grozav!

Pb e cand nu ai de ales....

Acolo, în coliprane, nu paracetamolul este cel mai dăunător...
Dar momentan, nu am înlocuit cu tramadol, nici cu skenan...

Este un rău mai mic, după părerea mea. Va trebui să fie temporar. Aveam in vedere ca la 2 luni de la operatie ma gandeam sa fiu nevoit sa iau cateodata cate o "pastila", sau eventual la sfarsitul zilei, mai intai. (Tocmai am recitit propozitia aia.... : Hopa: )

Dar, inainte de operatie, era complicat....

Acolo revin ca acum ceva mai mult de un an, incepand pasi mici cu pasi mici, cu o medie mai mica a „drogurilor”.

Prin drog, mă refer la toate pastilele, inclusiv doliprana!

Dar, va veni, sper!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Exnihiloest » 31/05/22, 21:27

philxNUMX a scris:...
Dar, va veni, sper!

Iti doresc. Sănătatea este cu adevărat lucrul esențial din care provine orice altceva. Este un truism, dar trebuie ținut mereu în minte, doar pentru a pune în perspectivă micile noastre griji ecologice sau politice ridicole. Când îți simți corpul, nu mai poți fi senin.
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 31/05/22, 21:40

Exnihiloest a scris:
philxNUMX a scris:...
Dar, va veni, sper!

Iti doresc. Sănătatea este cu adevărat lucrul esențial din care provine orice altceva. Este un truism, dar trebuie ținut mereu în minte, doar pentru a pune în perspectivă micile noastre griji ecologice sau politice ridicole. Când îți simți corpul, nu mai poți fi senin.


Sper că majoritatea, pentru o dată, va fi de acord cu tine.
Sunt în. Ca ce, putem asculta, citi, fără să plângem deloc scandal.
Este important, uneori, să citești puțin printre rânduri... (uneori, întotdeauna, probabil, înainte de a te lăsa purtat)

Atâta timp cât e puțină sănătate „bobos”, ei bine, restul, cui îi pasă puțin... capul, nu va ajunge să iasă puțin din apă...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 341