Descărcător cu arc: necesită clarificări

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Olivier22 » 24/06/22, 02:25

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră

Christophe a scris:Am instalat acest model sub chiuveta de mai bine de 12 ani, fara griji...
0 intretinere, 0 epurare necesara... numai fericire!
Wow, asta e liniştitor! După aceea, e adevărat că par a fi lucruri bune. Pentru cazul meu, mă gândeam la lucruri mai mici, ca asta:
Imagine
Dar cu siguranță sunt mai puțin eficiente, având în vedere volumul lor mic... Bah, la prețul pe care îl costă, pot oricând să încerc.

Macro a scris:Sincer lucrez in industrie cu opritoare de lovituri de aride de tot felul (vezica, piston cu arc, piston pe gaz)... iti pot garanta ca se strica neaparat dupa "un anumit timp" : Cheesy:
De aici și interesul meu inițial pentru descărcătoarele pneumatice goale! Nu este posibilă nicio defecțiune, doar o mică curățare din când în când. Dar este voluminos, și neapărat vertical, nu se potrivește ușor sub chiuvetă atunci când nu a fost planificat.

Macro a scris:Personal am instalat un limitator de presiune
Presiunea este, de asemenea, un subiect; dar avem un rapel la fundul cladirii, asa ca daca presiunea este excesiva trebuie deja reglata corect. Atunci locurile de cazare de la etajele inferioare ar putea fi dotate eventual cu limitatoare, dar eu fiind la ultimul etaj, ar fi cam absurd sa am nevoie sa pun si eu.
Momentan compresorul este puțin puternic, a priori. Este pe cale să se rezolve, cererea a fost făcută administratorului

Pentru curioși: avem probleme de scurgeri larg răspândite în toate apartamentele din toate imobilele din cartier la care instalațiile au fost făcute de același prestator de servicii în timpul construcției. Circuitele explodează unul după altul, calitatea cuprului ar fi pusă sub semnul întrebării... În orice caz, excesul de presiune și lovitura de berbec nu ar trebui să ajute la chestiune, iar la început este mai ușor să elimini aceste riscuri decât să refaci totul.

Christophe a scris:Nu toată lumea are 3 batoane la robinet...ar fi făcut mai bine să pună 1.5 până la 2 batoane...
Păcat că nu putem trage primăvara...
Da, si deja e bine ca este indicata presiunea minima. Acesta nu este cazul tuturor.
Totuși, am văzut un videoclip cu un tip care demontează un opritor de lovitură de apă precum cel din imaginea de mai sus și se pare că arcul nu era prea încărcat. Acest lucru ar indica funcționarea la presiuni destul de scăzute.


sicetaitsimple a scris:Nu scriem 2 (sau 3) bare, scriem 2 (sau 3) bare. Așa cum scriem 2 sau 3 m, dacă este o lungime.
Pe de altă parte, puteți scrie două sau trei bare
Pentru mine este mai simplu decât atât: într-o propoziție, scrii totul cu litere. Fără numere sau simboluri.
Așa că scriem „trei bare” când scriem un text și „3 bare” când facem un calcul sau o listă de date tehnice.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Christophe » 24/06/22, 10:47

Mi se pare că am plătit în jur de 15€ la momentul respectiv...20€ max e departe...

Vad ca astazi depaseste 30€ pe internet...dar instalatorul meu a avut mereu preturi grozave!
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133