ORGANIC o piata ca oricare alta

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Moindreffor » 20/02/22, 20:25

Obamot a scris:Pregătasem deja asta, pentru că știam că vei ajunge la el (dar acesta va fi ultimul meu post, pentru că totul a fost spus)
Mai întâi publică sursa anterioară! Atunci...

sursa publicata ce zici? Informațiile despre Franța sunt de încredere sau nu?
Consum: vânzările de produse ecologice au scăzut în 2021
https://www.francetvinfo.fr/economie/em ... 35989.html
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Obamot » 20/02/22, 20:28

Moindreffor a scris:
Obamot a scris:Pregătasem deja asta, pentru că știam că vei ajunge la el (dar acesta va fi ultimul meu post, pentru că totul a fost spus)

Mai întâi publică sursa anterioară! Atunci...

+ 82% între 2011 și 2016.

+ 17% în 2017 (creștere față de volumul total). https://www.agencebio.org/wp-content/up ... ce-BIO.pdf

+ 15,7% între 2018.

+ 8% între 2019.

+ 12,2% în 2020. https://www.circuits-bio.com/chiffres-e ... os-en-2020

Brusc, ar scădea cu 4%, deci ce? Suntem încă pe o tendință FOARTE ascendentă de zece ani.

QED

Sursa: le dau doar pe cele care nu au fost deja date anterior.


sursa publicata ce zici? Informațiile despre Franța sunt de încredere sau nu?
Consum: vânzările de produse ecologice au scăzut în 2021
https://www.francetvinfo.fr/economie/em ... 35989.html

Ai doar asta?

Nu-mi schimbă concluzia.

Bine, așa că dezbaterea s-a închis.
Dernière édition alin Obamot 20 / 02 / 22, 20: 29, editate 1 ori.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Moindreffor » 20/02/22, 20:29

Obamot a scris:Ai doar asta?

Nu-mi schimbă concluzia.

Bine, așa că dezbaterea s-a închis.

galeria
https://www.latribune.fr/entreprises-fi ... 03626.html

concluzia ta este ca ai dreptate si ei gresesc?
Eu transmit doar fapte, nu concluzionez nimic, faptele vorbesc de la sine

cei care concluzionează este că nu acceptă faptele, așa că trebuie să se convingă că faptele sunt false

Organic a înregistrat o scădere a cifrei de afaceri în supermarketuri în cinci perioade la rând. Drept urmare, de la începutul anului 2021, vânzările au scăzut cu -1,3%. Partenerul nostru NielsenIQ oferă câteva explicații
https://www.lineaires.com/les-produits/ ... our-de-bon
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Obamot » 20/02/22, 20:41

La fel: dar nu ai „monopolul faptelor” și le înclinați
(bine, ai editat ca sa brodezi si sa ajungi din urma cu crengile, nu am de gand sa repet la infinit)

Vedeți statisticile, nu este atât prin interpretarea dvs. sofisticată:
consumul scade [...]

Este mai degrabă că creșterea cotei de piață este mai lentă decât înainte” (ce spun numerele). Re-CQFD

Așa că o să vă spun, nu m-aș păsa dacă consumul ar fi scăzut, dar până la un punct pe care nici nu vă puteți imagina!
Mă bucur însă că nu este cazul, este un semnal puternic.

Cert este că tot ce ai spus este FALS, știri false, intox, gloubi-boulga. Și acolo, în ochii mei, ai zero seriozitate, zero credibilitate.

Deci discernământ zero.
Încercări de înșelăciune.
Discuția de 2 ori închisă.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Moindreffor » 21/02/22, 10:09

Obamot a scris:Așa că o să vă spun, nu m-aș păsa dacă consumul ar fi scăzut, dar până la un punct pe care nici nu vă puteți imagina!
Mă bucur însă că nu este cazul, este un semnal puternic.

deci de ce ai vrea sa minti cu orice pret cu cifrele transmise de mai multe ziare „serioase” si deci nepartizane, daca chiar nu te-ai bagat nici nu ar trebui sa relatezi, ceea ce te contrazice, deci, pe dimpotrivă, aceste cifre care contravin discursului tău partizan te-au supărat, de unde încercarea ta de a le demonta

Obamot a scris:Cert este că tot ce ai spus este FALS, știri false, intox, gloubi-boulga. Și acolo, în ochii mei, ai zero seriozitate, zero credibilitate.
Deci discernământ zero.
Încercări de înșelăciune.
Discuția de 2 ori închisă.

Nu am spus nimic, dau informatii din ziare, asa ca nu incerc sa insel sau sa mint, ma intreb de aceste cifre
pe de alta parte tu
1) citați cifre din Elveția pentru a contrazice cifrele franceze
2) citați cifre dinainte de 2018 pentru a contrazice cifrele din 2020
deci da poti inchide discutia pentru ca e clar ca nu ai argumente valabile pentru a contrazice aceste fapte pe care nu le accepti
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Obamot » 21/02/22, 10:29

Nah, nu am absolut nimic de ce să-mi pese de BIO, nu-mi este suficient.
Am încercat doar să demonstrez cu succes că faci propagandă (și din moment ce trebuie să minți).

Sursa elvețiană a fost acolo doar ca exemplu. De atunci am fundamentat cu surse complet diferite, așa că sunteți de foarte rea-credință. Mai ales că această sursă era acolo doar pentru că era o captură de ecran a ceea ce dau primele rezultate de căutare de la google, căruia nu prea îi pasă ce tipuri de surse este . A dat o viziune globală fără părtinire, asta mi-am dorit (contrar a ceea ce susțineți).

Prin urmare, NU este o compilație de date pe care am făcut-o personal, ci ceea ce este o selecție a motorului de căutare. Care îți demontează intenția nelegiuită și falsă.

Deci contesti asta creșterea cotei de piață este mai lentă decât înainte”. Ceea ce este o abordare REZONABILĂ și greu contestabilă, nu aduci niciun element care să demonstreze nimic.

Contestați că organicul este în vânzare în creștere în hard-discount. Acest lucru este aproape imposibil de contestat, deoarece oferta este prezentă fizic pe tarabe și virtual pe web (ceea ce demonstrează că există o cerere puternică și o ofertă mare cu prețuri accesibile de aproximativ 2 euro)
https://www.lidl.fr/la-variete-lidl/not ... oduits-bio

Contesti sursele furnizate de google fara sa ne spui ce ar gresit in detaliu, doar le respingi.

Pe scurt, spălarea obișnuită a creierului susținătorilor OMG-urilor. Și nu am de gând să petrec ore întregi acolo, așa că mă opresc cu adevărat acolo în fața unui mincinos. Pentru orice eventualitate, te-am blocat din cauza obiecțiilor tale caricaturale, așa că nu mai văd răspunsurile tale, deoarece pozițiile tale nu sunt științifice (acolo nu faci greutatea — ca la prăbușirile tale pe Vit. C — și alte evaziuni). ) nici onorabil totodată să-ți atribuie în continuare un fel de „monopol asupra adevărului”... Aici nu ești autoritar, e chiar invers.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: BIO o piata ca oricare alta




de Moindreffor » 21/02/22, 11:02

Obamot a scris:Nah, nu am absolut nimic de ce să-mi pese de BIO, nu-mi este suficient.
Am încercat doar să demonstrez cu succes că faci propagandă (și din moment ce trebuie să minți).

Sursa elvețiană a fost acolo doar ca exemplu. De atunci am fundamentat cu surse complet diferite, așa că sunteți de foarte rea-credință. Mai ales că această sursă era acolo doar pentru că era o captură de ecran a ceea ce dau primele rezultate de căutare de la google, căruia nu prea îi pasă ce tipuri de surse este . A dat o viziune globală fără părtinire, asta mi-am dorit (contrar a ceea ce susțineți).

Prin urmare, NU este o compilație de date pe care am făcut-o personal, ci ceea ce este o selecție a motorului de căutare. Care îți demontează intenția nelegiuită și falsă.

Deci contesti asta creșterea cotei de piață este mai lentă decât înainte”. Ceea ce este o abordare REZONABILĂ și greu contestabilă, nu aduci niciun element care să demonstreze nimic.

Contestați că organicul este în vânzare în creștere în hard-discount. Acest lucru este aproape imposibil de contestat, deoarece oferta este prezentă fizic pe tarabe și virtual pe web (ceea ce demonstrează că există o cerere puternică și o ofertă mare cu prețuri accesibile de aproximativ 2 euro)
https://www.lidl.fr/la-variete-lidl/not ... oduits-bio

Contesti sursele furnizate de google fara sa ne spui ce ar gresit in detaliu, doar le respingi.

Pe scurt, spălarea obișnuită a creierului susținătorilor OMG-urilor. Și nu am de gând să petrec ore întregi acolo, așa că mă opresc acolo în fața unui mincinos. În cazul în care te-am blocat din cauza obiecțiilor tale caricaturale, așa că nu mai văd răspunsurile tale deoarece pozițiile tale nu sunt științifice (acolo nu ai greutatea ca la accidentele tale și alte eschivuri) și nici onorabile continuând să îți atribui un fel de „monopol asupra adevărului”... Aici nu ești autoritar, dimpotrivă.

de ce ai vrea să-mi împrumuți alte intenții decât cele date de ziare, adică o scădere a consumului de produse „bio” în 2020, în afară de dorința de a abate cititorul de la aceste informații

a spune ca le gasim din ce in ce mai multe la hard discounteri, nu are nicio legatura cu volumul vanzarilor, si asta arati, desi oferta este in crestere, vanzarile tot scad

este o informație brută, o dau pur și simplu și remarc, deși toată lumea este în favoarea organicului, că se spune că consumatorii o cer și cifrele tind să arate contrariul, de aici interogarea mea și vedem că un fervent apărător al bio ca nu o poți concepe și cu atât mai puțin să o accepți

articolele cărora le-am pus referințele, măcar încearcă să găsească explicații, pe de altă parte tu, încerci doar să devii discuția pentru a încerca să disimulezi informațiile, atât de inacceptabil pentru tine?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: BIO o piata ca oricare alta




de GuyGadeboisTheBack » 06/07/22, 19:29

Vă mulțumim și ne otrăvim.JPG
Vă mulțumim și ne otrăvim.JPG (181.7 KiB) Vizualizat de 1775 ori

(Rața înlănțuită din 6)
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290